Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

To znacznie więcej niż dzień wcześniej. Dla porównania: w poniedziałek (18 stycznia) resort zdrowia raportował o 3271 nowych potwierdzonych zakażeniach (69 w Podlaskiem) i 52 zgonach (0 w naszym regionie).

Koronawirus w Podlaskiem

Jak widać, w województwie podlaskim liczba nowych oficjalnych przypadków w ciągu jednego dnia niemal się podwoiła. Najwięcej nowych zakażeń potwierdzono w Białymstoku (29), powiatach: białostockim (16), hajnowskim (15), grajewskim (11) i monieckim (10). W pozostałych powiatach liczba zakażeń jest mniejsza niż 10. Trzy osoby zmarły: w Białymstoku, w powiatach białostockim i hajnowskim.

Koronawirus. Najnowsze dane o zakażonych w Polsce

Od poniedziałku do szkół podstawowych stacjonarnie wróciły dzieci z klas I–III (reszta uczniów nadal uczy się zdalnie). Nauka odbywa się w tzw. bańkach (według ministerialnych wytycznych jedna klasa ma przebywać stale w tej samej sali i ma być do niej przypisany stały nauczyciel, który w miarę możliwości nie będzie prowadzić zajęć stacjonarnych w innych klasach; klasy nie powinny się ze sobą kontaktować, a „sale i węzły sanitarne dla poszczególnych klas w miarę możliwości powinny znajdować się na różnych piętrach szkoły”).

Oddzielne wejścia, mycie rąk co godzinę. Jak wyglądał pierwszy dzień w szkole po powrocie z ferii?

Koronawirus. Klasy I–III w Białymstoku

W Białymstoku – jak we wtorek (19 stycznia) poinformował na swoim profilu na Facebooku zastępca prezydenta Rafał Rudnicki – frekwencja była bardzo wysoka.

„Na wideokonferencji rozmawiałem o powrocie uczniów do szkół z dyrektorami białostockich podstawówek” – napisał wiceprezydent Rudnicki.

„Jak na razie w poniedziałek frekwencja była imponująca – w białostockich szkołach na lekcjach było ponad 90 proc. dzieci, czyli 7303 na 8072 uczniów. Co najważniejsze, tylko dwójka dzieci przyszła do szkoły z objawami infekcji – ci uczniowie zostali odesłani do domu. Reszta jest zdrowa. Podobnie jak nauczyciele – na kwarantannie lub izolacji domowej przebywa tylko 8 z 658 pedagogów z najmłodszych klas” – poinformował Rudnicki.

Koronawirus w Polsce

W całym kraju przeprowadzono powyżej 48,4 tys. testów. Ostatniej doby zanotowano 4835 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia. Najwięcej w województwach: mazowieckim (683), kujawsko-pomorskim (438), wielkopolskim (413) i pomorskim (411). W pozostałych województwach zanotowano po mniej niż 400 zakażeń.

Bilans jest następujący: zachodniopomorskie (392), śląskie (368), warmińsko-mazurskie (354), dolnośląskie (311), łódzkie (275), lubelskie (266), małopolskie (234), podkarpackie (188), podlaskie (126), opolskie (95), lubuskie (85), świętokrzyskie (77).

– 119 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Niestety, z powodu COVID-19 zmarło 391 osób (60 osób bezpośrednio z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 231 osób).

W Polsce od początku pandemii liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 1 443 804 osób (z czego wyzdrowiało 1 197 034 chorych). Niestety, zmarło 33 698 osób.

Obecnie z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 15 667 osób, u których potwierdzono zakażenie (dla pacjentów z COVID-19 przygotowano łącznie 30 694 łóżka). 1582 pacjentów jest pod respiratorami (wszystkich respiratorów przygotowano 2887).

Koronawirus w Europie i na świecie. MAPY

Wedle danych ministerstwa na kwarantannie przebywa 182 631 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęte są 5933 osoby.

Codzienne raporty zakażeń od poziomu danych ogólnopolskich do poziomu danych powiatowych znajdują się na stronie www.gov.pl/raport-zakazen.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.