W niedzielę (8 sierpnia), w przeddzień rocznicy sfałszowanych wyborów prezydenckich i rozpoczętej po niej fali represji na Białorusi, diaspora białoruska Białegostoku i Fundacja "Tutaka" organizują przemarsz ulicami centrum podlaskiej stolicy. Ma to być kolejny sprzeciw wobec dyktatury Aleksandra Łukaszenki.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

Maszerujący i maszerujące wyruszą spod pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego (Rynek Kościuszki) o godz. 16. Przejdą ul. Henryka Sienkiewicza, al. Józefa Piłsudskiego i ul. Jana Klemensa Branickiego pod konsulat białoruski (ul. Elektryczna).

Organizatorzy i organizatorki przemarszu zwracają się do białostoczan i białostoczanek: – Rok temu poprzez fałszowanie wyników wyborów prezydenckich skradziono nasze głosy. Od tamtej pory nie przestajemy walczyć o sprawiedliwość, o wolność. Wiemy, że Polska przechodziła już tę ciężką drogą do wolności, dlatego dobrze nas rozumiecie. Dziękujemy za wsparcie, które zawsze odczuwamy z waszej strony. Serdecznie zapraszamy: dołączcie do naszego marszu. Wierzymy, że Białoruś będzie wolna!

Ostatnio podobny marsz diaspora białoruska Białegostoku zorganizowała 25 czerwca, w rocznicę pierwszego protestu Białorusinów i Białorusinek mieszkających w podlaskiej stolicy. Przypominano "o zbrodniach reżimu Aleksandra Łukaszenki dokonywanych na własnym narodzie". Wielotysięczny marsz solidarności z Białorusią przeszedł także ulicami centrum Białegostoku już 20 sierpnia ubiegłego roku. Od czoła pochodu rozciągała się wówczas nad tłumem kilkudziesięciometrowa biało-czerwono-biała flaga, symbol niezależnej Białorusi, nieuznawany przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Powiewały dziesiątki mniejszych flag w tych brawach, także takie z innym nieuznawanym przez reżim symbolem – Pogonią. Skandowano: "Wierzymy, możemy, zwyciężymy!" oraz "Nie zapomnimy, nie wybaczymy!".

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
W końcu wywalczycie wolny kraj - To tylko kwestia czasu. A waszych oprawców czeka sprawiedliwy osąd, chociaż lepszą była by gałąź.
już oceniałe(a)ś
2
0