Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

Klub Kobiet Imigrantek w Białymstoku powstał przed miesiącem w ramach działalności Centrum Wsparcia Cudzoziemców Fundacji „Okno na Wschód”, organizacji pozarządowej utworzonej w 2008 roku, pracującej „na rzecz budowy dobrosąsiedzkich relacji Polski z krajami Europy Wschodniej oraz rozwoju społecznego i gospodarczego województwa podlaskiego”.

Róża Gajek z Fundacji „Okno na Wschód” tłumaczy:

– Województwo podlaskie jest popularnym kierunkiem migracji cudzoziemców ze Wschodu, których znaczną część stanowią kobiety, przyjeżdżające do Polski z całymi rodzinami lub samotnie. Na co dzień pracują, zajmują się dziećmi i domem, samotnie borykają się ze swoimi problemami. Podczas rozmów wspominały o chęci rozwoju i działania. Po analizie ich potrzeb nasza fundacja stworzyła przestrzeń do ich aktywności i rozwoju właśnie poprzez założenie Klubu Kobiet Imigrantek. To przestrzeń do dyskusji o ich potrzebach oraz samopomocy, aby mogły one wspierać się wzajemnie i działać wspólnie na rzecz własnej społeczności.

Projekt skierowany jest do mieszkających w Białymstoku kobiet krajów byłego Związku Radzieckiego (poza krajami UE) i obejmuje kursy języka polskiego, wsparcie mentorskie, psychologiczne, poradnictwo zawodowo-edukacyjne, warsztaty menedżerskie dla liderek oraz działania integracyjne.

Centrum Wsparcia Cudzoziemców zlokalizowane jest w budynku Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania przy ul. Ciepłej 40, lok. 15. Czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.