Coraz częściej w Polsce mówi się o ubóstwie menstruacyjnym kobiet, coraz więcej samorządów i fundacji chce pomóc. W Białymstoku właśnie rozstrzygnięto konkurs na "MenstruAkcję - wsparcie kobiet w kryzysie menstruacyjnym". Projekt wspomoże kobiety, z powodów ekonomicznych mające ograniczony dostęp do produktów higienicznych. Środki przez pół roku będą bezpłatnie dostępne w skrzynkach na terenie miasta
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz wiedzieć, co się dzieje w Białymstoku i regionie? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie.

Realizacją projektu w Białymstoku zajmie się Fundacja „Spe Salvi". Na ten cel przeznaczy miejską dotację w wysokości 20 tys. zł. Akcja trwać będzie od 1 sierpnia do 31 grudnia 2021 r.

Jak akcja wspomoże kobiety?

Od pierwszych dni sierpnia br. środki higieniczne będą bezpłatnie dostępne w skrzynkach zamontowanych w ogólnodostępnych miejscach w centrum miasta w budynkach:

* Urzędu Miejskiego w Białymstoku:

- ul. Legionowa 7,

- ul. Kamienna 7,

- ul. Św. Rocha 3,

- ul. Składowa 11,

- ul. gen. J. Bema 60/1,

- ul. Słonimska 2/2,

* Zespołu Pracowników Socjalnych nr 11 Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, ul. Biała 13/33,

* Żłobka Miejskiego nr 1 Integracyjnego, ul. Wesoła 10,

* Żłobka Miejskiego nr 5, ul. A. Grottgera 10,

* Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, ul. 11 Listopada 28.

Informacje o „MenstruAkcji" będą dostępne na stronie Fundacji „Spe Salvi", pod numerem telefonu: (85) 732 01 34 oraz w siedzibie fundacji przy ulicy Warszawskiej 50.

Inicjatywa młodzieży i aktywistek

– Do konkursu przystąpiły trzy organizacje: Fundacja „Spe Salvi", Fundacja Akcja Menstruacja oraz Fundacja Instytutu Białowieskiego. Tylko oferta Fundacji „Spe Salvi" spełniła kryteria oceny formalnej i została poddana ocenie merytorycznej, w której uzyskała 85 punktów i zdobyła dotację (20 tys. zł) na realizację zadania – informuje Aleksandra Karpowicz z Urzędu Miejskiego w Białymstoku. – Konkurs został ogłoszony w odpowiedzi na inicjatywę Młodzieżowej Rady Miejskiej. Młodzież zaproponowała włączenie Białegostoku w akcję społeczną niwelującą skutki tzw. ubóstwa menstruacyjnego. Polega ona na zwiększeniu dostępu do bezpłatnych środków higieny osobistej.

W marcu 2021 r. z podobnym apelem zwróciły się do prezydenta Białegostoku aktywistki inicjatywy „Różowa skrzyneczka", powołując się na dane raportu Kulczyk Foundation „Krwawy problem. Ubóstwo menstruacyjne: dlaczego i jak musimy je zakończyć". Raport poświęcony jest analizie sektora zdrowia i higieny menstruacyjnej oraz efektywności programów pomocowych mających przeciwdziałać ubóstwu menstruacyjnemu.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem