Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok i region? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

– Niestety nie każdy zwraca uwagę na tablice znajdujące się w pobliżu granicy państwa informujące o zakazie przebywania na pasie drogi granicznej. W miniony weekend funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili sześć osób, które naruszyły zakaz wejścia na pas drogi granicznej – informuje rzeczniczka Straży Granicznej, mjr Katarzyna Zdanowicz.

I wylicza:

3 kwietnia 2021 r. funkcjonariusze z Placówki SG w Białowieży ujawnili ślady wejścia na pas drogi granicznej trzech osób. Sprawcami zdarzenia byli cudzoziemcy – obywatel Francji, Włoch i Hiszpanii. Pomimo tablic informujących o zakazie przekraczania granicy państwowej oraz o zakazie wejścia na pas drogi granicznej postanowili zrobić sobie wędrówkę wzdłuż linii granicy. Spacer okazał się dość kosztowny. Za popełnione wykroczenie wszyscy zostali ukarani mandatami w wysokości po 500 zł każdy.

Wejścia na pas drogi granicznej odnotowano także na terenie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Krynkach. Dwie osoby (obywatel Polski i obywatel Chile) weszły na pas drogi granicznej 4 kwietnia br., natomiast 5 kwietnia br. na pas wjechał rowerzysta.

– W bliskiej odległości od granicy państwa ustawione są tablice informujące o zakazie przekraczania granicy i zakazie przebywania w pasie drogi granicznej. Prosimy o zwracanie uwagi na tablice informacyjne i oznaczenia granicy państwa – informuje Katarzyna Zdanowicz. – Straż Graniczna przypomina, że niezastosowanie się do zakazu przekraczania granicy państwowej w miejscach niedozwolonych czy wejście na pas drogi granicznej jest naruszeniem prawa zagrożone karą grzywny do 500 zł.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.