Zaczynając ostatni tydzień naszej świątecznej akcji charytatywnej, prosimy wszystkich ludzi dobrej woli, a zwłaszcza lokalnych przedsiębiorców, o wpłaty na szczytny cel. W tym roku są to koncentratory tlenu dla podopiecznych Fundacji "Pomóż Im" - urządzenia medyczne, będące pierwszą, realną pomocą w trakcie duszności.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Białostocka „Gazeta Wyborcza” od lat współpracuje z Fundacją „Pomóż Im” podczas świątecznej akcji charytatywnej Choinka Darczyńców. Razem wybieramy cel zbiórki, np.: pediatryczne łóżka rehabilitacyjne, wózek elektryczny i specjalistyczne łóżko dla rodzeństwa z genetyczną chorobą, podnośnik dla dziewczyny z dziecięcym porażeniem mózgowym czy remont łazienki w domu innego podopiecznego. Zbieraliśmy też fundusze na przenośny koncentrator tlenu.

Choinka Darczyńców 2020. Drogi Mikołaju, poproszę o koncentrator tlenu

A tym razem, zaczynając 11. edycję akcji, wspólnie z przedstawicielami Fundacji „Pomóż Im” ustaliliśmy, że mali podopieczni Hospicjum dla Dzieci najbardziej potrzebują wsparcia w postaci stacjonarnych koncentratorów tlenu.

Jak to działa? Razem z naszymi Czytelnikami ubieramy wirtualne świąteczne drzewko, na które bombki i inne ozdoby wykupują firmy, instytucje i osoby prywatne. Zawieszają je na choince, a my dochód przeznaczamy na wybrany cel charytatywny.

Choinka Darczyńców 2020
Choinka Darczyńców 2020  Fot. AG

Choinka Darczyńców. Koncentrator tlenu - co to za urządzenie

Koncentrator tlenu to urządzenie medyczne, które dostarcza podwyższoną zawartość tlenu do organizmu. Może pracować nieustannie, całą dobę. Niwelując objawy duszności, przywraca równowagę organizmu. Koncentratory są potrzebne dzieciom przede wszystkim przy infekcjach górnych dróg oddechowych, przy dusznościach, napadach padaczkowych, spadkach saturacji. Niektóre potrzebują dodatkowego tlenu w czasie infekcji. U dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym w ostatniej fazie choroby rozwija się niewydolność oddechowa, która trwa nawet kilka lat. Koncentratora tlenu wymagają też pacjenci onkologiczni. Przy czym nigdy nie wiadomo, kiedy ten koncentrator będzie potrzebny - na ogół są to sytuacje nagłe, dramatyczne.

W tej chwili fundacja ma pod opieką 37 pacjentów, wśród których 26 posiada koncentrator tlenu w domu. Dzieciom, które są wypisywane spod opieki hospicjum, pracownicy zostawiają ten sprzęt na określony czas. Fundacja „Pomóż Im” dysponuje w tej chwili 44 koncentratorami stacjonarnymi i czterema przenośnymi. Najstarszy sprzęt nie wytrzymuje trudu ciągłej pracy i prosi się o wymianę. Aż jedna trzecia ma powyżej 10 lat, jest więc wyeksploatowana. Fundacja czyni starania, by jak najszybciej wymienić stary sprzęt na nowy.

Tyle tylko, że pandemia koronawirusa spowodowała, że koncentratory tlenu stały się towarem mocno w cenie. Jeszcze niedawno takie urządzenie stacjonarne kosztowało średnio 2,5 tys. zł. Teraz jego cena zaczyna się od 5 tys. zł. Mamy nadzieję, że wkrótce ceny koncentratorów spadną, jak prognozują serwisanci, a nam uda się zebrać kwotę potrzebną do kupienia kilku nowych egzemplarzy.

By to marzenie się ziściło, bardzo potrzebujemy Państwa pomocy!

Choinka Darczyńców 2020. Są cztery gwiazdki, kto da więcej?

Już na starcie naszej tegorocznej akcji okazało się, że podlascy przedsiębiorcy są otwarci na dzielenie się z potrzebującymi. Dzięki nim na czubku wirtualnej choinki zawiesiliśmy już cztery gwiazdy! Jako pierwszy z pomocą pospieszył Muzułmański Związek Religijny w RP, zawieszając na czubku choinki tę specjalną ozdobę. Również gwiazdę zawiesiła na naszej choince firma Benmar. Po paru dniach trzecia gwiazdka zabłysła dzięki hojnej wpłacie firmy APS Automatyka - Pomiary - Sterowanie S.A. - kompleksowe usługi z dziedziny automatyki przemysłowej, elektryki i robotyzacji. I jeszcze czwartą gwiazdę zdecydowała się zawiesić firma KREKOM.

Natychmiast, podczas startu akcji charytatywnej, wsparły ją także, wykupując duże bombki: PHU Market Białystok Sp. z o.o.; Biawar; Stacja Paliw Moya oraz PSS Społem. Z kolei Promotech zawiesił na drzewku bombkę małą.

Potem Choinka Darczyńców została przyozdobiona ogromną bombką od firmy Komtur S.C., która zajmuje się obsługą informatyczną firm i instytucji. Z kolei dużą bombkę zawiesza Bipol – stacja paliw, transport krajowy i międzynarodowy. W kolejnych dniach doszły kolejne ozdoby od Darczyńców: dzwonek od Uniwersytetu w Białymstoku, średnia bombka od Pracowni Dobrego Zdania i ogromna bombka od ChM. Implanty i narzędzia ortopedyczne. Dziękujemy!

Możemy ogłosić, że po dwóch tygodniach od początku naszej zbiórki, mamy już kwotę 12 175 zł. Przed nami ostatni tydzień akcji i bardzo Was prosimy, drodzy Darczyńcy, o szczególną mobilizację.

Choinka Darczyńców 2020
Choinka Darczyńców 2020  Fot. AG

Jak ubrać Choinkę Darczyńców?

Zachęcamy Państwa do wsparcia naszej akcji charytatywnej. A jak możecie pomóc?

Na choince każdy może powiesić swoją ozdobę. Chcielibyśmy, aby na tym wyjątkowym drzewku firmy z Białegostoku i regionu umieszczały swoje logo. Do kupowania bombek zachęcamy także osoby prywatne i wszystkich zainteresowanych.

CENNIK BOMBEK:
średnia bombka – 200 zł
duża bombka – 300 zł
ogromna bombka – 500 zł
dzwonek – 1000 zł

Przygotowaliśmy też dla Państwa specjalną ozdobę – gwiazdę na wierzchołek choinki. Więcej informacji, jak ją kupić i zawiesić na drzewku – pod adresem: choinka@bialystok.agora.pl i nr. tel. 507 008 737.

Choinka Darczyńców. Jak zawiesić ozdoby?

Oferta dla firm

Bombkę lub dzwonek można zamówić, wykupując równocześnie reklamę z życzeniami w wigilijnym wydaniu „Tygodnika Białystok”, które ukaże się w czwartek, 24 grudnia. Część zysków ze sprzedaży reklam przekażemy na rzecz Fundacji „Pomóż Im”. Szczegóły pod adresem: choinka@bialystok.agora.pl oraz pod nr. tel. 507 008 737.

Oferta dla osób prywatnych

Wpłaty na bombkę lub dzwonek należy dokonać na konto Fundacji „Pomóż Im” na rzecz Dzieci z Chorobami Nowotworowymi i Hospicjum dla Dzieci: Bank Millennium 44 1160 2202 0000 0000 9776 5536, w tytule przelewu wpisując „CHOINKA DARCZYŃCÓW”. Po dokonaniu wpłaty prosimy o przesłanie potwierdzenia przelewu oraz informacji, co ma się znaleźć na ozdobie na adres e-mail: choinka@bialystok.agora.pl

Codziennie, od 4 grudnia (poza weekendami) na naszej stronie: bialystok.wyborcza.pl choinka będzie aktualizowana, a w piątki 11, 18 grudnia oraz w czwartek, 24 grudnia pojawi się w papierowym wydaniu „Tygodnika Białystok”.

Liczymy na Państwa hojność, zrozumienie i pomoc!

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem