Leniwe popołudnia i wieczory, mnóstwo energetycznej muzyki, i ten niepodrabialny klimat! Festiwal Wielu Kultur i Narodów "Z wiejskiego podwórza" w weekend (23-25 lipca) znów będzie cieszył ucho, relaksował i ładował dobrą energią na kolejne tygodnie. W urokliwej osadzie pod białoruską granicą zagrają m.in. Kroke, Kukawica, Fanfara Avantura, Bordo Sarkany, Vołosi, HabiArJan. I oczywiście gospodarze festiwalu - Czeremszyna.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

Festiwal w Czeremsze jako jeden z niewielu festiwali w Podlaskiem nie miał pandemicznej przerwy – w ub.r., dzięki determinacji organizatorów i poluzowaniu obostrzeń, odbył się, choć mógł zaprosić dużo mniej osób.

Wcześniejsze rejestracje

W tym roku obostrzenia nadal obowiązują, więc koncerty plenerowe również odbędą się z udziałem ograniczonej liczby widzów. Liczyć się trzeba z tym, że na festiwal jak w dawnych latach z marszu w tej chwili nie wejdziemy. Wcześniej trzeba się zarejestrować na stronie: https://www.festiwalczeremcha.pl/login-register.php.

Ci, którzy otrzymają potwierdzenie bezpłatnych rezerwacji, po odbiór opasek powinni się zgłosić w piątek (23 lipca) w godz. 11-17, w sobotę (24 lipca) w godz. 9-16; w niedzielę – wstęp wolny.

Jak informują organizatorzy na stronie: www.festivalczeremcha.pl – po upływie wyżej wymienionych terminów odbioru opasek rejestracja ulega anulowaniu, a zwolnione miejsca będą na bieżąco przekazywane osobom oczekującym na wejście, które nie dokonały wcześniejszej rejestracji w systemie. To oczywiście oznacza, że ci, którzy nie zdobędą rezerwacji, mogą próbować szczęścia do ostatniej chwili, bo może się zdarzyć, że ktoś z rezerwacją na koncert ostatecznie nie dotrze.

Streaming na żywo

Zważywszy na okoliczności – organizatorzy (Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej i Gminny Ośrodek Kultury w Czeremsze), pod wodzą niestrudzonych Basi i Mirka Samosiuków – chcą umożliwić oglądanie koncertów również tym, którzy nie zdołali zdobyć rezerwacji. Podobnie jak przed rokiem festiwal będzie transmitowany na żywo. Koncerty będzie można obejrzeć w streaminguv na stronie internetowej festiwalu oraz na Facebooku, będą również transmitowane na antenie Radia Białystok w godzinach 19-22. Relacje z festiwalu ukażą się w Telewizji Białystok oraz niedzielnym programie w Radio Białystok „Podróże po kulturze".

Ci więc, którzy w tym roku na festiwalu być nie mogą, niech się łączą z nim duchem i sercem online. Oczywiste jest, że bezpośredniego kontaktu z artystami czy festiwalowej magii – zresztą niepodrabialnej – to nie zastąpi. Ale skoro nie ma innej możliwości, można być na festiwalu choćby z pozycji sofy, hamaka, koca w innej części Polski.

W tym roku poza koncertami uda się już zorganizować jarmark, będzie też przegląd harmonijkarzy ludowych, warsztaty, a także konkurs potraw regionalnych „Smaki regionu" (z udziałem podlaskich gospodyń i gospodarzy, Kół Gospodyń Wiejskich, którzy przygotują smaczne podlaskie potrawy – ocenione przez jury w składzie: Gieno Mientkiewicz, Joanna Jakubiuk, Barbara Starecka). Po konkursie odbędą się dwa pokazy kulinarne w wykonaniu Giena Mientkiewicza – na słodko.

Energia ze sceny

I wreszcie koncerty – tak ułożone, by na jednej scenie zabrzmiały najróżniejsze pomysły muzyczne na muzykę folkową i sięganie do źródeł. Posłuchać można będzie tradycyjnych pieśni polskich, ukraińskich, bałkańskich, muzyki Karpat, rytmów klezmerskich, afrykańskich, węgierskich, francuskich, a nawet skandynawskich. Zabrzmią smyczki, trąbki, bębny, cymbały – w dłoniach wykształconych muzyków klasycznych, uwielbiających improwizację, jak i muzyków samouków, za to z olbrzymią pasją.

W Czeremsze pojawi się znów zespół fantastycznych muzyków z Krakowa – Kroke, przez lata szufladkowany jako zespół grający muzykę klezmerską. Tymczasem największą siłą napędową w Kroke od początku istnienia jest improwizacja, dzięki której wędrują po różnych muzycznych rewirach – sięgają po brzmienia z wpływami bałkańskimi, cygańskimi, żydowskimi, orientalnymi, jazzowymi. Grają jak natchnieni, porywają słuchaczy niezmiennie od blisko trzech dekad.

Gośćmi festiwalu będą też goście Węgier i Francji – Bordo Sarkany i Bel Air De Forro.

Bordo Sarkany
Bordo Sarkany  Fot. Materiały organizatorów

Na scenie pojawią się m.in.: Kukawica z tradycyjnymi pieśniami polskimi, ukraińskimi i bałkańskimi w autorskich aranżacjach, Vołosi – improwizujący kwartet smyczkowy sięgający do inspiracji karpackiej, Dzikie Jabłka – łączące klimat polski z afrykańskim, Daj Ognia – przeplatający tradycje muzyczne Polski i Skandynawii, czy Fanfara Avantura – 10-osobowa orkiestra do tej pory kojarzona z estetyką bałkańsko-punkową, a teraz w zanadrzu mająca projekt Prawdziwie Polskie Techno, czyli wykonywane w stylu muzyki elektronicznej, techno, jazzu – wariacje na temat melodii ludowych z południowo-wschodniej Polski.

PROGRAM

Piątek, 23 lipca

godz. 12 – Konferencja „Kultura wsi po pandemii" – sala widowiskowa GOK

godz. 17.45 – koncerty plener DAJ OGNIA (PL) FANFARA AWANTURA (PL) VOŁOSI (PL) DZIKIE JABŁKA (PL) Kiermasz rękodzieła ludowego

Sobota, 24 lipca

godz. 10-16 – warsztaty

godz. 12.30 – spektakl teatralny „Opowieści Starego Kredensu" Teatr Pod Orzełkiem – plener

godz. 13.30 – wernisaż wystawy fotograficznej „Magia Podlasia", spotkanie z Tomaszem Poskrobką – hol GOK

godz. 14 – spotkanie autorskie z Piotrem Nesterowiczem, promocja książki „Niepamięć" – sala widowiskowa GOK

godz. 15 „Himalajski Tryptyk" – pokaz filmów i rozmowa z twórcami Elżbietą Dziuk-Renik i Krzysztofem Renikiem – sala widowiskowa GOK

godz. 16.45 – koncerty plener: KUKAWICA (PL) BORDÓ SÁRKÁNY (HU) BEL AIR DE FORRO (FR) KROKE (PL) CZEREMSZYNA (PL) Kiermasz rękodzieła ludowego

KROKE
KROKE  Fot. Materiały organizatorów

Niedziela, 25 lipca

godz. 10-15 – warsztaty

godz. 11 – Spektakl teatralny „Dziadek" Walny Teatr – plener

godz. 12 – spotkanie autorskie z Wojtkiem Koronkiewiczem. Promocja książki „Z Matką Boską na rowerze. Podróż do cudownych obrazów, ikon i świętych źródeł Podlasia" – sala widowiskowa GOK

godz. 13 – Kuchnia regionalna podlaska SMAKI REGIONU – II EDYCJA – konkurs, plener z udziałem Joanny Jakubiuk, Giena Mientkiewicz, Barbary Stareckiej w charakterze jury konkursu

godz. 14-16 – plener: VII Przegląd Muzykujących na Harmonijkach Ustnych

godz. 16 – pokaz kulinarny Gieno Mientkiewicz

godz. 16.50 – Ceremonia wręczenia nagród w konkursie harmonijkarzy

godz. 17.10 – pokaz kulinarny Joanna Jakubiuk

Kiermasz rękodzieła ludowego

Kolejność koncertów może ulec zmianie. Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość wprowadzenia drobnych zmian w programie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem