Koronawirus. Czwartek (25.03) przyniósł ponad 34 tysiące nowych zakażeń i decyzje o kolejnych obostrzeniach. Od soboty (27.03) na dwa tygodnie zamknięte zostaną żłobki, przedszkola, wielkopowierzchniowe sklepy budowlane i meblowe, salony fryzjerskie i kosmetyczne. W kościołach wprowadzone będą limity wiernych. Zamiast zakazu przemieszczania się - jest apel o kameralne święta i pracę zdalną.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

Podczas konferencji prasowej, która zaczęła się tuż po godz. 11, premier Mateusz Morawiecki mówił: – Polska dzisiaj znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. Napór trzeciej fali koronawirusa jest bardzo silny, na tę chwile mamy zajętych ponad 70 proc. łóżek [covidowych – red.] i łóżek respiratorowych. Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia, jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, poza którą nie będziemy mogli we właściwy sposób leczyć pacjentów.

Koronawirus. Trudne decyzje są konieczne

Premier zaznaczył przy tym, że to nie sprzęt jest wąskim gardłem, tylko dostępność lekarzy i pielęgniarek, a podstawową bronią w tej walce są szczepionki.

– Sytuacja epidemiczna nie pozostawia nam za wiele marginesu swobody – uprzedził premier Morawiecki. – Przedstawimy dziś kolejne obostrzenia. Wszystkie trudne decyzje są na ten moment konieczne, żeby opanować tę falę.

Zbliżają się święta Wielkiej Nocy, chcę zaapelować, byśmy spędzili je w wąskim gronie, wyłącznie bliskiej rodziny. Walczymy o zdrowie i życie obywateli – podsumował Morawiecki.

Minister zdrowia Adam Niedzielski dodawał: – Nie ma już żadnej wątpliwości, że trzecia fala przewyższy to, z czym mieliśmy do czynienia jesienią.

Wskazywał, że pojawienie się mutacji brytyjskiej koronawirusa nie tylko zwiększyło jego zakaźność, ale też spowodowało większą liczbę hospitalizacji.

Jako przykład podawał województwo warmińsko-mazurskie, gdzie w jako pierwszym wprowadzono lockdown i gdzie to zadziałało – tam liczba zachorowań spada.

Nowe zaostrzone zasady bezpieczeństwa

Koronawirus. Nowe obostrzenia będą obowiązywać od 27 marca do 9 kwietnia
Koronawirus. Nowe obostrzenia będą obowiązywać od 27 marca do 9 kwietnia  Fot. Kancelaria Premiera/Twitter

Decyzję zaostrzającą obostrzenia Niedzielski nazwał „hamulcem krytycznym” I ogłosił „nowe zaostrzone zasady bezpieczeństwa”, które będą obowiązywały od najbliższej soboty (27.03) przez dwa tygodnie – do 9 kwietnia. Przy czym dotychczasowe obostrzenia – takie jak zamknięta większość sklepów w galeriach handlowych, hotele, kina, teatry, baseny – pozostaje. Pozostaje także 5-osobowy limit spotkań, przy czym nie wliczają się do niego osoby, które zostały już zaszczepione.

Natomiast nowe obostrzenia to:

– Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane (powyżej 2 tys. m kw. powierzchni) zostaną zamknięte (natomiast hurtownie i składy budowlane pozostaną dostępne);

– W placówkach handlowych, na targowiskach i na poczcie będą obowiązywać ograniczenia: 1 os./15 m kw. – w sklepach do 100 m kw., 1 os./20 m kw. – w sklepach powyżej 10 m kw.;

Koronawirus. Nowe obostrzenia będą obowiązywać od 27 marca do 9 kwietnia
Koronawirus. Nowe obostrzenia będą obowiązywać od 27 marca do 9 kwietnia  Fot. Kancelaria Premiera/Twitter

– W miejscach kultu religijnego wprowadza się nowy limit – maksymalnie 1 osoba na 20 m kw., przy zachowaniu pozostałych zasad, czyli odstępu 1,5 metra, maseczek i dezynfekcji;

– Salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne zostają zamknięte;

– Żłobki i przedszkola zostają zamknięte, z wyjątkiem opieki nad dziećmi personelu medycznego i przedstawicieli służb mundurowych, która ma pozostać zapewniona. Rodzice będą mogli nadal korzystać z zasiłku opiekuńczego;

– Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego.

Koronawirus. Nowe obostrzenia będą obowiązywać od 27 marca do 9 kwietnia
Koronawirus. Nowe obostrzenia będą obowiązywać od 27 marca do 9 kwietnia  Fot. Kancelaria Premiera/Twitter

Nie ma zakazu przemieszczania się, są zalecenia

– Zalecamy, namawiamy do spędzenia świąt w domu, w wąskim gronie domowników, stosując zasady bezpieczeństwa – powiedział minister Niedzielski.

Dodał, że miejsce pracy jest jednym z głównych, gdzie powstają ogniska zakażeń, w związku z czym zarekomendował zdecydowane przejście na pracę zdalną tam, gdzie jest to możliwe.

W tej chwili nie ma też decyzji o zamknięciu granic, ale Niedzielski zastrzegł, że wyjazdy zagraniczne są według niego „głęboko niestosowne” i zaapelował o „postawę solidarności i fair play”.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem