Celnicy wraz z funkcjonariuszami Straży Granicznej w Kuźnicy Białostockiej udaremnili przemyt ponad 1,8 mln paczek nielegalnych papierosów. Wartość przechwyconej kontrabandy to blisko 27,6 mln zł. To największa w historii udaremniona próba przemytu papierosów na polskich przejściach granicznych.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Celnicy i straż graniczna z polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Kuźnicy wytypowali do szczegółowej kontroli dwa polskie tiry wjeżdżające do naszego kraju. W trakcie sprawdzania obu ciężarówek okazało się, że w ich naczepach zamiast deklarowanych desek znajdują się ogromne ilości papierosów bez polskich znaków akcyzy – relacjonuje Maciej Czarnecki, rzecznik prasowy podlaskiej KAS.

 

Przemyt. 1,8 mln paczek papierosów

W jednej z naczep funkcjonariusze ujawnili 927,5 tys. paczek papierosów, natomiast w drugiej 918 tys. Łącznie w obu naczepach znajdowało się ponad 1,8 mln paczek białoruskich papierosów o szacunkowej wartości blisko 27,6 mln zł. Gdyby nielegalny towar trafił do sprzedaży, skarb państwa straciłby ponad 44,8 mln zł.

– Wobec trzech obywateli Polski (dwóch kierowców i ich zmiennika) wszczęte zostało śledztwo, które prowadzą funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Do sprawy zabezpieczono papierosy oraz oba samochody ciężarowe. Dodatkowo w jednym z nich funkcjonariusze stwierdzili ingerencję w pole numerowe nadwozia – dodaje Czarnecki.

Zatrzymani mężczyźni w wieku 19, 21 i 55 lat decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące. Grozi im kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Celnicy w Kuźnicy Białostockiej udaremnili przemyt ponad 1,8 mln paczek nielegalnych papierosów. Wartość przechwyconej kontrabandy to blisko 27,6 mln złotych
Celnicy w Kuźnicy Białostockiej udaremnili przemyt ponad 1,8 mln paczek nielegalnych papierosów. Wartość przechwyconej kontrabandy to blisko 27,6 mln złotych  Fot. KAS Białystok

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem