Koncert pod hasłem "Wolność dla Białorusi" rozpocznie się w niedzielę (13 czerwca) o godz. 20 w białostockim pubie 6-Ścian (ul. Warszawska 30). Jego inicjatorzy chcą przypomnieć o walce Białorusinów i Białorusinek o wolność i demokrację oraz o ich represjonowaniu w związku z nią przez reżim Aleksandra Łukaszenki.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

Organizator wydarzenia – dziennikarz, członek zespołu Roki Piotr Czaban – zapowiada: – Wolność dla Białorusi – tego potrzeba naszym sąsiadom, naszym siostrom i braciom tłamszonym, torturowanym i mordowanym przez dyktaturę Aleksandra Łukaszenki. Chcemy przypomnieć o ich dramacie, dodać im otuchy i zaapelować do całego świata o wsparcie marzących o wolnej ojczyźnie Białorusinów.

Współorganizatorem koncertu jest białoruski aktywista Dima Siewko, współinicjator trwających od ubiegłorocznych, sfałszowanych wyborów prezydenckich na Białorusi protestów pod białoruskim konsulatem w Białymstoku.

Wystąpić na żywo mają m.in. białoruski bard i malarz Oleg Kobzar (mieszka w Polsce od 25 lat) oraz białostocki muzyk Adam Romanoff.

Planowane jest odtworzenie z nagrań z występami m.in.: Dariusza Malejonka, Ilo & Friends, Seasonala czy Pomidoroffa. Koncert ma być przeplatany dyskusją o Białorusi. Głos mają zabrać prezydent Lech Wałęsa, jeden z liderów opozycji Paweł Łatuszka, białoruscy uchodźcy, mieszkańcy i przedstawiciele władz Białegostoku, poseł Robert Tyszkiewicz, białoruski historyk prof. Oleg Łatyszonek (UwB), dziennikarz „Wyborczej" Adam Wajrak, przedstawiciele fundacji wspierających uchodźców.

Wydarzenie zostało wsparte przez podlaskiego posła PO Robert Tyszkiewicza, przewodniczącego parlamentarnego zespołu ds. Białorusi. Podobny koncert, pod hasłem „Mury runą – Żywie Biełaruś", odbył w się w białostockim pubie 6-Ścian w ubiegłym roku (9 sierpnia – w wieczór przed wyborami prezydenckimi na Białorusi).

Więcej informacji o koncercie oraz link do relacji z niego na facebookowym wydarzeniu: „Wolność dla Białorusi".

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem