Na tradycyjne Targi Książki z tłumem książkofilów, spotkaniami autorskimi, stoiskami jeszcze przyjdzie nam poczekać. Ale spotkać pisarza, na razie, możemy w internecie. Właśnie ruszyła 3. edycja wirtualnych targów książki, organizowana przez białostocką księgarnię internetową TaniaKsiążka.pl. W programie m.in. spotkania z Katarzyną Bondą, Wojciechem Chmielarzem, Jakubem Małeckim, Natalią de Barbaro.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

Tania Książka kolejną edycję spotkań w sieci organizuje w formie konwentu – WyCzytOn, co oznacza: Wyprawy Czytelników Online. Wydarzenie rozciągnięto na 12 dni, potrwa do 28 maja. W programie są nie tylko spotkania z popularnymi autorami, ale też konkursy z nagrodami, panel o literaturze dziecięcej oraz Zlot Fanek Niegrzecznych Książek.

Pisarze na Facebooku

Pierwsze spotkania z autorami live rozpoczęły się już dzisiaj (18 maja) przed południem. Ale nawet jeśli ktoś na nie nie zdążył – nic straconego: zapis wszystkich można odnaleźć na Facebooku TaniaKsiążka.pl. W ten sposób można posłuchać opowieści o książkach, pasjach, rytuałach związanego z Białymstokiem Grzegorza Kasdepkego, znakomitego i jednego z najbardziej znanych w Polsce autora książek dla dzieci. Warto odtworzyć sobie też nagranie panelu o literaturze dziecięcej, w którym przed południem gościli Kamil Nowak z Blog Ojciec, pedagożka Anna Jankowska oraz autor książek dla dzieci również związany w naszym regionem – Tomasz Samojlik. W środę (19 maja) o godz. 20.30 z kolei coś dla rodziców: spotkanie z dr. Mikołajem Marcelą, autorem bestsellerowych tytułów „Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku. Wszystko, co możesz zrobić, żeby edukacja miała sens” oraz „Jak nie zwariować ze swoim dzieckiem”.

Na wirtualne Targi Książki zaprasza Tania Książka
Na wirtualne Targi Książki zaprasza Tania Książka  Fot. Materiały prasowe

Jeszcze we wtorek (18 maja) wieczorem, o godz. 19, odbędzie się spotkanie z Anetą Jadowską, popularną autorką książek fantasy. A w środę (19 maja), również o 19 – spotkanie z Ewą Przydrygą, autorką thrillerów psychologicznych.

W kolejnych dniach program zapowiada się obiecująco. Miłośniczki literatury psychologicznej i motywacyjnej będą mogły wziąć udział w spotkaniu i zadać pytania autorce bestsellera „Czuła Przewodniczka. Kobieca droga do siebie” – Natalii de Barbaro. Fani polskiego kryminału i thrillerów z kolei będą mogli posłuchać i podpytać takich autorów jak Wojciech Chmielarz, Jakub Ćwiek oraz Katarzyna Bonda – królowa polskiego kryminału, wywodząca się z naszego regionu, niedawno wydała nową książkę.

Koniecznie trzeba też trzeba posłuchać Jakuba Małeckiego – mistrza pięknej literacko prozy pełnej emocji – autora m.in. „Dygotu”, „Nikt nie idzie”, „Rdzy”, „Horyzontu”, który tworzyć wyjątkowe historie i portrety psychologiczne.

Pytania, testy, konkursy

– W nowej, festiwalowej formule bardzo ważne jest dla nas zaangażowanie czytelników. Chcemy, by mogli wziąć czynny udział w spotkaniach z ulubionymi autorami i zadać im pytania. Przewidujemy również inne formy aktywności – m.in. test wiedzy z zakresu poprawności języka polskiego, WyCzytOnowe Bingo i inne zabawy, podczas których będzie można wygrać atrakcyjne nagrody. Do wzięcia udziału w festiwalu wystarczy dostęp do internetu i miłość do literatury – mówi Łukasz Kierus, prezes zarządu Glosel i współwłaściciel księgarni TaniaKsiążka.pl.

A Agnieszka Stankiewicz-Kierus, dyrektorka wydawnicza w Wydawnictwie Kobiecym, dodaje: – Zależy nam na stworzeniu przestrzeni, w której można poczuć się częścią czytelniczej społeczności, i zaangażowaniu uczestników w ten projekt.

Dlatego podczas WyCzytOnu odbędzie się również Zlot Fanek Niegrzecznych Książek pod patronatem Wydawnictwa Kobiecego, podczas którego miłośniczki romansów i powieści erotycznych będą mogły wziąć udział w różnych grach i konkursach, a także spotkać się z ulubionymi autorkami światowych bestsellerów, m.in. Vi Keeland, Laurelin Paige i TM Frazier.

Tegoroczny WyCzytOn to już trzecia odsłona internetowych targów książki organizowanych przez TaniaKsiazka.pl, choć tym razem, dzięki nowej formule, będzie on bardziej zbliżony do fanowskiego konwentu niż tradycyjnych targów. Przykładowo podczas panelu z Alicją Sinicką (autorka łącząca thriller z romansem) i Przemysławem Piotrowskim (byłym dziennikarzem i autorem powieści kryminalnych) widzowie będą mogli zadawać pytania dotyczące ich mrocznych sekretów.

Festiwal wspiera szerokie grono polskich influencerów książkowych, m.in. @marcin.okoniewski (Okoń w Sieci), @comebook (Karolina Borkowska), @jeleenka (Anita Jeleń), @ksiazkowyfrik, @magical_daily (Agnieszka Wójcik), @bardziejlubieksiazki (Diana Chmiel) oraz @wielkibuk (Olga Kowalska).

Tania Książka

TaniaKsiążka.pl to istniejąca od 2006 roku prężnie rozwijająca się księgarnia online z siedzibą w Białymstoku. Marka należy do spółki Glosel. Jak piszą twórcy księgarni: „Jej misją jest wyjście naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i poszerzanie grona polskich czytelników. W asortymencie sklepu znajduje się ponad 400 tys. produktów, wśród których dostępne są m.in. książki, gry i zabawki. TaniaKsiazka.pl stale powiększa sieć stacjonarnych punktów odbioru zamówień online. Obecnie w całej Polsce jest ich 15, a do końca roku powstanie kilkadziesiąt kolejnych. Od 2020 roku marka organizuje TargiKsiążki.Online. W ostatniej edycji wydarzenia wzięło udział niemal 2 miliony czytelników”.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem