Opera i Filharmonia Podlaska z okazji świąt życzy wyznawcom prawosławia zdrowia i błogosławieństwa i zaprasza na transmisję koncertu świątecznego na swoim profilu na kanale YouTube. O godz. 19 usłyszymy "Oratorium na Boże Narodzenie" Bacha.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

A dokładniej: „Oratorium na Boże Narodzenie” (BWV 248) części I, II, III Jana Sebastiana Bacha. Arcydzieło (pod dyrekcją Marka Toporowskiego) wykonają: Orkiestra i Chór OiFP oraz soliści: Małgorzata Trojanowska – sopran, Joanna Motulewicz – alt, Aleksander Kunach – tenor, Adam Szerszeń – bas. Chór OiFP przygotowała prof. Violetta Bielecka.

Opera i Filharmonia Podlaska. 'Oratorium na Boże Narodzenie' Bacha pod kierunkiem Marka Toporowskiego w wykonaniu Chóru i Orkiestry OiFP oraz solistów
Opera i Filharmonia Podlaska. 'Oratorium na Boże Narodzenie' Bacha pod kierunkiem Marka Toporowskiego w wykonaniu Chóru i Orkiestry OiFP oraz solistów  Fot. Michal Heller

Kantaty i recytatywy

Wedle źródeł Bach miał zwyczaj mawiać: „Cała muzyka nie powinna mieć innego celu niż chwalenie Boga i pokrzepienie duszy”.

I takie – uduchowione – jest też jego „Oratorium na Boże Narodzenie”. To cykle sześciu kantat połączonych recytatywami, które w oparciu o Ewangelię św. Mateusza i Ewangelię św. Łukasza opowiadają historię narodzin Jezusa.

– Z racji wielkich rozmiarów dzieła nie było ono wykonywane w całości nawet za życia kompozytora, zwykle dzielono je na trzy dni. W wieczór Bożego Narodzenia usłyszymy trzy pierwsze kantaty: zwiastowanie narodzin, pokłon pasterzy i stajenkę betlejemską. Olśniewająca muzyka Bacha – czysta i piękna prostotą, wzruszająca dźwiękiem – rozpisana na zastępy głosów aniołów i pasterzy przejmie nas wzruszeniem i jasną, bezpośrednią wymową tego genialnego dzieła – zaprasza w imieniu OiFP Joanna Dolecka, rzeczniczka OiFP.

Opera i Filharmonia Podlaska. 'Oratorium na Boże Narodzenie' Bacha pod kierunkiem Marka Toporowskiego w wykonaniu Chóru i Orkiestry OiFP oraz solistów
Opera i Filharmonia Podlaska. 'Oratorium na Boże Narodzenie' Bacha pod kierunkiem Marka Toporowskiego w wykonaniu Chóru i Orkiestry OiFP oraz solistów  Fot. Michal Heller

Filharmonicy podziękują medykom

A w piątek (8 stycznia), również o godz. 19, i również na profilu OiFP na YouTube – białostoccy chórzyści wraz z solistami oraz folkowym zespołem Sierra Manta, zafascynowanym folkiem indyjskim – zaprezentują koncert dedykowany pracownikom służby zdrowia. Koncert „#SIŁASERC – pokażmy naszą jedność!” to rodzaj podziękowania medykom, którzy cierpliwie i z oddaniem wspierają nas wszystkich w trudnej pandemicznej sytuacji.

Na scenie obok Chóru OiFP pod dyrekcją prof. Violetty Bieleckiej oraz zespołu Sierra Manta pojawią się soliści: Paweł Cichoński, Bartłomiej Łochnicki, Paulina Malinowska, Magdalena Masiewicz, Joanna Motulewicz, Maciej Nerkowski, Hanna Różankiewicz, Monika Sasinowska, Mateusz Stachura, Rafał Supiński, Monika Ziółkowska. Przy fortepianie zasiądą Monika Bierć i Maksym Fedorov.

Pod kierownictwem Violetty Bieleckiej artyści wykonają cykl pieśni bożonarodzeniowych, pełnych wiary i dziękczynienia, łączący kulturę obu Ameryk. Po żywiołowej prezentacji zabrzmią negro spirituals. Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na koncert Chóru OiFP z kolędami Ariela Ramireza „Navidad Nuestra” – argentyńską opowieść o Narodzeniu Pańskim.

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem