WOŚP w Białymstoku. Mimo trudnych pandemicznych warunków, braku koncertu na Rynku Kościuszki, a więc i mniejszej liczby białostoczan na ulicach, w niedzielę (31 stycznia) wolontariuszom z białostockiego sztabu WOŚP udało się zebrać prawie 278 tys. zł! W dniu finału ponad 4 tys. zł zebrali też wolontariusze z kameralnego sztabu w Młodzieżowym Domu Kultury. Oficjalna suma zebrana podczas 29. Finału WOŚP podana zostanie 8 marca.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

Białostocki sztab WOŚP (stowarzyszenie „Damy Radę”) zebrał w tym roku na ulicach około 277 tys. 974 zł. To co prawda prawie o połowę mniej niż przed rokiem (wówczas białostocki sztab zebrał ponad pół miliona złotych), ale zważywszy na tegoroczne trudności, mocne ograniczenia i przeniesienie większości akcji do internetu – ta kwota też robi wielkie wrażenie. I dowodzi wielkiego zaangażowania wolontariuszy (na ulice Białegostoku wyszło ich 250) oraz pokazuje gorące serca mieszkańców miasta.

Białystok. WOŚP 2021 29. Finał Orkiestry. Kwesta na ulicach miasta
Białystok. WOŚP 2021 29. Finał Orkiestry. Kwesta na ulicach miasta  Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

WOŚP. Ciągle trwają licytacje

Do północy w dzień finału (31 stycznia) białostocki sztab z kwesty prowadzonej w mieście i eSkarbonki (znajdującej się w białostockim sztabie) zliczył dokładnie: 277 tys. 974, 75 zł. Ale to dopiero kwota deklarowana, ciągle można wrzucać do WOŚP-owych eSkarbonek, które zostaną zamknięte w poniedziałek (1 lutego) o godz. 23.59. Cały czas też trwają licytacje białostockiego sztabu WOŚP .

Białostocki sztab liczy, że aukcje przyniosą dodatkowe ponad 50 tys. zł. Czy tak się stanie – dowiemy dopiero za kilka tygodni – na większości z aukcji licytować można do 14 lutego. Sztab przygotował ich blisko 200.

Ceny się ciągle zmieniają, ale w niedzielę (31 stycznia) najwyższą licytacyjną kwotę osiągnęła tygodniowa podróż kamperem (ponad 3229 zł). A po nich: całodzienna wycieczka po Podlasiu z zawodowym przewodnikiem dla jednej lub dwóch osób (2030 zł), kolacja z pochodzącą z Białegostoku modelką i influencerką Karoliną Derpieńską (1525 zł), sesja fotograficzna wraz z makijażem (1500 zł), złoty pierścionek od Jakuba Śliwowskiego (1360 zł), warsztaty mydlarskie pod okiem trzech mydlarzy z białostockiej rodzinnej firmy Cztery Szpaki (1325 zł). Dużą popularnością cieszy się też przejazd w kontrolowanym poślizgu z MotoFretką (Kamilą Pałką) – kierowcą driftowym (1125 zł) czy lot z indywidualnym mistrzem świata na paralotni (905 zł).

Moc voucherów

Licytować można też m.in. zwiedzanie browaru Waszczukowe, lot balonem, kurs samoobrony od straży miejskiej, szkolenie z pierwszej pomocy, trening jiu-jitsu, private live cooking w Kwestii Czasu, wycieczkę motocyklem z posłem Pawłem Krutulem. Można zamienić się na chwilę w pszczelarza i skorzystać z wycieczki do Miejskiej Pasieki.

Można wygrać rozmaite vouchery – na sesje fotograficzne, do salonu masażu i fryzjera, warsztaty artystyczne i muzyczne. Do tego ręcznie wykonywane serwety, biżuterię hand made oraz wiele innych. Pojawiły się też przedmioty kolekcjonerskie od Jagielloni Białystok, m.in. koszulki, vouchery na kolację, noc kabaretową, lekcję pływania czy bajkową sesję walentynkową.

Gitara w MDK-u

Licytacje ciągle trwają też na Facebooku drugiego białostockiego sztabu WOŚP – Młodzieżowego Domu Kultury, który z Orkiestrą gra od początku. Mimo malutkiego sztabu wolontariuszom udało się zebrać  4052,36 zł (w tym pieniądze z puszki stacjonarnej). Ale to jeszcze nie koniec, bo trwają licytacje. Ekipie WOŚP z MDK udało się ich zorganizować 65. Przedmioty na aukcję przedstawiają na swoim  Facebooku.

Wylicytować można m.in.: koszulki, poduszki i worki z nadrukowanymi emblematami WOŚP (wśród nich nawet dziecięce body), oprawki Jurka Owsiaka (czerwone oprawki w stylu szefa Orkiestry), złoty łańcuszek i przywieszki (podarowane na aukcję, uwaga, przez dwie białostockie spółdzielnie mieszkaniowe: Budowlani i Słoneczny Stok). A także wyjątkową gitarę od instruktora MDK Wiesława Miksa, pokrytą pięknymi rysunkami autorstwa znanego białostockiego grafika i scenografa – Andrzeja Dworakowskiego.

Internetowe licytacje prowadzą też inne podlaskie sztaby WOŚP, m.in. w w Łomży, Augustowie i Suwałkach.

Oficjalna suma, zebrana podczas 29. Finału WOŚP, zostanie podana 8 marca.

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała na rzecz laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. W Białymstoku po ulicy jeździł m.in. orkiestrobus, zorganizowano ściankę w Atrium Biała, „Bieg z cukrzycą” odbył się jedynie wirtualnie.

Białystok. WOŚP 2021 29. Finał Orkiestry. Kwesta na ulicach miasta
Białystok. WOŚP 2021 29. Finał Orkiestry. Kwesta na ulicach miasta  Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem