Na polanie Boryk pod podlaskim Gródkiem, gdzie wcześniej przez 30 lat tłumy pojawiały się na Festiwalu Muzyki Młodej Białorusi Basowiszcza, organizowany jest w tym roku Festiwal Przebudzonych "Tutaka". Ma być "manifestacją solidarności z Białorusią i narodem białoruskim, który przebudził się i obecnie walczy o swoją wolność, o możliwość życia w demokratycznym i wolnym kraju".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

Organizatorem tego nowego festiwalu, który ma odbyć się 6 i 7 sierpnia, jest podlaska Fundacja Tutaka, zarejestrowana w listopadzie ubiegłego roku. Działa na rzecz promocji kultury białoruskiej i podtrzymania kontaktów polsko-białoruskich, nawiązuje do dziedzictwa Wielkiego Księstwa Litewskiego. Współorganizowała w Białymstoku w ubiegłym roku w koncert „Sercem z Białorusią" (z udziałem np. Tomasza Organka i Lawona Wolskiego), czy niedawno Tydzień Kultury Białoruskiej.

Tuż przed rocznicą sfałszowanych wyborów

Festiwal Przebudzonych „Tutaka" ma nawiązywać „do historii i dziedzictwa" festiwalu „Basowiszcza", który – jak zauważają organizatorzy tego nowego festiwalu – „na trwale zapisał się w kalendarzach i sercach podlaskich Białorusinów i Polaków, jak też obywateli Białorusi". „Basowiszcza", organizowane od początku przez Białoruskie Zrzeszenie Studentów, po raz ostatni odbyły się 19 – 20 lipca 2019 r.

Nowy festiwal „ma ponownie przywołać ducha wolności", jaki panował na polanie Boryk w czasie kolejnych edycji „Basów". Jak zauważają pomysłodawcy „Tutaki", 30 lat temu między innymi „Basy" „przebudziły Białorusinów Podlasia do tego, aby dumnie mówić o swojej tożsamości i wyrażać ją poprzez współczesną muzykę i biało-czerwono-białe barwy wolnej Białorusi".

– Zeszłoroczne wydarzenia w Białorusi, jak i trwająca do dziś walka jej obywateli i obywatelek o własną wolność i godność tym bardziej uzasadnia potrzebę powstania takiego festiwalu – mówi Paweł Stankiewicz z Fundacji „Tutka". – Chcemy po raz kolejny pokazać, że wspieramy wybór Białorusinów i Białorusinek, ich pragnienie do życia w wolnym państwie.

Festiwal Przebudzonych „Tutaka" odbędzie się na dwa tygodnie przed rocznicę wyborów prezydenckich na Białorusi, po których – w wyniku fałszerstw wyborczych – nadal sprawuje tam dyktatorską władzę Aleksander Łukaszenka (po raz pierwszy objął prezydenturę w 1994 r.). Faktyczna zwyciężczyni ówczesnych wyborów – Swiatłana Cichanouska zmuszona została do opuszczenia Białorusi (przebywa na Litwie; stoi na czele Rady Koordynacyjnej, która dąży do pokojowego odsunięcia od władzy reżimu Łukaszenki).

Festiwal Przebudzonych ma być okazją do „upamiętnienia rocznicy wybuchu białoruskiej rewolucji społecznej, w trakcie której ręce zbrodniczego reżimu wielokrotnie splamiły się białoruską krwią, ale z drugiej strony będzie to również rocznica tworzenia się wspaniałego narodu".

Pod patronatem Swiatłany Cichanouskiej

– Zapraszamy organizacje mniejszości białoruskiej działające w Polsce. Chcemy pokazać, że nie jest wcale nas tak mało, a każda z nich wnosi swój widoczny wkład w rozwój kultury naszego regionu, ale też w ogólną kulturę białoruską, wzbogacając tym samym kulturę polską – zapowiada Paweł Stankiewicz.

Nad Festiwalem Przebudzonych honorowy patronat objęła Swiatłana Cichanouska, a jej fundacja („Kraj do życia") włączyła się w jego przygotowania. Pojawią się na nim nie tylko białoruscy muzycy, ale też ludzie teatru czy sztuk wizualnych – „zwłaszcza ci, którzy stali się symbolem przemian lub działają po to, żeby te przemiany wspierać". Organizatorzy nie chcą jeszcze podawać pełnego line-upu, gdyż część z festiwalowych gości przebywa na terenie Republiki Białoruś i upublicznianie informacji o nich może przełożyć się na represje wobec nich ze strony reżimu.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
<3
już oceniałe(a)ś
0
0