Na to kinomaniacy czekali od trzech miesięcy. Od piątku (12 lutego) mogą działać kina i przy zapełnionej do połowy sali mogą zapraszać widzów. Kino Forum w weekend (12-14 lutego) przygotowało moc filmów, w tym kilka przedpremier. Kina Helios w całej Polsce, również w Białymstoku, na razie nie zdecydowały się otworzyć.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

– Nie otworzymy swoich obiektów w połowie lutego 2021 r. pomimo rządowej decyzji o takiej możliwości. Ponowne uruchomienie 50 kin w całej Polsce w zaostrzonym reżimie sanitarnym jest trudną logistycznie i kosztowną operacją – nie ma możliwości przeprowadzenia jej, jak powiedział premier, warunkowo na dwa tygodnie. To absurdalna propozycja, której kosztów mogą nie udźwignąć operatorzy kin – mówi Tomasz Jagiełło, prezes sieci kin Helios. – Otwarcie kin wymaga przede wszystkim przygotowania repertuaru i rozmów z dystrybutorami filmowymi, a następnie promocji wprowadzanych na ekrany tytułów, a na to potrzeba minimum ok. czterech tygodni. Bardzo chcemy powrócić do działalności po kolejnej długiej przerwie, ale musimy być przygotowani pod każdym względem i mieć pewność, że nasze wysiłki i poniesione koszty nie pójdą po raz kolejny na marne – tłumaczy prezes.

Tymczasem zielone światło jest warunkowe i obowiązuje na razie tylko przez dwa tygodnie. Co będzie dalej, zależy od bilansu zakażeń.

Niespodzianki w kinie Forum

W innej sytuacji niż multipleksy są mniejsze kina i kina studyjne, do których należy m.in. białostockie kino Forum, które może sobie pozwolić na otwarcie. I wykorzystuje tę możliwość maksymalnie – proponując w sam tylko pierwszy weekend blisko 10 filmów, w tym świetne, nagradzane na wielu festiwalach produkcje. Właściwie można by nie wychodzić z kina. Obok premier, które będzie można oglądać również w kolejnych dniach, są też jednorazowe pokazy przedpremierowe, a także pokazy online. Nie zabraknie filmu dla dzieci, będą też filmowe pokazy walentynkowe.

Oferta kina Forum

(opisy filmów pochodzą ze strony kina Forum)

* „Helmut Newton. Piękno i bestia”

Niemcy 2020, 90’

reżyseria: Gero von Boehm

Premiera

Geniusz fotografii? Wizjoner z piekła rodem? Zwykły skandalista? Kim był Helmut Newton, znany z kultowych kobiecych aktów nasyconych erotyzmem? Zaskakujący obraz Helmuta Newtona ujawniają fotografowane przez niego top modelki, gwiazdy i aktorki, które nareszcie mają możliwość, aby przedstawić własną interpretację życia i twórczości tego kontrowersyjnego artysty. Sposób, w jaki przedstawiał kobiety, nadal prowokuje do pytania: czy były one podmiotami, czy przedmiotami?

Catherine Deneuve, Grace Jones, Charlotte Rampling, Isabella Rossellini, Claudia Schiffer – portretowane portretują i odkrywają przed nami prawdę.

Fot. Helmut Newton / Best Film

* „Jeszcze jest czas”

Kanada/Wielka Brytania 2020, 112’

reż. Viggo Mortensen

12 lutego 2021, godz. 18

Przedpremierowy pokaz świetnie ocenianego reżyserskiego debiutu Viggo Mortensena!

John wiedzie szczęśliwe życie w Los Angeles, gdzie mieszka razem ze swoją rodziną. Kalifornia to przyjazny i otwarty dla wszystkich świat, zupełnie inny niż dom rodzinny Johna, w którym wciąż mieszka jego ojciec – farmer przywiązany do ziemi i konserwatywnych wartości. Kiedy Willis zaczyna podupadać na zdrowiu, przenosi się do Los Angeles, by zamieszkać z Johnem i jego rodziną. Czy ojciec i syn, których od lat dzieli wszystko, będą potrafili porozumieć się i zaakceptować dzielące ich różnice?

* Domowe Psychoanalityczne Spotkania Filmowe: „Nadzieja”

Norwegia 2019, 126’

reż. Maria Sodahl

12 lutego 2021, godz. 18

Twój dom / wirtualna sala Kina Forum

bilet: 15 zł – do kupienia na: https://mojeekino.pl/vods/vod.163

Subtelna i wzruszająca opowieść o chorobie, życiowych priorytetach i potrzebie bliskości. Film został doceniony m.in. na MFF w Trondheim, na którym otrzymał nagrody dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej (Andrea Braein Hovig) oraz dla najlepszej aktorki drugoplanowej (Gjertrud L. Jynge). Jest także norweskim kandydatem do Oscara! Co może się stać z miłością, gdy pewnego dnia pełna energii i wewnętrznej siły kobieta dowiaduje się, że ma przed sobą zaledwie trzy miesiące życia?

Kadr z filmu ' Nadzieja '
Kadr z filmu ' Nadzieja '  Fot. Manuel Claro / Aurora Films

Prelekcja przed filmem i dyskusja po nim: Izabela Trybus – psychoterapeutka psychoanalityczna.

Gościem spotkania będzie Justyna Świerczyńska, doktor nauk humanistycznych, psychoterapeutka psychoanalityczna.

Jak to działa w praktyce?

godz. 18 – wstęp via ZOOM (link na Facebooku kina Forum)

godz. 18.15 – oglądamy film „Nadzieja”, reż. Maria Sodahl

https://mojeekino.pl/vods/vod.163

godz. 20.30 – początek dyskusji via ZOOM

* „Zabij to i wyjedź z tego miasta”

Polska 2019, 88’

reż. Mariusz Wilczyński

Przedpremierowe pokazy pełnometrażowej animacji, która bezprecedensowo zdobyła Złote Lwy dla Najlepszego Filmu dla Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Trzy pokazy:

12 lutego 2021, godz. 20.30

15 lutego 2021, godz. 18.30

17 lutego 2021, godz. 20.30

'Zabij to i wyjedź z tego miasta' Mariusza Wilczyńskiego
'Zabij to i wyjedź z tego miasta' Mariusza Wilczyńskiego  (Fot. Gigant Films)

„Zabij to i wyjedź z tego miasta” to dużo więcej niż film, to 14 lat życia poświęconych na realizację niesamowitego, osobistego projektu. To przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni. Ten pełnometrażowy debiut pierwszego polskiego twórcy animacji, któremu retrospektywę zorganizowało prestiżowe nowojorskie Museum of Modern Art (MoMa), zrodził się z potrzeby zrozumienia, wybaczenia i miłości. Film Wilczyńskiego wskrzesza dzieciństwo z całym jego bagażem udręk i zachwytów, przywołuje tych, którzy odeszli, by dać im nowe życie. Zanurzony w przywołanych z pamięci detalach, barwach, dialogach, dźwiękach, sytuacjach, głosach, „Zabij to…” staje się kroniką PRL-owskiego dzieciństwa i młodości przeżytej w czasach transformacji, opowieścią o zmieniającej się Polsce, o szarzyźnie nieoczekiwanie nabierającej rumieńców.

* „W co grają ludzie”

Finlandia 2020, 120’

reż. Jenni Toivoniemi

Przedpremierowy pokaz fińskiego komediodramatu.

13 lutego 2021, godz. 18

Fińska odpowiedź na przeboje „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” oraz „Niewinne kłamstewka”!

Grupa dobrych przyjaciół po trzydziestce postanawia zorganizować przyjęcie niespodziankę z okazji zbliżających się urodzin Mitzi. Pełen nostalgii weekend spędzony w idyllicznie położonym domu ma przypomnieć bohaterom czasy, kiedy byli nastolatkami.

Czy coś może pójść nie tak? Z pewnością, zwłaszcza że jubilatka nie wydaje się zachwycona pomysłem grupy. Skołowana kobieta liczyła raczej na spokojny weekend, a na to najwyraźniej się nie zanosi. Napięcie wzrasta z chwilą, gdy jej najlepsza przyjaciółka Veronika pojawia się ze swoim nowym chłopakiem Mikaelem.

* „Na rauszu”

Dania 2020, 115’

reż. Thomas Vinterberg

Przedpremierowy pokaz najnowszego filmu Thomasa Vinterberga, absolutnego zwycięzcy ostatniego rozdania Europejskich Nagród Filmowych (nagrody za najlepsze: film, reżyserię, scenariusz i główną rolę męską dla Madsa Mikkelsena).

13 lutego 2021, godz. 20.30

„Na rauszu” opowiada o grupie przyjaciół – nauczycieli w szkole średniej, zainspirowanych teorią, że skromna dawka alkoholu w organizmie otwiera umysły na otaczający nas świat. Prawdopodobnie jest mnóstwo dzieci w wieku szkolnym, które żałują, że ich nauczyciele nie są na co dzień „pod wpływem”. Czy lekcje i szkoła nie byłyby łatwiejsze, gdyby twoi nauczyciele nie byli na nieustannym lekkim rauszu? Cóż, z takim właśnie pomysłem zmierzą się bohaterowie filmu Vinterberga, w którym obsadził on swojego ulubionego aktora Madsa Mikkelsena. Gdy rozpoczynają eksperyment, starając się utrzymać stały poziom alkoholu we krwi przez cały dzień pracy, nie spodziewają się, że będzie miał bardzo rożne skutki dla każdego z nich.

* Filmowe walentynki: „Czarownica miłości”

USA 2016, 120’

reż. Anna Biller

pokaz przedpremierowy

14 lutego 2021, godz. 16

Niebanalne połączenie romansu, humoru i elementów horroru.

'Czarownica miłości' - Samantha Robinson jako Elaine w filmie Anny Biller. Nagradzany na całym świecie hołd dla kina grozy lat 60. 12 lutego do kin wprowadza dystrybutor Velvet Spoon.
'Czarownica miłości' - Samantha Robinson jako Elaine w filmie Anny Biller. Nagradzany na całym świecie hołd dla kina grozy lat 60. 12 lutego do kin wprowadza dystrybutor Velvet Spoon.  Velvet Spoon

Elaine to piękna i młoda wiedźma, która chce odnaleźć miłość swojego życia. Problem w tym, że przygotowywane przez nią zaklęcia i mikstury wywołują efekty nieco odmienne od oczekiwanych – potraktowani nimi kandydaci przypominają raczej nieszczęśliwe ofiary niż wymarzonych kochanków. Są niepewni, rozdygotani emocjonalnie i płaczliwi, stając się dokładnym przeciwieństwem „prawdziwego mężczyzny”, którego szuka Elaine.

Gdy więc wreszcie Elaine spotka mężczyznę swoich marzeń, determinacja doprowadzi ją na skraj szaleństwa.

* Filmowe walentynki: „Palm Springs”

USA 2020, 90’

reż. Max Barbakow

pokaz przedpremierowy

14 lutego 2021, godz. 18.30

Rewelacja festiwalu Sundance, która zachwyciła widzów i krytyków.

Współczesna interpretacja pomysłu na pętlę czasową i powtarzający się dzień rodem z „Dnia świstaka”!

Beztroski Nyles i zadeklarowana singielka Sarah poznają się na weselu w Palm Springs. Sztywna impreza niespodziewanie odsłania swój wybuchowy potencjał, kiedy okazuje się, że oboje zostali uwięzieni w pętli czasowej i w kółko przeżywają ten sam dzień. W sytuacji na pierwszy rzut oka beznadziejnej Nyles i Sarah odkryją, jakie możliwości daje całkowita wolność. Wspólnie zrealizują najbardziej szalone pomysły, by przy okazji przeżyć najbardziej odjechany romans wszech czasów.

* Filmowe walentynki: „Sound of Metal”

USA 2019, 120’

reż. Darius Marder

pokaz przedpremierowy

14 lutego 2021, godz. 20.30

Poruszająca, pełna emocji opowieść o losach pary, która z dnia na dzień musi zmierzyć się z wyzwaniem bezpowrotnie zmieniającym ich życie. W rolach głównych znakomici Riz Ahmed i Olivia Cooke, a jednym z twórców filmu jest Derek Cianfrance, reżyser „Blue Valentine”. Mają tylko siebie i muzykę. Ruben jest pełnym pasji perkusistą, a Lu przebojową wokalistką. Gdy ruszają w trasę koncertową, a marzenie o wydaniu debiutanckiej płyty jest na wyciągnięcie ręki, Ruben z dnia na dzień zaczyna tracić słuch. W jednej chwili życie, które dotąd znał i kochał, legnie w gruzach, a przyszłość staje się wielką niewiadomą. Jego dziewczyna Lu nie daje jednak za wygraną i postanawia zrobić wszystko, by uratować Rubena i to, co ich dotąd łączyło.

* „Magiczne Muzeum”

Czechy 2018, 86 min’

reż. Martin Kotik, Inna Evlannikova

wiek: 5+, dubbing

Pokazy:

13 lutego 2021, godz. 14

14 lutego 2021, godz. 14

Henryś jest inteligentnym chłopcem, którego rozsadza energia. Ma teraz jeden cel – chce ukończyć ostatni poziom gry komputerowej. Skończenie gry staje się początkiem prawdziwej przygody, która zabierze chłopca, jego psa i przyjaciółkę Monikę do zapomnianego muzeum starych lalek. Gdy chłopiec przypadkiem uaktywni legendarny magiczny dysk, wszystkie lalki ożyją. A wraz z nimi straszny Władca Marionetek. Kiedy Henryś zda sobie sprawę z tego, jakie złe moce uwolnił, będzie musiał użyć wszystkich swoich umiejętności, by ocalić nie tylko siebie i przyjaciół, ale też całe miasto.

To tylko część propozycji kina Forum na weekend. W kolejnych dniach można zobaczyć kolejne nowości filmowe.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem