Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

Ponad milion dawek szczepionek w tym i drugi milion w kolejnym tygodniu – takie dostawy zapowiedział Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień na COVID-19. W tym kontekście zapowiedział przyspieszenie Narodowego Programu Szczepień.

Szczepienie 60-latków w kwietniu

– Chcemy w szczególności przyspieszyć szczepienie osób powyżej 60. roku życia. Około pół miliona tych osób chcemy zaszczepić jeszcze w kwietniu – powiedział Dworczyk. Skierował do punktów szczepień publiczny apel, by przesuwały terminy pacjentów powyżej 60. roku życia z maja na kwiecień.

Poza tym w poniedziałek (12 kwietnia) o północy przez internet i o 6 rano przez infolinię ruszają zapisy osób młodszych – które urodziły się w 1962 roku. Według założeń codziennie do rejestracji będzie dołączał kolejny rocznik.

– Do 24 kwietnia chcemy dojść do grupy osób urodzonych w 1973 roku – dodał minister.

Przesuwanie 40-latków

Podczas konferencji prasowej padały tez pytania o chaos ze szczepieniami 40- i 50-latków, jaki rząd wprowadził w ubiegłym tygodniu, 1 kwietnia, dając tym grupom możliwość wcześniejszego zarejestrowania się, a później ją odbierając (ostatecznie na maj, a nawet kwiecień zarejestrować się mogli ci, którzy w styczniu przez internet zgłosili chęć wzięcia udziału w Narodowym Programie Szczepień). Dworczyk potwierdził, że ten formularz internetowy działał od stycznia do marca, a teraz już nie działa. Teraz więc osobom, które z niego nie skorzystały, pozostaje oczekiwanie na rejestrację razem z kolejnymi rocznikami.

Jak powiedział Dworczyk, około 60 tys. 40-latków zarejestrowało się na kwiecień, „absolutna większość z nich została przepisana na terminy majowe”.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.