Koronawirus. Ciągle utrzymuje się wysoka liczba zakażeń i zgonów. W Polsce ostatniej doby potwierdzono 12 100 nowych zakażeń, zmarły 303 osoby. W Podlaskiem w sobotę (27 lutego) raportowano 327 nowych przypadków i 11 zgonów. Od soboty (27 lutego) obowiązują nowe obostrzenia pandemiczne.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok i region? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

Od kilku dni koronawirusowe statystyki wahają się raz w jedną, raz w drugą stronę. W połowie tygodnia niemal codziennie w Polsce notowano ponad 12 tys. zachorowań.

W piątek (26 lutego) potwierdzono ich odrobinę mniej – bo 11 539 nowych przypadków i 259 zgonów (w Podlaskiem odpowiednio – 353 zakażenia i 10 zgonów).

W sobotę (27 lutego) ogólnokrajowe liczby znów poszybowały w górę. W stosunku do poprzedniej doby niestety zakażeń jest o ponad 500 więcej, więcej – bo o blisko 50 – jest też zgonów. W kraju wykonano prawie 57 tys. testów.

Z kolei w Podlaskiem zrobiono ich 1493. Wynik pozytywny przyniosło 351 testów.

Przy czym nowych przypadków w regionie jest 327, co oznacza, że ponad 20 pozytywnych wyników potwierdzono u osób, które w statystykach znalazły się wcześniej, ale kolejny test dowiódł, że nadal nie wyzdrowiały. W Podlaskiem na kwarantannie przebywają 5734 osoby.

Koronawirus w kraju

W kraju w sobotę (27 lutego) potwierdzono 12 100 nowych przypadków zakażenia. W województwie mazowieckim liczba dobowych zakażeń przekroczyła ponad 2,2 tys. (dokładnie 2272), w dwóch przekracza tysiąc – woj. śląskie (1272) i woj. pomorskie (1050).

Bilans w pozostałych województwach jest następujący: woj. warmińsko-mazurskie (943), woj. wielkopolskie (936), woj. dolnośląskie (799), woj. łódzkie (710), woj. kujawsko-pomorskie (708), woj. podkarpackie (684), woj. małopolskie (629), woj. zachodniopomorskie (455), woj. lubelskie (408), woj. lubuskie (383), woj. podlaskie (327), woj. świętokrzyskie (269), woj. opolskie (120).

– 135 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną – informuje Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 55 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 248 osób.

Od początku pandemii w Polsce liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 1 696 885 osób. Zmarło już 43 656 osób.

Codzienne raporty zakażeń od poziomu danych ogólnopolskich do poziomu danych powiatowych znaleźć można na stronie: www.gov.pl/raport-zakazen.

Koronawirus. Najnowsze dane o zakażonych w Polsce

Koronawirus. Nowe obostrzenia

W województwie podlaskim, podobnie jak w całym kraju, w sobotę (27 lutego) wszedł zakaz używania do zakrywania twarzy: szalików, kominów, bandan czy przyłbic. Należy używać maseczek, najlepiej takich od standardu chirurgicznego wzwyż.

Obowiązują też nowe obostrzenia. W sąsiadującym z naszym regionem województwie warmińsko-mazurskim, gdzie odnotowano szczególnie duży wzrost zakażeń, wrócił lockdown. Zamknięte zostały ponownie hotele, galerie handlowe, kina, muzea, teatry i galerie, a także baseny i korty tenisowe – na razie na dwa tygodnie.

Osoby, które przybywając do Polski, przekraczają granice polsko-czeską i polsko-słowacką, muszą mieć negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Test nie może być wykonany później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Podróżni mają obowiązek przedłożyć, na żądanie funkcjonariusza straży granicznej lub policji, wynik testu w języku polskim albo w języku angielskim. Osoby, które nie przedstawią takiego testu, obowiązuje kwarantanna.

Obostrzenia te dotyczą osób przekraczających granicę różnymi środkami transportu – indywidualnymi i zbiorowymi oraz osób przekraczających granicę pieszo.

Koronawirus w Europie i na świecie. MAPY

Z posiadania negatywnego wyniku testu oraz kwarantanny zwolnione są m.in. osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki - pracownicy transgraniczni (szczegóły na www.strazgraniczna.pl).

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem