Ciekawa sobota w Suchowoli. 17 lipca miasteczko zaprasza na Festiwal Kultur, prezentujący fascynującą różnorodność kultur świata. W programie m.in. wystawa poświęcona suchowolskim Żydom oraz słuchowisko "Będziesz tą, która przeżyje", oparte na historii Szejny Fajnberg urodzonej w Suchowoli. A także: pokazy kaligrafii arabskiej i parzenia herbaty tureckiej, koncert jazzowy i folkowy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To już czwarta edycja festiwalu. Podczas poprzednich można było posłuchać m.in. tradycyjnej muzyki ukraińskiej, romskiej i polskiej, wziąć udział w pokazach filmów, warsztatach kulinarnych, rzeźbiarskich i wielu innych wydarzeniach.

– W tegorocznej edycji „kulturę" ugryziemy lokalnie i globalnie: zobaczycie proces powstawania kaligrafii arabskiej, pokażemy, jak wyglądało wnętrze Bet-midraszu w Suchowoli – tzw. synagogi na górze – na początku XX w., odbędzie się koncert jazzowy z elementami muzyki świata i wiele innych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny – Dawid Gudel z Centrum Trzech Kultur zaprasza w imieniu organizatorów (poza centrum są nimi także Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki oraz Muzułmański Związek Religijny).

Szejna nie opowiadała swej historii przez 50 lat

Wystawa poświęcona historii Żydów suchowolskich, którzy przed wojną stanowili blisko połowę mieszkańców miasteczka, odbywa się w ramach programu „Małe Ojczyzny". Składa się na nią słuchowisko „Będziesz tą, która przeżyje", do tworzenia którego zaproszenie przyjęła wybitna aktorka Maria Maj, znana m.in. ze spektakli Krystiana Lupy, Krzysztofa Warlikowskiego czy Grzegorza Jarzyny w TR Warszawa.

Artystka swoją aktorską interpretacją przybliży opowieść Jeanette Gelwert, urodzonej jako Szejna Fajnberg 15 czerwca 1920 roku w Suchowoli.

Szejnie udało się przeżyć wojnę. Przetrwała zamknięcie w getcie, obóz przejściowy w Kiełbasinie pod Grodnem, piekło Auschwitz-Birkenau i marsz śmierci po ewakuacji Auschwitz w styczniu 1945 roku. Po wojnie wyemigrowała i zamieszkała w miejscowości Ithaca w stanie Nowy Jork. Tam razem z mężem prowadziła niewielki sklep. Małżeństwo doczekało się dwojga dzieci i sześciorga wnucząt. Aż do lat dziewięćdziesiątych nie opowiadała swojej historii.

Festiwal Kultur w Suchowoli. Praca nad słuchowiskiem 'Będziesz tą, która przeżyje', z udziałem wybitnej aktorki Marii Maj
Festiwal Kultur w Suchowoli. Praca nad słuchowiskiem 'Będziesz tą, która przeżyje', z udziałem wybitnej aktorki Marii Maj  Materiały prasowe Centrum Trzech Kultur w Suchowoli/ Facebook

Słuchowisko „Będziesz tą, która przeżyje" oparte zostało na jej relacji, zarejestrowanej w czerwcu 1996 roku. Relacja znajduje się w zasobach USC Shoah Foundation – fundacji założonej przez reżysera Stevena Spielberga. Za koncepcję słuchowiska, koordynację i opracowanie tekstu: odpowiadali: Agata Bujnowska (Centrum Archiwistyki Społecznej), Dawid Gudel (CTK), Karolina Sakowicz (CAS).

Wystawa zostanie otwarta w sobotę (17 lipca) w Centrum Trzech Kultur i będzie można oglądać ją do 17 sierpnia 2021 roku. Podobnie jak wystawę fotograficzną „Święcone wianki". 

Muzyka, herbata i kaligrafia

Festiwal Kultur w Suchowoli. Wystąpią: Bartosz Smorągiewicz Ensemble oraz Tatarski Zespół Dziecięco-Młodzieżowy 'Buńczuk'
Festiwal Kultur w Suchowoli. Wystąpią: Bartosz Smorągiewicz Ensemble oraz Tatarski Zespół Dziecięco-Młodzieżowy 'Buńczuk'  Materiały prasowe Centrum Trzech Kultur w Suchowoli/ Facebook

Centrum zaprasza też na koncerty: Tatarskiego Zespołu Dziecięco-Młodzieżowego „Buńczuk" (godz. 13, Tatarskie Centrum Kultury Islamu, Goniądzka 2) oraz jazzowego koncertu w wykonaniu zespołu Bartosz Smorągiewicz Ensemble (godz. 18, kino Kometa, pl. Kościuszki 13). Na oba koncerty wstęp wolny, ale liczba miejsc ograniczona.

O godz. 14 do siebie zaprasza Tatarskie Centrum Kultury Islamu (ul. Goniądzka 2). Zobaczyć można pokaz kaligrafii arabskiej – malowanie techniką ebru, pokaz parzenia herbaty tureckiej (w programie jest też degustacja).

Wracają macewy

Festiwalowe spotkania o godz. 10 rozpocznie przeniesienie na cmentarz żydowski przy Augustowskiej trzech kolejnych macew. Tu warto przypomnieć, że dokładnie rok temu wraz z Komisją Rabiniczną ds. cmentarzy oraz Urzędem Gminy Suchowola Centrum Trzech Kultur stworzyło lapidarium na cmentarzu żydowskim. Na teren cmentarza wróciło wówczas po latach 10 odnalezionych macew. W ramach Festiwalu Kultur umieszczone zostaną trzy kolejne macewy, które w ciągu roku trafiły do Centrum Trzech Kultur.

– Tym razem nie odbędą się prace porządkowe, gdyż w tym roku miały one miejsce już dwukrotnie wiosną, przy wsparciu jednostek OSP). O godz. 10 zapraszamy zainteresowanych przeszłością Suchowoli. Będzie to kolejny historyczny moment w ochronie dziedzictwa kulturowego Suchowoli. Zostaną też odczytane tłumaczenia inskrypcji wszystkich odnalezionych macew – informuje Dawid Gudel.

Festiwal Kultur w Suchowoli. Program
Festiwal Kultur w Suchowoli. Program  Materiały prasowe Centrum Trzech Kultur w Suchowoli/ Facebook

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem