Akcj solidarno軼i z przetrzymywanymi w wi瞛ieniu przez re磨m Aleksandra ㄆkaszenki And瞠lik Borys i Andrzejem Poczobutem organizuje w niedziel (25 lipca) pod konsulatem bia這ruskim w Bia造mstoku Zwi您ek Polak闚 na Bia這rusi. Podobne akcje szykowane s w Warszawie i Sopocie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz wiedzieć, co się dzieje w Białymstoku i regionie? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie.

Akcja ma rozpocząć się pod konsulatem Białorusi w podlaskiej stolicy ((ul. Elektryczna 9) o godz. 14. Protestujący mają żądać zaprzestania represji, również wobec obywateli Białorusi ze strony dyktatorskiego reżimu Łukaszenki.

Grozi im od 5 do 12 lat więzienia

Informację o planowanej akcji solidarnościowej z przebywającymi od czterech miesięcy w areszcie Andżeliką Borys i Andrzejem Poczobutem otrzymaliśmy od Anny Kietlińskiej, prezeski podlaskiego oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska", która nam ją przekazała na prośbę zarządu Związku Polaków na Białorusi.

Andżelika Borys i Andrzej Poczobut, liderzy Polaków na Białorusi, przebywają w areszcie jako podejrzewani o „podżeganie do nienawiści" i „rehabilitację nazizmu". Grozi im od 5 do 12 lat więzienia. Akcja solidarności z nimi ma być przeprowadzona w niedzielę jednocześnie także w Warszawie i Sopocie.

Andżelika Borys
Andżelika Borys  Fot. Materiały prasowe

Andżelika Borys

Urodzona w Grodnie, ukończyła szkołę średnią w grodzieńskiej wiosce Podlipki, a następnie technikum pedagogiczne w Zamościu i studia na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku.

Po studiach pracowała jako nauczycielka języka polskiego w Odelsku i w Grodnie. Od 1995 r. – członkini Związku Polaków na Białorusi. W 1998 r. została przewodniczącą wydziału edukacji ZPB. Na szóstym zjeździe ZPB w marcu 2005 r. została wybrana na prezesa Związku, zastępując na tym stanowisku współpracującego z władzami państwowymi Tadeusza Kruczkowskiego. 12 maja 2005 r. Ministerstwo Sprawiedliwości Białorusi unieważniło wyniki wyborów dokonanych przez zjazd ZPB, tym samym delegalizując demokratycznie wybrany zarząd organizacji.

Borys pełniła funkcję prezesa ZPB do 2010 r. W tym czasie była poddawana ciągłym represjom i naciskowi psychicznemu ze strony władz. KGB przesłuchiwało ją ponad 90 razy, kilka razy odbierano jej paszport zagraniczny, uniemożliwiając wyjazd z Białorusi, próbowano wytoczyć sprawę kryminalną na podstawie sfałszowanych zarzutów (o przemyt narkotyków), niszczono mienie, grożono jej i jej rodzinie.

4 czerwca 2010 r. ogłosiła rezygnację z pełnionej funkcji prezesa ZPB, motywując to przyczynami osobistymi. Po trzyletniej przerwie, wróciła do działalności w ZPB jako przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB. W grudniu 2016 r. została wybrana ponownie na stanowisko prezesa ZPB, zwyciężając kontrkandydata – dotychczasowego prezesa Mieczysława Jaśkiewicza. 20 marca 2021 podczas X Zjazdu ZPB została wybrana na prezesa związku na kolejną kadencję.

Andrzej Poczobut
Andrzej Poczobut  Fot. Materiały prasowe

Andrzej Poczobut

Członek Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi, polsko-białoruski dziennikarz, publicysta i bloger związany z Grodnem. Urodził się w Brzostowicy Wielkiej na Białorusi. Ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Grodzieńskiego im. Janki Kupały.

W latach 1999-2001 był wykładowcą prawa w Grodzieńskim Państwowym Koledżu Politechnicznym oraz w technikum prawa i biznesu. Następnie zajął się działalnością dziennikarską.

Pracował m.in. w grodzieńskich gazetach „Pahonia", „Dień", „Miestnoje Wriemia", „Głos znad Niemna" oraz ogólnokrajowym dzienniku niezależnym „Narodnaja Wola". Pełnił funkcję redaktora naczelnego „Magazynu Polskiego na uchodźstwie" – czasopisma Związku Polaków na Białorusi pod kierownictwem Anżeliki Orechwo (wcześniej Andżeliki Borys). Od 2006 r. jest korespondentem „Gazety Wyborczej" w Grodnie. Jest aktywnym działaczem ZPB od lat 90. XX w. Za działalność społeczną i dziennikarską był wielokrotnie zatrzymywany i aresztowany.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej na ten temat
Komentarze
Zaloguj si
Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem