W poniedziałek (1 lutego) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2 tys. 503 nowych przypadkach i 42 zgonach. To o około połowę mniej niż jeszcze dobę wcześniej. Podobny spadek zanotowano też w Podlaskiem. Mamy 82 nowe przypadki zachorowań, w regionie zmarła jedna osoba.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

Dla porównania: w niedzielę resort informował o 4 tys. 706 nowych przypadkach i 98 zgonach w Polsce (w Podlaskiem o 187 zakażeniach i 11 zgonach). Ale też przeprowadzono dużo mniej testów – w ciągu doby wykonano ich ponad 21,6 tys.

Wedle resortu zdrowia od 27 grudnia w Podlaskiem wykonano ponad 36 tys. szczepień przeciw COVID-19.

Koronawirus w Podlaskiem

W Podlaskiem najwięcej zakażeń potwierdzono w Białymstoku (23), w powiecie białostockim (22) i bielskim (10). W pozostałych powiatach bilans zakażeń jest mniejszy niż 6. Są też takie powiaty, w których nie potwierdzono ani jednego zakażenia. To powiaty: siemiatycki, zambrowski i sejneński.

Koronawirus w Polsce

W kraju potwierdzono 2 tys. 503 nowe przypadki zakażenia. I wszędzie jest spadek.

Bilans zakażeń w województwach jest następujący: mazowieckie (440), pomorskie (243), kujawsko-pomorskie (219), dolnośląskie (202), małopolskie (182), zachodniopomorskie (182), wielkopolskie (150), śląskie (131), podkarpackie (116), łódzkie (113), lubuskie (91), podlaskie (82), warmińsko-mazurskie (82), lubelskie (69), świętokrzyskie (63), opolskie (44).

Koronawirus. Najnowsze dane o zakażonych w Polsce

– 94 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną – informuje Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 9 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 33 osoby.

Od początku pandemii liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 mln 515 tys. 889 osób. Niestety 37 tys. 222 osoby zmarły. Codzienne raporty zakażeń: www.gov.pl/raport-zakazen.

Od dziś (1 lutego) wszystkie sklepy w centrach handlowych zostaną otwarte, z zachowaniem reżimu sanitarnego. Zniesione zostają godziny dla seniora.  Zwiedzać można muzea i galerie sztuki. Pozostałe placówki kulturalne (kina, sale koncertowe, filharmonie, itp.) nadal są zamknięte.

Szczepienia

- Do tej pory udało się wykonać ponad 1 176 000 szczepień, z czego pierwszą dawkę zaszczepiono ponad 976 tys. osób, pozostałe szczepienia to już była druga dawka - poinformował w poniedziałek (1 lutego) pełnomocnik rządu do spraw narodowego programu szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 Michał Dworczyk. - Do końca marca mieliśmy otrzymać ponad 9 mln dawek szczepionki, a otrzymamy nieco ponad 6 mln. Oczywiście to się może jeszcze zmieniać.

Koronawirus w Europie i na świecie. MAPY

Dodał, że niestety szczepienia grupy zero wydłużyły się. - W niektórych miejscach szczepienia zostały wstrzymane. Bardzo nam przykro z tego powodu. Jako rząd dokładamy wszelkich starań, aby ten program był płynnie realizowany, ale sprawą zasadniczą, jeśli chodzi o różnego rodzaju problemy, są zmiany producentów szczepionek i dostaw tych szczepionek do Polski - stwierdził Dworczyk. I przekazał, że zaszczepionych zostało już 94 proc. wszystkich lekarzy i ponad 80 proc. pensjonariuszy DPS.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem