Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

Podczas piątkowej konferencji prasowej komendant główny policji Jarosław Szymczyk zapowiedział: – Większość osób stosuje się do obostrzeń, napotykamy jednak tych, którzy je ignorują. Wobec tych osób będzie represja.

Jak zapowiedział, tak się stało. Policja minionej doby wyłapała 9 tys. osób, które zlekceważyły maseczki – o połowę więcej niż dzień wcześniej.

– W województwie podlaskim policjanci ujawnili 252 przypadki nieprzestrzegania obowiązku zasłaniania ust i nosa – informuje podlaska policja. Dodając, że wynik tych kontroli to: 193 mandaty, 14 pouczeń i 45 wniosków do sądu.

Od dzisiaj obowiązują zaostrzone reguły bezpieczeństwa. Oprócz tych, które wdrożono już wcześniej (czyli np. ograniczenia w handlu w galeriach, zamknięte hotele, muzea, galerie sztuki, teatry i kina), zamknięto także wielkopowierzchniowe (o pow. powyżej 2 tys. m kw.), sklepy meblowe i budowlane, salony fryzjerskie i kosmetyczne, studia tatuażu i piercingu.

W sklepach, na targach i poczcie obowiązują od dziś nowe, zmniejszone limity osób: 1 osoba na 15 m kw. – w sklepach do 100 m kw. oraz 1 osoba na 20 m kw. – w sklepach powyżej 100 m kw. Ograniczenie do 1 osoby na 20 m kw. dotyczy też kościołów. Działalność obiektów sportowych została ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Od poniedziałku nie będą działać żłobki i przedszkola (z wyjątkiem zapewnienia opieki dzieciom pracowników służb medycznych i mundurowych).

Białystok. Jak będą działać żłobki i przedszkola podczas lockdownu?

Takie obostrzenia obowiązywać będą co najmniej do 9 kwietnia.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.