W poniedziałek (5 lipca) w Podlaskiem nie potwierdzono żadnego nowego zakażenia i zgonu. W kraju z powodu koronawirusa zmarła jedna osoba, odnotowano 38 nowych zachorowań. W Podlaskiem procentowo najwięcej osób zaszczepionych podwójną dawką jest w Białymstoku (40,3 proc.) i w Białowieży (39,4 proc.). Najmniej - w gminach Turośl i Grajewo (16,2 proc.)
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok i region? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

To druga taka doba z rzędu w Podlaskiem, podczas których w regionie nie potwierdzono nowych zakażeń, nie odnotowano też zgonów. Dla porównania – w niedzielę (4 lipca) w kraju potwierdzono 54 nowe przypadki i jeden zgon (w regionie bez ofiar), w sobotę (3 lipca) – 107 nowych zakażeń (w tym trzy w Podlaskiem) i aż 18 zgonów (w regionie bez ofiar).

Koronawirus w Podlaskiem i w Polsce

Ostatniej doby w Podlaskiem wykonano 445 testów, żaden nie przyniósł pozytywnego wyniku. Póki co na kwarantannie przebywa 1928 osób. W kraju wykonano 23 tys. 279 testów, z czego pozytywny wynik dało 48 próbek. Na kwarantannie przebywa 101 tys. 857 osób. Aktywnych przypadków jest 152 tys. 995.

W Polsce na 38 nowych zakażeń bilans jest następujący:

 województwo mazowieckie – 6, pomorskie – 6, śląskie – 5, dolnośląskie – 4, świętokrzyskie – 4, małopolskie – 3, warmińsko-mazurskie – 3, kujawsko-pomorskie – 2, lubelskie – 1, łódzkie – 1, podkarpackie – 1, wielkopolskie – 1, zachodniopomorskie – 1, lubuskie – 0, opolskie – 0, podlaskie – 0.

– Z powodu COVID-19 nikt nie zmarł, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarła 1 osoba.

Od początku pandemii w Polsce (od 4 marca) liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 2 mln 880 tys. 308 osób. Od marca 2020 w Polsce z powodu koronawirusa zmarło aż 75 085 osób.

Szczepienia w Podlaskiem

W Podlaskiem najwięcej w pełni zaszczepionych osób jest w Białymstoku – 119 tys. 724 osoby (czyli 40,3 proc. mieszkańców). Na drugim miejscu w kolejności pod względem procentu w pełni zaszczepionych mieszkańców jest niewielka Białowieża –

39,4 proc., czyli 840 osób.

Niestety są gminy, gdzie odsetek zaszczepionych jest minimalny. Na ostatnim miejscu są gminy Grajewo i Turośl – tam zaszczepionych podwójną dawką jest jedynie 16,2 proc. mieszkańców (w gm. Grajewo to 935 osób, w gm. Turośl – 826 osób).

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem