Miasto Białystok zorganizuje dowóz na szczepienie przeciwko koronawirusowi osobom z niepełnosprawnościami, a także seniorom 70+ w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, którzy nie mają możliwości samodzielnego dotarcia do punktu szczepień.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

W związku z realizacją Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19 Urząd Miejski w Białymstoku, zgodnie z aktualnymi zaleceniami rządowymi zorganizuje transport uprawnionych osób do punktów szczepień. Co ważne, Urząd Miejski w Białymstoku nie wyznacza terminu i miejsca szczepienia, a organizuje jedynie transport osobom do tego uprawnionym, które mają już wyznaczony termin szczepienia.

Rejestracja na szczepienie odbywa się za pośrednictwem:

– specjalnej infolinii, nr tel. 989,

– Internetowego Konta Pacjenta,

– wybranego punktu szczepień (lista punktów szczepień w Białymstoku).

Szczegółowe informacje dostępne są na rządowej stronie pod adresem: www.gov.pl.

Osoby uprawnione do transportu do punktów szczepień (według wytycznych wojewody podlaskiego):

– mają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, o kodzie R (upośledzenie narządu ruchu) lub N (choroby neurologiczne) albo odpowiednio I grupę z ww. schorzeniami i mają trudności w poruszaniu,

– mają powyżej 70 lat i mają obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego ich miejsca zamieszkania punktu szczepień,

– mają ustalony z punktem szczepień termin wykonania szczepienia,

– są mieszkańcami Białegostoku.

Transport osoby uprawnionej, która rejestruje się bezpośrednio w punkcie szczepień

Osoba uprawniona, która zarejestruje się w wybranym punkcie szczepień, może złożyć bezpośrednio w placówce oświadczenie, że nie ma możliwości samodzielnego dotarcia do punktu szczepień lub dysponuje orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności o kodzie R lub N. Listy osób wnioskujących o zapewnienie transportu wraz z terminem szczepień do koordynatora organizacji transportu przekazuje placówka wykonująca szczepienie.

Transport osoby uprawnionej, która rejestruje się przez infolinię lub Internetowe Konto Pacjenta

W przypadku gdy pacjent rejestruje się na szczepienie za pośrednictwem infolinii 989 lub e-rejestracji i spełnia określone kryteria uprawniające do transportu na szczepienie, może zgłosić potrzebę transportu bezpośrednio u koordynatora do spraw transportu (tel. 85 869 69 00).

Uprawnione osoby mogą zgłaszać potrzebę przewozu mikrobusem przystosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych od 18 stycznia.

Aby skorzystać z pomocy miasta, należy zadzwonić pod numer telefonu 85 869 69 00 czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8 do 15 i podać następujące informacje:

– imię i nazwisko osoby zgłaszającej,

– telefon kontaktowy do pacjenta lub opiekuna pacjenta,

– imię i nazwisko pacjenta,

– PESEL pacjenta,

– kryterium kwalifikujące do przewozu: stopień niepełnosprawności znaczny (I grupa inwalidzka) i kod niepełnosprawności R lub N; wiek powyżej 70 lat i oświadczenie, że pacjent nie może samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień, w szczególności porusza się na wózku inwalidzkim,

– adres zamieszkania pacjenta,

– adres punktu szczepień,

– data szczepienia,

– godzina szczepienia,

– czy osoba będzie poruszać się na wózku inwalidzkim oraz czy będzie jej towarzyszył opiekun.

Osoba koordynująca przewóz przyjmie zgłoszenie i po sprawdzeniu dostępności dowozu oddzwoni z informacją o szczegółach jego realizacji.

Wsiadając do mikrobusa, należy pokazać kierowcy orzeczenie o niepełnosprawności lub grupie inwalidzkiej. Po szczepieniu mikrobus odwiezie osobę niepełnosprawną do miejsca zamieszkania.

Należy też liczyć się z brakiem możliwości przewozu w zgłaszanym terminie. Z tego powodu ustalona została następująca hierarchia obsługi:

– kolejność zgłoszeń wpływająca na komplet przewożonych osób (zgodnie z zasadami określonymi przez Główny Inspektorat Sanitarny mogą to być maksymalnie 4 osoby łącznie z opiekunami),

– osoby niepełnosprawne posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z ww. schorzeniami,

– osoby powyżej 70 roku życia niemogące samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień.

Miasto nie organizuje przewozu zespołu szczepiennego do osób leżących w domach. Jest to zadanie punktów szczepień. Lekarz POZ w ramach finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia szczepień pacjentów realizuje transport dedykowany osobom, które ze względów zdrowotnych wymagają użycia transportu sanitarnego.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem