W niedzielę (13 czerwca) w białostockim pubie 6-Ścian tuż po godz. 20 rozpoczął się koncert "Wolność dla Białorusi". Występy muzyków przeplatane są dyskusją o Białorusi. Wydarzenie przypomina o trwającej walce Białorusinów i Białorusinek o wolność i demokrację oraz o represjach masowo stosowanych przez reżim Aleksandra Łukaszenki.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

Koncert „Wolność dla Białorusi" zorganizowano w dzień po tym, jak Białorusini i Białorusinki mieszkający obecnie w Polsce postanowili zakończyć (przynajmniej na razie) akcję protestu, jaka trwała od tygodnia na polsko-białoruskich przejściach granicznych w Bobrownikach i Kuźnicy Białostockiej oraz na przejściach Białorusi z Litwą i Ukrainą. Domagano się szybkiego wprowadzenia przez UE skutecznych sankcji wobec reżimu Łukaszenki oraz otwarcia lądowych granic przez nielegalnie sprawujących władzę na Białorusi.

Organizator wydarzenia w pubie 6 -Ścian – dziennikarz, członek zespołu Roki Piotr Czaban przed koncertem zapowiadał: – Chcemy przypomnieć o dramacie Białorusinów i Białorusinek, dodać im otuchy i zaapelować do całego świata o wsparcie ich zmagań o wolną ojczyznę.

Współorganizatorem koncertu jest białoruski aktywista Dima Siewko, współinicjator trwających od ubiegłorocznych, sfałszowanych wyborów prezydenckich na Białorusi protestów pod białoruskim konsulatem w Białymstoku.

Wystąpić na żywo mają m.in. białoruski bard i malarz Oleg Kobzar (mieszka w Polsce od 25 lat) oraz białostocki muzyk Adam Romanoff. Planowane jest odtworzenie z nagrań z występami m.in.: Dariusza Malejonka, Ilo & Friends, Seasonala czy Pomidoroffa. Przeglądu „utworów rewolucyjnych", które powstały po ubiegłorocznych, sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi ma dokonać dziennikarz transgranicznego, białoruskiego Radia Racja (nadaje z Białegostoku) Wiktar Siemaszka. Z całą pewnością nie zabraknie „Murów" Jacka Kaczmarskiego w tłumaczeniu na białoruski znakomitego poety Andreja Chadanowicza – pieśni, która stała się swoistym hymnem opozycji w tych prezydenckich wyborach na Białorusi.

Koncert ma być przeplatany dyskusją o Białorusi. Głos mają zabrać prezydent Lech Wałęsa, jeden z liderów białoruskiej opozycji Paweł Łatuszka, białoruscy uchodźcy, mieszkańcy i przedstawiciele władz Białegostoku, poseł Robert Tyszkiewicz, białoruski historyk prof. Oleg Łatyszonek (UwB), dziennikarz „Wyborczej" Adam Wajrak, przedstawiciele fundacji wspierających uchodźców.

Wydarzenie zostało wsparte przez podlaskiego posła PO Robert Tyszkiewicza, przewodniczącego parlamentarnego zespołu ds. Białorusi.

Podobny koncert, pod hasłem „Mury runą – Żywie Biełaruś", odbył w się w białostockim pubie 6-Ścian w ubiegłym roku (8 sierpnia – w wieczór przed wyborami prezydenckimi na Białorusi).

Transmisję na żywo można oglądać na stronie Czaban Robi Raban

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem