Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

Rekord padł wczoraj, kiedy odnotowano 35 143 pozytywne wyniki testów na koronawirusa. Dzisiejszy dzień przyniósł nieco mniejszą liczbę, ale inne parametry nadal są bardzo niepokojące. W szpitalach zajęte są 28 574 łóżka covidowe (o blisko 800 więcej niż wczoraj). 2823 pacjentów wymaga respiratora (o 93 więcej niż wczoraj).

Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał dziś w Radiu RMF FM, że sytuacja jest "absolutnie krytyczna" i rząd bierze pod uwagę wszystkie scenariusze, łącznie z wprowadzeniem stanu nadzwyczajnego. Rozważana jest też godzina policyjna w trakcie świąt Wielkiejnocy, na kiedy przewidywany jest pik tej fali pandemii w kraju.

Najgorsza sytuacja jest teraz na Śląsku, gdzie być może konieczna będzie relokacja pacjentów. Podobnie fatalnie jest na Mazowszu. W Warszawie karetki czekają nawet przez kilka godzin pod szpitalami na zwolnienie się miejsc.

Ostatniej doby zmarło 448 osób (wyłącznie z powodu COVID-19 - 110 osób, a choroby współistniejące wraz z COVID-19 miało 338 pacjentów). Na kwarantannie przebywa 480 926 osób. Ostatniej doby wykonano 101 079 testów.

W województwie podlaskim zachorowało 559 osób (wykonano 1984 testy), a zmarło 17 (wszystkie miały choroby współistniejące). 8829 osób przebywa na kwarantannie.

Od początku pandemii w Polsce zachorowało 2 221 725 osób, a zmarły 51 753.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.