Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok i region? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

Czy to tylko tradycyjny poweekendowy spadek zakażeń, pokażą najbliższe dni. Ale najważniejsze, że spadła ogromnie liczba zgonów – w kraju w poniedziałek odnotowano ich 11.

Dla porównania: jeszcze dzień wcześniej notowano 2167 nowych zakażeń (w tym 60 w Podlaskiem), zmarło natomiast 55 osób (w tym 5 w regionie). Widać więc, że spadek jest duży. W stosunku do poprzedniej doby – niemal dwukrotny w przypadku nowych zakażeń i pięciokrotny w przypadku zgonów (zarówno w skali kraju, jak i regionu).

Koronawirus w Podlaskiem

W regionie ostatniej doby potwierdzono 27 nowych zachorowań. Wykonano 610 testów, z czego 30 przyniosło wynik pozytywny. Na kwarantannie przebywają 1803 osoby.

Dawno już nie było tak optymistycznych wyników – w Białymstoku, gdzie przez 14 miesięcy pandemii notowano najwięcej zakażeń, ostatniej doby zanotowano ich zaledwie 9. W powiecie bielskim potwierdzono 6 zakażeń, w Suwałkach – 3, po jednym w powiatach: hajnowskim, łomżyńskim, sejneńskim, siemiatyckim, sokólskim i suwalskim.

Aż w siedmiu powiatach ostatniej doby nie potwierdzono żadnych zakażeń. To powiaty: augustowski, grajewski, kolneński, moniecki, wysokomazowiecki, zambrowski oraz Łomża.

Koronawirus w kraju

Najwięcej zakażeń potwierdzono w województwach: mazowieckim (145), śląskim (128), dolnośląskim (113), wielkopolskim (103). W pozostałych województwach bilans jest następujący: pomorskie (98), małopolskie (91), łódzkie (66), zachodniopomorskie (66), kujawsko-pomorskie (59), opolskie (45), podkarpackie (39), lubelskie (37), świętokrzyskie (37), podlaskie (27), warmińsko-mazurskie (20), lubuskie (19).

– 16 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną – informuje Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 7 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 4 osoby.

W Polsce wykonano 33 095 testów, z czego 1277 przyniosło wynik pozytywny.

Na kwarantannie przebywa 100 096 osób.

Od początku pandemii liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 2 855 190 osób. Niestety jak dotąd w kraju zmarło aż 71 675 osób.

Codzienne raporty zakażeń od poziomu danych ogólnopolskich do poziomu danych powiatowych: www.gov.pl/raport-zakazen.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.