Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dla porównania: dzień wcześniej Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 415 potwierdzonych przypadkach zakażenia w Polsce i 38 zgonach. W Podlaskiem potwierdzono tylko 6 zakażeń. Zmarła jedna osoba.

Koronawirus w Podlaskiem

Ostatniej doby w regionie nie odnotowano żadnego zgonu, potwierdzono 5 nowych zachorowań. Przeprowadzono 912 testów, wynik pozytywny przyniosło tylko 6 próbek. Na kwarantannie przebywa 1001 osób.

W Podlaskiem w niedzielę (6 czerwca) nie potwierdzono ani jednego zakażenia w Białymstoku, który zawsze przodował pod względem liczby nowych przypadków. 2 zachorowania potwierdzono w powiecie białostockim, 2 w kolneńskim i 1 w sokólskim. To oznacza, że w pozostałych 14 powiatach nie stwierdzono żadnego nowego przypadku.

Koronawirus w Polsce

W kraju najwięcej zakażeń przybyło w województwie śląskim (50), wielkopolskim (42), mazowieckim (36). W pozostałych powiatach bilans wygląda tak:

małopolskie (28),

łódzkie (23),

dolnośląskie (22),

opolskie (19),

lubelskie (15),

zachodniopomorskie (14),

kujawsko-pomorskie (12),

pomorskie (11),

warmińsko-mazurskie (11),

podkarpackie (10),

podlaskie (5),

świętokrzyskie (4),

lubuskie (3).

– 7 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną – informuje resort zdrowia.

Z powodu COVID-19 zmarły 4 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 9 osób.

Od początku pandemii liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 2 875 136 osób. Zmarły już 74 152 osoby.

Codzienne raporty zakażeń od poziomu danych ogólnopolskich do poziomu danych powiatowych: www.gov.pl/raport-zakazen

Kolejne luzowanie obostrzeń

Od 6 czerwca zniesionych zostaje część obostrzeń. Wesela możliwe do 150 osób, otwarte targi i sale zabaw dla dzieci.

Poluzowanie obostrzeń jest możliwe, ale przy zachowaniu pewnych zasad i limitów. Co istotne – do limitów nie są wliczane osoby zaszczepione, więc realnie w poszczególnych wydarzeniach może uczestniczyć więcej osób. I tak od 6 czerwca rząd zezwala na:

* otwarcie targów, konferencji i wystaw (osoba/15 m kw.);

* zwiększenie limitu do 150 osób (do tej pory było to 50 osób) podczas imprez (m.in. wesel) i zgromadzeń

* otwarcie sal zabaw dla dzieci (osoba na 15 m kw.).

– Do tych limitów nie są wliczane osoby zaszczepione. Jeśli ktoś jest zaszczepiony, nie będzie liczony we wszystkich limitach, z którymi mamy do czynienia – informuje minister zdrowia Adam Niedzielski. – Szczepienie będzie pewnego rodzaju przepustką, aby uczestniczyć w wydarzeniach, bo limity takich osób nie dotyczą.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.