W sobotę (21 sierpnia) Ministerstwo Zdrowia informuje o 222 zakażeniach w kraju, w tym 14 w Podlaskiem. W regionie najwięcej potwierdzono ich w powiatach: białostockim, kolneńskim i bielskim. W samym Białymstoku ostatniej doby odnotowano 1 nowe zakażenie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz wiedzieć, co się dzieje w Białymstoku i w Podlaskiem? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie.

W powiecie białostockim zachorowało 5 osób, po 2 osoby – w powiatach bielskim i kolneńskim. Po jednym zakażeniu odnotowano natomiast w powiatach: sokólskim, sejneńskim, hajnowskim i grajewskim.

Żadnego nowego zakażenia testem nie potwierdzono w Suwałkach, Łomży, powiecie zambrowskim, wysokomazowieckim, suwalskim, siemiatyckim, monieckim i łomżyńskim.

W regionie nie odnotowano żadnego zgonu, w kraju zmarła jedna osoba.

W Podlaskiem na kwarantannie obecnie przebywa 1190 osób. Ostatniej doby wykonano 1165 testów, wynik pozytywny przyniosło 16 próbek.

222 nowych zakażeń w Polsce

W kraju natomiast przetestowano 44 tys. 492 osoby, 267 testów okazało się pozytywnych. W Polsce na kwarantannie przebywa obecnie 60 tys. 581 osób.

Najwięcej zakażeń ostatniej doby odnotowano w województwie małopolskim - 32 i mazowieckim - 27. Bilans w pozostałych województwach jest następujący:

łódzkie – 19, kujawsko-pomorskie – 17, śląskie – 16, wielkopolskie – 15, podkarpackie – 14, podlaskie – 14, pomorskie – 14, lubelskie – 10, warmińsko-mazurskie – 10, dolnośląskie – 9, świętokrzyskie – 7, zachodniopomorskie – 7, lubuskie – 3, opolskie – 3.

– 5 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną – informuje Ministerstwo Zdrowia. – Z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba. Żadna osoba nie zmarła z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

Od początku pandemii liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 2 mln 886 tys. 513 osób. Liczba ofiar wzrosła zaś do 75 tys. 316 osób.

Szczepienia idą kiepsko

W Podlaskiem szczepienia „siadły" niemal całkowicie. W żadnej z podlaskich gmin nie przekroczono 50 proc. pełnego zaszczepienia. Na czele – już od wielu tygodni – są Białowieża i Białystok, z których pierwsza przekroczyła 46,2 proc, a druga – ma 45,9 proc. w pełni zaszczepionych.

Co w przypadku tych dwóch gmin oznacza odpowiednio: 986 osób w pełni zaszczepionych w Białowieży i 136 tys. 315 osób w Białymstoku.

Zaraz za nimi uplasował się Gródek – z 2 tys. 247 osobami w pełni zaszczepionymi (44,1 proc.).

Najgorzej w tym bilansie wyglądają gminy Turośl (zaledwie 22,5 proc., czyli 1155 mieszkańców zaszczepionych w pełni) i Grajewo (22,7 proc., 1308 mieszkańców).

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem