Mamy to! Z Waszych licznych zgłoszeń zestawiliśmy wyzwania, z jakimi powinien zmierzyć się Białystok. Dwunastki wybraliśmy wspólnie. Teraz wszystko w Waszych rękach. Zaczynamy głosowanie nad "siódemką" Supermiasta, która wskaże najważniejsze potrzeby Białegostoku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dziękujemy wszystkim Czytelnikom za zgłoszenia. Teraz zapraszamy do głosowania. Z dwunastu postulatów dla miasta możecie wybrać jedno. Siedem z największą ilością głosów przedstawimy 7 maja. Głosowanie trwa do 3 maja, odbywa się na naszej stronie bialystok.wyborcza.pl.

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez ostatni czas nasza redakcyjna skrzynka dosłownie pękała w szwach. Właściwie non stop Czytelnicy „Wyborczej” dosyłali nam kolejne pomysły na uatrakcyjnienie i usprawnienie życia w Białymstoku. Oczywiście liczbę Waszych propozycji musieliśmy ograniczyć tylko do dwunastu. Jak do tego doszło? Zliczaliśmy poszczególne postulaty. Te, które uzyskały najwięcej głosów – trafiły do zestawienia. Dlatego może nie ma w nich takich inwestycji jak modernizacja ulicy Gajowej na Dziesięcinach czy Kochanowskiego na Osiedlu Przydworcowym. A np. parki kieszonkowe na osiedlu Wygoda, Piasta i w Śródmieściu zebraliśmy w jeden postulat.

Supermiasta i superregiony 2040. Białystok. Dwunastka dla miasta

Czego chcieliby białostoczanie? O dziwo już nie nowych, szerokich ulic. Za to chcieliby bulwarów nad rzeką Białą, czyli ciągu pieszo-rekreacyjnego wzdłuż rzeki, który – choć zapowiadany od lat – wciąż pozostaje na papierze.

Chcieliby też dalszej rewitalizacji ogrodów Branickich oraz Plant. Do tej pory bowiem w ogrodach zrobiono zaledwie ułamek prac. Reszta również jest na papierze. Podobnie jak modernizacja Plant. Wśród zielonych postulatów są także... parki osiedlowe! Tym samym mieszkańcy podnoszą argument, że zieleń rekreacyjna potrzebna jest nie tylko w centrum, ale też na blokowiskach.

Wśród postulatów inwestycyjnych są z kolei rozbudowa lotniska na Krywlanach, budowa hali widowiskowo-sportowej oraz nowe żłobki na nowych osiedlach. Krywlany to próba zbudowania namiastki lotniska na bazie istniejącego już pasa startowego. Hala to kolejny obiekt postulowany od lat. Ma to być nie tylko arena sportowa, ale też miejscem debat, koncertów itp. Żłobki nie dziwią. Zważywszy na najmłodszych białostoczan, potrzebują miejsca do opieki. Jest wreszcie wniosek o „łatanie dziur” w sieci ścieżek rowerowych. Nie w sposób dosłowny, ale poprzez dobudowywanie brakujących odcinków, jak ścieżka na ulicy Dąbrowskiego, łącząca dwie części miasta rozdzielone torami.

Trzy wnioski dotyczą szeroko rozumianej przestrzeni miejskiej. Białostoczanie sugerują, by kolejne ulice – Lipową i Kilińskiego – zamieniać na deptaki. Chcą wreszcie skutecznej ochrony Bojar i Dojlid – dwóch zabytkowych dzielnic, nad którymi „wiszą” nowa, wysoka zabudowa oraz wizja szerokiej arterii. Wreszcie dopytują co z modernizacją elektrowni na potrzeby Arsenału.

Na koniec dwa wnioski dotyczące dalszych działań na rzecz pozytywnego wizerunku miasta oraz skutecznego przyciągania nad Białą inwestorów.

Dziękujemy wszystkim Czytelnikom za zgłoszenia. Teraz zapraszamy do głosowania. Z dwunastu postulatów dla miasta możecie wybrać jedno. Siedem z największą ilością głosów przedstawimy 7 maja. Głosowanie trwa do 3 maja, odbywa się na naszej stronie bialystok.wyborcza.pl.

Supermiasta i Superregiony 2040. Wyzwania dla Białegostoku i województwa podlaskiego
Supermiasta i Superregiony 2040. Wyzwania dla Białegostoku i województwa podlaskiego  Fot. AG

Supermiasta. BIAŁYSTOK POSTULATY

1) Bulwary nad rzeką Białą – planowany od lat ciąg pieszo-rekreacyjny wzdłuż rzeki, który wciąż pozostaje na papierze 

2) Zamknięcie ruchu na Kilińskiego i Lipowej – kolejne ulice, które mogą stać się wzorem Rynku Kościuszki żyjącymi deptakami 

3) Dalsza rewitalizacja ogrodów Branickich i Plant – przywrócenie barokowego charakteru kolejnym częściom ogrodów Branickich oraz odrestaurowanie pobliskich Plantach 

4) Rozbudowa lotniska na Krywlanach – próba zbudowania lotniska na bazie istniejącego już pasa startowego 

5) Skuteczne przyciąganie inwestorów – wszelkie zabiegi, które sprawią, że w Białymstoku powstaną nowe, atrakcyjne miejsca pracy 

6) Ochrona Bojar i Dojlid – dwie zabytkowe dzielnice, których mieszkańcy wciąż nie mogą się doczekać skutecznych działań ochronnych 

7) Modernizacja elektrowni na potrzeby Arsenału – zapowiadana przed laty inwestycja, która miałaby stworzyć nowoczesną galerię sztuki w murach starej elektrowni 

8) Budowa hali widowiskowo-sportowej – planowany obiekt, który miałby stać się nie tylko areną sportową, lecz także miejscem debat i koncertów. 

9) Nowe żłobki na nowych osiedlach – rozbudowa sieci żłobków w tych rejonach, gdzie zamieszkują młode rodziny białostoczan 

10) Łatanie „dziur” w sieci ścieżek rowerowych – postulat o jak najszybsze usprawnienie sieci ścieżek o miejsca, gdzie brakuje często niewielkich fragmentów dróg rowerowych 

11) Tworzenie parków osiedlowych – każde osiedle powinno mieć swój duży park czy rozległy teren rekreacyjny 

12) Działania na rzecz pozytywnego wizerunku miasta – promowanie Białegostoku jako miasta dobrego do życia 

***

Ciągle czekamy też na Wasze opinie i komentarze. Kto – jak nie Wy – ma zadecydować jakie będzie nasze Supermiasto i nasz Superregion?

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Dlatego powinna być możliwość wybrania chociaż 3 typów.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  To są rzeczy nieporównywalne. Rywalizacja: Lipowa - żłobki - skuteczne przyciąganie inwestorów na przykład jest łatwy do przewidzenia.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Glosowanie powinno by z moliwocia wybrania kilu opcji oraz przyznaniem wag. Inaczej to jest niestety slabe i niemiarodajne
  już oceniałe(a)ś
  0
  0