W środę (25 sierpnia) mija pięć miesięcy od uwięzienia przez białoruski reżim prezeski Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys oraz działacza ZPB i dziennikarza Andrzeja Poczobuta. O godz. 19 w Białymstoku ma rozpocząć się pikieta w sprawie ich uwolnienia.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zarząd Główny Związku Polaków na Białorusi postanowił w piątą miesięcznicę uwięzienia Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta zorganizować akcje protestacyjne w różnych miastach Polski, w tym w Białymstoku.

W podlaskiej stolicy akcja solidarności z nimi oraz wszystkimi prześladowanymi przez reżim Łukaszenki ma rozpocząć się o godz. 19 przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki (plac Jana Pawła II, obok Pałacu Branickich). Ma być połączona z uroczystym otwarciem instalacji informującej o uwięzionych Polakach.

Jak przypomina ZPB, przetrzymywani od pięciu miesięcy Andżelika Borys i Andrzej Poczobut usłyszeli absurdalne zarzuty „podżegania do nienawiści na tle narodowościowym i religijnym" oraz „rehabilitacji nazizmu" tylko dlatego, że są Polakami i od wielu lat działają na rzecz pielęgnowania w środowisku polskiej mniejszości narodowej na Białorusi polskich tradycji, kultury oraz języka.

W środę (25 sierpnia) aktywiści z centrum praw człowieka Wiasna poinformowali, że decyzją białoruskiego sądu areszt dla Andrzeja Poczobuta zostaje przedłużony na kolejne trzy miesiące.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem