To by造 dramatyczne godziny, w jednej chwili zmieni造 篡cie tysi璚y os鏏. 81 lat temu, w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku, rozpocz窸a si akcja deportacji na Wsch鏚. Wieczorem we wtorek (9 lutego) Muzeum Pami璚i Sybiru zorganizowa這 akcj "安iat這 Pami璚i". Na torach, kt鏎ymi odje盥瘸造 poci庵i z zes豉鎍ami, zapalono znicze.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

Mieszkańcy Białegostoku, którzy pojawili się  wieczorem na terenie Muzeum Pamięci Sybiru, wspólnie z prezydentem Tadeuszem Truskolaskim, dyrektorem muzeum, prof. Wojciechem Śleszyńskim oraz Tadeuszem Chwiedziem, prezesem białostockiego oddziału Związku Sybiraków, zapalili znicze w ramach akcji „Światło Pamięci” na torach prowadzących od muzeum w stronę Dworca Poleskiego. To miejsce szczególne – stąd właśnie wysyłane były transporty na Wschód.

W głąb ZSRR, w ramach czterech wielkich deportacji, wywieziono kilkaset tysięcy obywateli II RP. Wielu nie wróciło już nigdy. Część, szczególnie licznie dzieci i starcy, zmarła już podczas trwającej wiele tygodni, czasem nawet miesięcy, podróży. Niektórzy po ewakuacji z armią Andersa pozostali po wojnie za granicą. Nieliczni po latach wrócili do Ojczyzny.

– Pierwsza deportacja w nocy z 9 na 10 lutego 1940 r. dotknęła także Białystok. Wywieziono ok. 1,5 tys. osób. Ta data stanowi symbol, znak zbrodni na polskim narodzie – przypomina Urszula Boublej, rzeczniczka prezydenta Białegostoku.

W środę (10 lutego) zastępca prezydenta Białegostoku, pan Przemysław Tuchliński, złoży także kwiaty pod Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka przy kościele Ducha Świętego w Białymstoku.

Akcja 'Światło Pamięci' zorganizowana przez Muzeum Pamięci Sybiru w 81. rocznicę pierwszej deportacji na Wschód
Akcja 'Światło Pamięci' zorganizowana przez Muzeum Pamięci Sybiru w 81. rocznicę pierwszej deportacji na Wschód  Fot. Materiały Urzędu Miejskiego w Białymstoku/Dawid Gromadzki

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Miko豉j Chrzan poleca
Wi璚ej
    Komentarze
    Zaloguj si
    Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem