Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia podało w piątek (26.02) informację o 11 539 nowych zakażeniach w kraju. To odrobinę mniej, ale naprawdę odrobinę, bo w ciągu ostatnich dni codziennie notowano ponad 12 tys. zachorowań. Zmarło 259 osób.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

Trzeba pamiętać o tym, że w sobotę (27 lutego) wchodzą w życie nowe, zapowiedziane przez ministra zdrowia obostrzenia. W sąsiadującym z naszym regionem województwie warmińsko-mazurskim, gdzie odnotowano szczególnie duży wzrost zakażeń, wraca lockdown, albo jak mówią tamtejsi przedsiębiorcy – mordercza flauta. Zamknięte zostaną ponownie hotele, galerie handlowe, kina, muzea, teatry i galerie, a także baseny i korty tenisowe – na razie na dwa tygodnie.

W województwie podlaskim, podobnie jak w całym kraju, od soboty zabronione będzie używanie do zakrywania twarzy: szalików, kominów, bandan czy przyłbic. Mamy używać maseczek, najlepiej takich od standardu chirurgicznego wzwyż.

Jak twierdzi resort zdrowia, mamy do czynienia z trzecią falą pandemii koronawirusa. Spośród tych ponad 11,5 tys. nowych zakażeń, aż 2098 dotyczy tylko jednego województwa – mazowieckiego. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zwrócił uwagę na inne rosnące parametry – dziś zajętych jest 14058 łóżek covidowych (o 240 więcej), a 1467 pacjentów jest pod respiratorami (o 92 więcej).

Spośród 259 ofiar śmiertelnych ostatniej doby, wyłącznie z powodu COVID-19 zmarły 62 osoby, a choroby współistniejące miało 197 zmarłych osób.

Na kwarantannie przebywają 188 482 osoby.

W województwie podlaskim odnotowano 353 nowe zakażenia. 10 osób zmarło, wszystkie miały choroby współistniejące. 5764 osób przebywa na kwarantannie.

Od początku pandemii w Polsce zachorowało 1 684 788 osób, a zmarło 43 353.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Od soboty wszyscy z W-M ruszą do sąsiedniego Podlaskiego i tyle z obostrzeń. Jeżeli w jakimś mieście koncentruje się wirus z mutacją Brytyjską, to przez te nieprzemyślane decyzje, rozprzestrzeni się błyskawicznie i za dwa tygodnie będziemy mieli cały wschód na czerwono.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0