W parku, przy fontannie, na tarasie Centrum im. Zamenhofa, na placu przy kinie Forum. W najróżniejszych miejscówkach Białegostoku odbędą się plenerowe pokazy filmowe i koncerty. W sumie - osiem wydarzeń, niemal wszystkie za darmo, w ramach Lata w Mieście, organizowanego przez Białostocki Ośrodek Kultury. Pierwsze dwa koncerty i pierwszy plenerowy pokaz filmowy już w najbliższy weekend (16-18 lipca).
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

W piątek (16 lipca) na tarasie Centrum im. Ludwika Zamenhofa przy Warszawskiej 20) zagra jazzowo-klezmerskie Tempero (godz. 18 (to jedyny koncert biletowany z cyklu – koszt: 30 zł).

Również w piątek (16 lipca) o godz. 21.30, już po zmroku BOK zaprasza na plenerowy pokaz filmu „Palm Springs" (rewelacja festiwalu Sundance, film o pętli czasu, nieprzypadkowo porównywany do kultowego „Dnia świstaka"). Pokaz odbędzie się na placu przy kinie Forum. A w niedzielę (18 lipca) w parku Planty przy fontannie posłuchać można koncertu tria akordeonowego Symetrio.

W przypadku złej pogody koncerty organizowane w parku Planty zostaną przeniesione do Klubu Fama (ul. Legionowa 5).

W ramach cyklu do końca lata zobaczyć można będzie jeszcze m.in. filmy: „Niepamięć", „Zabij to i wyjedź z tego miasta", „Ostatni komers". W koncertach wystąpią zaś zespoły Czereśnie i Sentido.

Szczegółowy program:

16 lipca 2021, godz. 18:00

tarasowo-koncertowo TEMPERO

Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19, bilet: 30 zł*

16 lipca 2021, godz. 21:30

film Palm Springs (90'), USA 2020, reż. Max Barbakow

plac przy BOK, ul. Legionowa 5

18 lipca 2021, godz. 18:00

koncert Symetrio

park Planty, przy fontannie

31 lipca 2021, godz. 21:00

film Niepamięć (90'), Grecja/Polska/Słowenia 2020, reż. Christos Nikou

plac przy BOK, ul. Legionowa 5

7 sierpnia 2021, godz. 21:00

film Zabij to i wyjedź z tego miasta (88'), Polska 2019, reż. Mariusz Wilczyński

plac przy BOK, ul. Legionowa 5

8 sierpnia 2021, godz. 18:00

koncert Sentido: Muzyczny świat Orientu

park Planty, przy fontannie

28 sierpnia 2021, godz. 21:00

film Ostatni komers (84'), Polska 2020, reż. Dawid Nickel

plac przy BOK, ul. Legionowa 5

29 sierpnia 2021, godz. 18:00

koncert Czereśnie

park Planty, przy fontannie

Na wszystkie wydarzenia – z wyjątkiem koncertu zespołu TEMPERO – wstęp wolny. Bilety do kupienia w kasach kina Forum i Centrum im. Ludwika Zamenhofa oraz na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Opisy wydarzeń

KONCERTY:

*TEMPERO

(16.07, godz. 18:00, Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19)

W języku portugalskim "tempero" oznacza przyprawę. Muzyka zespołu tworzonego przez czterech krakowskich artystów, wywodzących się z nurtów jazzu i klasyki, podobnie jak przyprawy silnie oddziałuje na zmysły. Ekspresyjne, jazzowe aranżacje muzyki klezmerskiej na skrzypce, akordeon, kontrabas i instrumenty perkusyjne powodują u słuchaczy niepowtarzalne emocje. Temperamentne dźwięki przeplatają się z pełnymi łagodności.

Nieodłączną częścią koncertów TEMPERO są znakomite improwizacje muzyków. Choć każda z nich pełna swobody i nonszalancji, wspólnie stanowią niezwykle barwną i precyzyjną mozaikę dźwięków.

SYMETRIO

(18.07, godz. 18:00, park Planty)

Trio akordeonowe Symetrio
Trio akordeonowe Symetrio  Fot. Materiały prasowe

Jako trio akordeonowe zespół powstał w 2014 roku z inicjatywy studentów klasy akordeonu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach: Marcina Jabłońskiego, Adama Potery i Krystiana Saciłowskiego. Połączyła ich wspólna pasja i chęć zaprezentowania akordeonu jako pięknego i wszechstronnego instrumentu. W 2015 roku dołączył do nich grający na instrumentach perkusyjnych Kuba Kotowicz, absolwent wydziału muzyki estradowej i jazzu tej samej uczelni.

Repertuar Symetrio jest bardzo szeroki, począwszy od baroku, przez klasycyzm, muzykę bałkańską i folkową aż po autorskie kompozycje. Zespół ma na swoim koncie wiele nagród oraz mnóstwo koncertów w Polsce i za granicą, m.in. w Niemczech, Czechach, Austrii, Słowacji, Szwajcarii, Włoszech, Francji, Chorwacji, na Litwie, Łotwie i Ukrainie. Dzięki wykreowaniu własnego gatunku muzycznego i nieszablonowemu podejściu do muzyki szybko zjednuje sobie nowych słuchaczy.

Koncerty Symetrio to zabawa dźwiękiem, eksperymenty, improwizacja, a przede wszystkim – niepowtarzalny spektakl, w którym wypełniona emocjami muzyka gra pierwszoplanową rolę.

SENTIDO: Muzyczny świat Orientu

(8.08, godz. 18:00, park Planty)

Muzyka Orientu od zawsze inspiruje twórców i wykonawców wywodzących się z różnych stylów muzycznych, a swoim bogactwem, różnorodnością i niepowtarzalnym urokiem zjednuje słuchaczy na całym świecie.

Bogactwo dźwięków „Muzycznego świata Orientu" muzycy zespołu Sentido prezentują słuchaczowi poprzez mistrzowską grę na charakterystycznych dla tej muzyki instrumentach perkusyjnych i strunowych (daf, tombak, suka, kemanche) połączoną z pełnym brzmieniem akordeonu koncertowego i klimatycznym wokalem. Nierzadko muzycy sięgają też po pełen artystycznego wyrazu, kolorów i gracji orientalny taniec.

Zespół posiada w repertuarze utwory z kręgu muzyki bliskowschodniej, przez bałkańską i sefardyjską, aż po rytmy latynoamerykańskie. Wszystko to okraszone sporą dawką swobodnej improwizacji oraz pod wspólnym mianownikiem – „Muzyka Orientu"!

Skład zespołu: Karolina Matuszkiewicz – wokal, suka, kemanche, skrzypce; Arad Emamgholi – daf, tombak, wokal; Piotr Kopietz – akordeon, aranżacje, kierownictwo artystyczne

CZEREŚNIE

(29.08, godz. 18:00, park Planty)

Wyobraźcie sobie piosenki opowiadające o sprawach najważniejszych: ochronie przyrody, dbaniu o własne zdrowie, miłości do najbliższych, szanowaniu różnorodności. Skierowane do najmłodszych, lecz unikające infantylizacji. Wykonywane w żywiołowej formie, pełnej wspólnych zabaw i interakcji z publicznością. Wyobraźcie sobie zespół dla dzieci inny niż wszystkie – Czereśnie!

Andrzej Zagajewski (laureat Paszportu "Polityki") wraz z zespołem Hańba! stworzył muzykę, która za cel stawia nie tylko dobrą zabawę, ale również pobudzanie rozwoju każdego człowieka, przede wszystkim tego najmłodszego – jego wrażliwości, kreatywności i zdolności.

Występy Czereśni to okazja do poznania całej palety instrumentów i ich brzmień: perkusji, bandżo, mandoliny, gitary basowej, a nawet tuby czy klarnetu. Młody odbiorca ma szansę uczestniczenia w prawdziwym koncercie, wykonywanym przez profesjonalnych muzyków ogranych na scenach od Stanów Zjednoczonych, przez całą Europę, po dalekie Chiny i Australię. Sporo w tym jednak zabawy – dzieciaki wciągane są nie tylko do tańca, tupania czy klaskania, ale również wspólnego grania utworów na małych instrumentach.

Zespół ma na koncie trzy płyty: „Ale wrzawa!" (2017), „Pestki" (2018), „Sport to zdrowie" (2020)

FILMY:

PALM SPRINGS

(16.07, godz. 21:30, plac przy BOK-u, ul. Legionowa 5)

Rewelacja festiwalu Sundance, która zachwyciła widzów i krytyków! Współczesna interpretacja pomysłu na pętlę czasową i powtarzający się dzień, rodem z „Dnia świstaka"!

Beztroski Nyles i zadeklarowana singielka Sarah poznają się na weselu w Palm Springs. Sztywna impreza niespodziewanie odsłania swój wybuchowy potencjał, kiedy okazuje się, że oboje zostali uwięzieni w pętli czasowej i w kółko przeżywają ten sam dzień. W sytuacji na pierwszy rzut oka beznadziejnej Nyles i Sarah odkryją, jakie możliwości daje całkowita wolność. Wspólnie zrealizują najbardziej szalone pomysły, by przy okazji przeżyć najbardziej odjechany romans wszech czasów.

„Palm Springs" to inteligentna i przezabawna komedia, która stała się rewelacją festiwalu Sundance. Film zebrał entuzjastyczne recenzje i ocenę bliską 100% na Rotten Tomatoes. To jeden z tych filmów, który chce się oglądać i oglądać – w kinie, z przyjaciółmi lub z ukochaną osobą. W rolach głównych Andy Samberg, gwiazda „Brooklyn 9-9" i „Saturday Night Live", oraz Cristin Milioti, znana z serialu „Fargo" czy „Jak poznałem waszą matkę".

Kadr z filmu 'Palm Springs'
Kadr z filmu 'Palm Springs'  Fot. Materiały prasowe

NIEPAMIĘĆ (31.07, godz. 21:00, plac przy BOK-u, ul. Legionowa 5)

Współczesna i jednocześnie umieszczona poza czasem opowieść, która przenosi nas do Aten, gdzie panuje epidemia amnezji. Główny bohater, Aris, ma numer 14842 w szpitalnym oddziale dla osób z zaburzeniami pamięci. Pewnego dnia wyszedł z domu, wsiadł do autobusu i na pętli nie wiedział już, kim jest, gdzie mieszka, co przeżył. Takim jak on daje się szansę – mogą stworzyć sobie nową tożsamość i nowe wspomnienia.

Pokazywana na festiwalu w Wenecji "Niepamięć" łączy w sobie absurdalny humor rodem z filmów Jorgosa Lanthimosa ("Zabicie świętego jelenia", "Faworyta") i melancholię znaną z dzieł Charliego Kaufmana ("Być jak John Malkovich", "Anomalisa"), a gdzieś w tle pobrzmiewa głos z orwellowskiego Wielkiego Brata.

Film był greckim kandydatem do Oscara.

ZABIJ TO I WYJEDŹ Z TEGO MIASTA

(7.08, godz. 21:00, plac przy BOK-u, ul. Legionowa 5)

„Zabij to i wyjedź z tego miasta" to dużo więcej niż film: to 14 lat życia poświęconych na realizację niesamowitego, osobistego projektu. To przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni.

Ten pełnometrażowy debiut pierwszego polskiego twórcy animacji, któremu retrospektywę zorganizowało prestiżowe nowojorskie Museum of Modern Art (MoMa), zrodził się z potrzeby zrozumienia, wybaczenia i miłości.

Film Wilczyńskiego wskrzesza dzieciństwo z całym jego bagażem udręk i zachwytów, przywołuje tych, którzy odeszli, by dać im nowe życie. Zanurzony w przywołanych z pamięci detalach, barwach, dialogach, dźwiękach, sytuacjach, głosach, „Zabij to…" staje się kroniką PRL-owskiego dzieciństwa i młodości przeżytej w czasach transformacji, opowieścią o zmieniającej się Polsce, o szarzyźnie nieoczekiwanie nabierającej rumieńców.

Film może również poszczycić się obsadą, jakiej nie miała żadna polska produkcja. Postaciom głosów użyczyli m.in. Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka, Anja Rubik i Małgorzata Kożuchowska. Wielu z nich autor zdążył nagrać w ostatniej chwili.

Jednym z głównych bohaterów filmu jest muzyka: fenomenalne, brzmiące niesłychanie współcześnie utwory Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout nadają animacji bluesowy, niespieszny rytm. Głos Nalepy, bliskiego przyjaciela Wilczyńskiego, rozbrzmiewa tu zresztą nie tylko w piosenkach. „Zabij to…" powstał bowiem także z potrzeby kontynuowania trwającej wiele dekad, przerwanej przez śmierć muzyka rozmowy.

"Bliscy wciąż w nas żyją, wciąż słyszymy głosy tych, którzy byli przed nami" – sugeruje reżyser, ze szczególną uwagą wsłuchujący się w opowieść naznaczonego przez wojnę pokolenia swoich rodziców.

Poetycki, surrealny, przede wszystkim jednak nostalgiczny i pełen empatii dla wszystkiego, co przemijające, ułomne i ulotne, „Zabij to i wyjedź z tego miasta" działa niczym magiczne zaklęcie mające moc przenoszenia w czasie. Ta podróż będzie dla każdego widza głęboko poruszającym, intymnym doświadczeniem.

OSTATNI KOMERS

(28.08, godz. 21:00, plac przy BOK-u, ul. Legionowa 5)

„Ostatni komers" opowiada o ostatnim tygodniu szkoły w gimnazjum w małym polskim miasteczku. W oczekiwaniu na imprezę (komers) grupa uczniów spędza czas na miejskim basenie. W ciągu kilku dni zasmakują zauroczeń, odrzucenia i pierwszych zawiedzionych nadziei. Zapis ich doświadczeń jest zwieńczeniem okresu gimnazjalnego i portretem współczesnej młodzieży poszukującej tożsamości, przynależności i więzi.

„Ostatni komers" otrzymał podczas 45. FPFF w Gdyni nagrodę dla najlepszego filmu w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych, nagrodę Jury Młodych oraz wyróżnienia dla aktorki Sandry Drzymalskiej i autora zdjęć Michała Pukowca.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem