Koronawirus. W piątek (19.02) Ministerstwo Zdrowia podało, że potwierdzono badaniami 8777 nowych zakażeń. 241 osób zmarło. Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz powiedział dziennikarzom: Można rzec, że mamy początek trzeciej fali.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

„Wyraźną tendencję wzrostową” poparł danymi: mamy o około 2400 zakażeń więcej niż przed tygodniem; dziś po raz pierwszy odnotowano wzrost zajętości łóżek szpitalnych (w szpitalach przebywa 12 441 osób, o 253 więcej niż ostatniej doby); systematycznie rośnie liczba wykonywanych testów i liczba skierowań z POZ na testy (o 12 tys. osób więcej niż przed tygodniem; a trzeba pamiętać, że lekarze podstawowej opieki zdrowotnej kierują na testy wtedy, gdy trafia do nich pacjent objawowy). Resort zdrowia szacuje, że wśród zakażeń mutacja brytyjska wirusa to już około 10 proc.

– To, co się dziś dzieje, to pokłosie zwiększonej aktywności, mobilności ludzkiej. Spadające wyniki uśpiły naszą społeczną czujność – mówił rzecznik Andrusiewicz.

Z kolei prof. Andrzej Horban mówił dziś rano na antenie TVN24, że trzeba będzie zweryfikować ochronę twarzy i zrezygnować z bawełnianych maseczek: „Pseudoochrony trzeba wyrzucić” – postulował, przekonując, że należy używać porządnych masek, przynajmniej w standardzie chirurgicznym. Rzecznik MZ odniósł się do tych słów, studząc, że dyskusja na ten temat wciąż trwa.

Wśród 241 zgonów ostatniej doby, wyłącznie z powodu COVID-19 zmarły 43 osoby, a choroby współistniejące miało 198 pacjentów. Na kwarantannie przebywają 163 974 osoby.

W województwie podlaskim odnotowano 271 nowych zakażeń. 12 osób zmarło, wszystkie miały choroby współistniejące. 5256 osób przebywa na kwarantannie.

Od początku pandemii zachorowało 1 623 218 osób, a zmarło 41 823.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem