Kiedyś jego piosenki śpiewali m.in. Mieczysław Fogg i Eugeniusz Bodo, dziś mało kto o nich pamięta. Ale twórczość Zygmunta Białostockiego, urodzonego w Białymstoku kompozytora i pianisty, chce przypomnieć aktorka i wokalistka Alicja Grabowska. W sylwestrowy wieczór (31 grudnia) wystąpi wraz z zespołem w koncercie online.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Koncert wprost z wnętrz klubu Fama, z udziałem siedmiorga muzyków, transmitowany będzie o godz. 20 na Facebooku Białostockiego Ośrodka Kultury o godz. 20 (dostęp bezpłatny).

W czasach pandemicznych, gdy na żaden bezpośredni koncert udać się nie możemy, sylwester możemy spędzać głównie w domowych pieleszach, wirtualny koncert Grabowskiej „Białostocki” to ciekawa propozycja na pożegnanie roku. Zwłaszcza że przedwojenne szlagiery, wykonywane dotąd w charakterystycznym stylu, usłyszymy w zupełnie nowych współczesnych aranżacjach, w których splotą się m.in., electro tango, dub, rap, house, ambient, chill, jazz, classic swing.

Słynna Rebeka i inne szlagiery

Koncert to świetna okazja, by przedwojenne utwory odświeżyć i przypomnieć białostoczanom o wywodzącym się z naszego miasta, jednym z czołowych międzywojennych polskich kompozytorów pochodzenia żydowskiego – Zygmuncie Białostockim (1897–1942).

Nie wszyscy wiedzą, że muzykę do tęsknej pieśni miłosnej („o mój wymarzony, o mój wytęskniony”) znanej pod tytułem „Tango Rebeka” i opartej na tradycyjnym motywie chasydzkim skomponował właśnie Zygmunt Białostocki. Słowa do piosenki napisał Andrzej Włast, w 1932 roku po raz pierwszy wykonała ją Zofia Terne, a po wojnie interpretowali różni artyści, m.in. Ewa Demarczyk, Marek Dyjak czy Kayah.

 

Białostocki po wyjeździe z Białegostoku swoją artystyczną karierę związał z Łodzią i Warszawą. Kierował m.in. Teatrem Miejskim w Łodzi (1925–1930) oraz warszawskimi teatrami rewiowymi (m.in. Perskie Oko, Morskie Oko). Skomponował muzykę do filmu „Biała trucizna” w reż. Alfreda Niemirskiego (1932) i operetkę „Miłość i złoto” (wraz z Józefem Hartmanem, 1932). Pisał muzykę do wielu piosenek, głównie do tekstów Zenona Friwalda-Warsana, a jego kompozycje wykonywali słynnie artyści przedwojennej sceny, m.in Mieczysław Fogg, Eugeniusz Bodo, Adam Aston, Tadeusz Faliszewski.

Małżeńska relacja

Niestety Białostocki nie przeżył wojny – w 1942 lub 43 roku został zabity w getcie warszawskim. Wraz z nim zginęła prawdopodobnie także jego żona Sofia, która również była kompozytorką. Jej kompozycje zostaną wykonane podczas koncertu. Taki zamysł – przypomnienia małżeńskiej twórczej relacji – postawiła sobie za zadanie główna pomysłodawczyni projektu Alicja Grabowska, która na realizację koncertu przeznaczyła stypendium dla twórców profesjonalnych, przyznane jej przez Prezydenta Białegostoku. Koncert ma dla niej także wymiar osobisty.

– Ogromne znaczenie dla powstania całego projektu miała współpraca z moim mężem Rafałem Grabowskim, z którym realizuję większość moich projektów na terenie Białegostoku i kraju. Pomysł na koncert opowiadający w sposób twórczy o małżeństwie, które sto lat temu współpracowało ze sobą na tej samej płaszczyźnie, wziął się właśnie z tej relacji – opowiada artystka.

Wcześniej nagrywała wraz z mężem materiał przypominający piosenki z białostockiego getta oraz utwory z lat międzywojennych.

 

Nowoczesne brzmienie

Do współpracy nad opracowaniem twórczości Białostockich Grabowska zaprosiła artystów zajmujących się różnorodną muzyką, ale związanych z Białymstokiem urodzeniem lub wykształceniem, czynnie zajmujących się muzyką na terenie Polski i świata. Każdy z nich wniósł do koncertu swoje muzyczne zainteresowania i inspiracje.

Utwory Białostockich („Rebeka”, „Pieśń o matce”, „To śpiewa noc”, „Tak mało słów”, „Miłość i złoto”, „Przy zamkniętych drzwiach”, „Kłam”) usłyszymy w zupełnie nowych aranżacjach (electro tango, dub, rap, house, ambient, chill, EDM, jazz, clasic, swing).

Wraz z artystką jako wokalistką podczas sylwestrowego koncertu wystąpią: Rafał Grabowski (akordeon), Urszula Kisiel-Pańko (piano elektro i syntezatory, aranżacje), Paweł Kapica (skrzypce klasyczne i elektro), Jarosław Borowski (aranżacje elektro). Gościnnie pojawią się: Yaron Gershowski (piano classic), Michał „Cira” Ciruk (rap).

***

Koncert „Białostocki” – czwartek (31 grudnia), godz. 20 – online na Facebooku BOK-u:

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem