Bia這rusini mieszkaj帷y w Polsce nie kryj zdziwienia wypowiedzi Ryszarda Terleckiego, kt鏎y zwr鏂i si do bia這ruskiej prezydent elekt Swiat豉ny Cichnouskiej, aby "poszuka豉 pomocy w Moskwie". Jeden z lider闚 bia這ruskiej opozycji Pawe ζtuszka skomentowa t wypowied: - Jeste鄉y wdzi璚zni rz康owi Polski za pomoc. Liczymy, 瞠 taka pomoc b璠zie kontynuowana.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Białorusini uczestniczący w rozpoczętej w sobotę (5 czerwca) akcji w pobliżu polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Bobrownikach – domagający się szybkiego wprowadzenia przez UE skutecznych sankcji wobec reżimu Łukaszenki oraz otwarcia lądowych granic przez nielegalnie sprawujących władzę na Białorusi – nie kryją zaskoczenia wypowiedzią wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego na temat liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej.

„Niech szuka pomocy w Moskwie"

Chodzi o wpis na Twitterze zamieszczony przez Ryszarda Terleckiego (to też szef klubu parlamentarnego PiS) w piątek (4 czerwca). Była to jego reakcja na udział Swiatłany Cichanouskiej (prezydent elekt Białorusi) w obchodach 32. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce. Cichanouska wspólnie z politykami PO wzięła udział w odsłonięciu pomnika „Solidarności" w Warszawie oraz wystąpiła na konferencji prasowej z Rafałem Trzaskowskim. Terlecki w związku z tym obwieścił na Twitterze: „Jeżeli Cichanouska chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Trzaskowsiego, to niech szuka pomocy w Moskwie, a my popierajmy taką białoruską opozycję, która nie staje po stronie naszych przeciwników".

W Białymstoku powstanie centrum koordynacyjne pomocy Polakom z Białorusi

W sobotę (5 czerwca) wicemarszałek Sejmu kontynuował na Facebooku: „Oburzonym moim tt wyjaśniam, że w czasie, gdy polski rząd upomina się w Europie o wsparcie dla wolnej Białorusi, walczy o prawa polskiej mniejszości, finansuje niezależną telewizję, udziela białoruskim działaczom różnorodnej pomocy, pani Cichanouska zgadza się brać udział w mityngu opozycji, która w Polsce nie uznaje wyniku demokratycznych wyborów, kwestionuje legalność państwowych instytucji i wspiera łamiących prawo sędziów. W dodatku pani Cichanouska ma tam występować razem z liderem opozycji wobec rządu Victora Orbana. Gratuluję pomysłu. Co innego spotykać się z kim tylko ma ochotę, a co innego brać udział w werbunku antyrządowych kadr. Oto jak łatwo stracić sympatię większości Polaków".

Jeszcze w czwartek, po pierwszym wpisie Terleckiego, do jego słów odniosła się sama Swiatłana Cichanouska. Stwierdziła w rozmowie z TVN24:

– Teraz nie walczycie przeciwko sobie, tylko za Białorusinów. Nie wydaje mi się, byśmy musieli być w centrum sporu. Na Białorusi pojawia się pytanie, dlaczego mielibyśmy być. To bardzo dziwny tweet.

Dodała: – Nie sądzę, że to w porządku wobec sytuacji, w której są Białorusini. Jest porozumienie pomiędzy wszystkimi partiami politycznymi. Białoruś jednoczy w tym wyjątkowym momencie.

Wdzięczni i zaskoczeni

W czasie rozpoczętej w sobotę akcji na przejściu w Bobrownikach (ma potrwać do 12 czerwca; możliwa jest po trzech dniach blokada tego przejścia) uczestniczący w niej Białorusini przebywający w Polsce, których pytaliśmy, jak przyjęli wypowiedź Terleckiego dotyczącą Swiatłany Cichanouskiej, w większości nie kryli – jak jedna uczestniczek tej pikiety:

– Tego się nie spodziewałam. Nie rozumiem, o co chodzi. To pewnie jakieś polskie rozgrywki. Nam w sumie nic do tego.

Inny z uczestników Siarhej, który musiał przed pół rokiem uciekać z Mińska po tym, jak był nękany przez milicję za udział w antyreżimowych protestach przyznał:

– Nie chce mi się wierzyć, że tak myśli cała władza w Polsce. Dowody wsparcia odczuwamy zarówno ze strony waszych rządzących, jak i opozycji.

Jeszcze inny stwierdził: – Kto jak kto, ale Polacy nam teraz bardzo pomagają i wierzę, że tak będzie aż do odejścia Łukaszenki.

Do słów Terleckiego odniósł się uczestniczący w akcji w Bobrownikach Paweł Łatuszka (jeden z organizatorów akcji) – członek prezydium białoruskiej, opozycyjnej Rady Koordynacyjnej, stojący na czele Narodowego Zarządu Antykryzysowego (NAU). To były: minister kultury, dyrektor Teatru im. Janki Kupały w Mińsku, ambasador Białorusi w Polsce i we Francji. Łatuszka skomentował wypowiedź Terleckiego dyplomatycznie:

– Jesteśmy wdzięczni rządowi Polski za pomoc w tej naszej walce o demokrację, a przede wszystkim za wsparcie na arenie międzynarodowej i za to, że pomaga uchodźcom z Białorusi, represjonowanym. Liczymy, że taka pomoc będzie kontynuowana.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej na ten temat
Komentarze
Zaloguj si
Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem
Informuj Bia這rusin闚 瞠 "arawin321" to znany troll, przyg逝p i zwyczajna szuja, znany ze swoich k豉mstw i manipulacji (a co, niech Google go zindeksuje):

- bezpodstawnie kwestionuje fachowo嗆 specjalist闚 ICM kt鏎zy wytkn瘭i Morawieckiemu k豉mstwa zwi您ane z wp造wem demonstracji na ilo嗆 zaka瞠 COVID-19
- k豉ma, 瞠 piosenka Kazika nie zosta豉 poddana cenzurze na LP Tr鎩ki, wprost neguj帷 istnienie ujawnionego SMSa 闚czesnego szefa Tr鎩ki do P. Metza
- pomawia Marka Nied德ieckiego o manipulacje z utworami na LP3
- - twierdzi, 瞠 Obajtek mia prawo inwestowa w nieruchomo軼i bo "oprocentowanie oszcz璠no軼i w banku jest na poziomie zerowym" (ca趾owicie pomijaj帷 ukrywanie dochod闚)
- k豉mliwie nazywa awari w kolektorze 軼iek闚 w Warszawie "katastrof" (przed 2012 nieoczyszczone 軼ieki trafia造 w tym samym miejscu do Wis造)
- k豉ma, jakoby Jan Karski wycofywa si z w豉snych s堯w zawartych w swoich raportach s豉nych do Londynu, a tycz帷ych polskiego antysemityzmu w czasie II. W
- k豉ma w sprawie Karola Chuma twierdz帷, 瞠 "w豉dze ko軼ielne ustali造, 瞠 osoba o takim nazwisku nie by豉 uczniem seminarium" - w豉dze ko軼ielne si z tego wycofa造
- k豉ma, 瞠 prokurator kaza przeprowadzi rewizj u El瘺iety Podle郾ej (prokuratura zaprzeczy豉)
- wykazuj帷 totalny rozw鏚 z rozumem twierdzi, 瞠 punktowanie jego bezczelnych k豉mstw jest "reklam jego post闚"
- k豉ma, 瞠 ONR nie propaguje faszyzmu i nie u篡wa symboli faszystowskich, pomimo potwierdzonego s康ownie rasistowskiego rodowodu tzw. krzy瘸 celtyckiego oraz eksponowanych m. in. na marszu w Hajn闚ce czaszek SS
- bezpodstawnie twierdzi, 瞠 opinia prawna profesora Matczaka jest ca趾owicie niewiarygodna poniewa jest on zaciek造m politycznym przeciwnikiem PiS
- k豉ma, 瞠 o li軼ie pasa瞠r闚 lotu do Smole雟ka decydowa T. Arabski - to Kancelaria Prezydenta wystosowa豉 zaproszenia i wys豉豉 list bezpo鈔ednio do 36. Pu趾u SLT
- k豉ma, 瞠 krzy celtycki jest zarejestrowanym symbolem NOP (rejestracj cofn掖 s康)
- k豉ma, 瞠 s utrzymywane kontakty mi璠zy ZNP a Morawieckim (Morawiecki "nie mia czasu" dla nich od 2018 roku)
- k豉ma, 瞠 MEN ma prawo zbiera dane o strajkuj帷ych w systemach informacyjnych (do poziomu PESEL; szef UODO jasno powiedzia, 瞠 MEN nie ma prawa)
- bezpodstawnie twierdzi przy okazji ta鄉 Kaczy雟kiego 瞠 je郵i "nie ma zawiadomienia do prokuratury to nie ma przest瘼stwa" (R. Petru je z這篡)
- bezpodstawnie twierdzi, 瞠 rekomendowanie "zaufanego prawnika" przez szefa KNF do prywatnego banku by這 "rutynowym dzia豉niem" w celu "lepszej kontroli banku przez KNF"
- bezpodstawnie twierdzi, 瞠 pr鏏a wymuszenia ze strony Chrzanowskiego by豉 "potajemn rozmow biznesow"
- k豉ma, 瞠 premier nie sprawuje nadzoru nad KNF (art. 3 ust. 3 Ustawy o Nadzorze nad Rynkiem Finansowym)
- bezpodstawnie twierdzi, 瞠 zarzut dla Chrzanowskiego "przekroczenia uprawnie w celu osi庵ni璚ia korzy軼i osobistej i maj徠kowej" nie 鈍iadczy o korupcji
- bezpodstawnie twierdzi, 瞠 wjechanie Tomasza S. w ogrodzenie Pa豉cu Prezydenckiego pod nieobecno嗆 Dudy by這 "zamachem"
- k豉ma, 瞠 komisja Berczy雟kiego bezsprzecznie wyja郾i豉 przyczyn katastrofy smole雟kiej
- regularnie zaprzecza faktycznym przyczynom katastrofy smole雟kiej, ustalonym i udowodnionym przez PKBWL
- bezpodstawnie zarzuca Birgfellnerowi ukrywanie si przed skarb闚k ale jednocze郾ie t逝maczy, 瞠 Kaczy雟ki nie ma obowi您ku odbierania awiza ws. pozwu Birgfellnera o zap豉t
- k豉ma, 瞠 wybory prezydenckie w Austrii zosta造 zmanipulowane (austriacki odpowiednik TK tego nie potwierdzi)
- bezpodstawnie zestawia przej軼ie Ka逝篡 do PiS z transferem Kluzik-Rostkowskiej do PO
- k豉ma, 瞠 kierowca seicento w O鈍i璚imiu przyzna si do spowodowania kolizji
- k豉ma, 瞠 ma blog czytany przez p馧 miliona ludzi (nawet Wojtyczko tego nie ma)

(Poza tym autoerotycznie plusuje w豉sne posty a to ju zwyczajny obciach.)
ju ocenia貫(a)
4
0
terlecki musia po raz kolejny przedawkowa w帷hanie kleju. To ty pisowski kmiocie wraz z reszt tej waszej z這dziejskiej zmiany nied逝go b璠ziecie musieli szuka pomocy u swoich przyjaci馧 z bandyckiego Kremla. Gdy ju ten kraj na powr鏒 odzyska wolno嗆 to wi瘯szo嗆 was za uczynione przez was kurestwa czeka trybuna stanu i d逝goletni odsiadka w pierdlu, wi璚 zapewne b璠ziecie si w ostatniej chwili ratowa ucieczk z zrabowanego przez was kraju np. do putinowsko-bandyckiej matuszki Rasiji. Grubej krechy tym razem nie b璠zie!
ju ocenia貫(a)
1
0
zdziwieni ten typ tak ma zbyt duzo kleju i efekyu widac i slychac
ju ocenia貫(a)
0
0
Szkoda, ze Latuszka nie stanal w obronie pani Ciechanouskiej...
ju ocenia貫(a)
1
3