Na początku grudnia od lat Białystok obchodzi Dni Zamenhofa. I tak jest w tym roku, choć w innej formie niż zwykle. Esperantyści mimo pandemii świętowania nie odpuszczają, przenieśli się tylko w przestrzeń wirtualną. W sobotę i niedzielę (12-13 grudnia) - w sieci znaleźć można sporo ciekawych wykładów, opowieści, koncerty, a nawet wirtualną wycieczkę.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

Dni odbywają się już po raz 21. Zapraszają Białostockie Towarzystwo Esperantystów oraz Centrum im. Zamenhofa i Książnica Podlaska. Uczestnictwo jest bezpłatne i nie wymaga zgłoszenia. Wystarczy tylko na platformie Zoom użyć identyfikatora spotkania: 990 029 2000 oraz hasła: bja2020.

W piątek podsumowano m.in. 10. edycję konkursu literackiego „Esperanto łączy ludzi” na opowiadanie pt. „Pandemia: niecodzienna codzienność”, zaprezentowano 105. numer kwartalnika „Karta” w dużej mierze poświęcony tematowi „Język przeciw nienawiści. Esperanto 1887–2020” oraz książkę „Doktor Esperanto i język nadziei”. O godz. 18 rozpoczął się też koncert muzyki klezmerskiej i folkowej w wykonaniu zespołów: Frey-Lech Trio, Młoda FolkKREW i Uku-Donaco Bjalistoko (transmisja na żywo z Centrum im. Ludwika Zamenhofa).

W sobotę organizatorzy zapraszają m.in. na wykłady o kulturze i historii esperanckiej oraz dwa koncerty: kolumbijskiego esperantysty Tima Gallego i niemiecko-holenderskiego zespołu – Kajto – Nanne Kalma i Ankie van der Meer.

Program:

2 grudnia, sobota

Cykl wykładów:

* 10:00 Robert Kamiński: Prześladowania ruchu esperanckiego w Warszawie

* 10:30 Małgorzata Komarnicka: Działalność Europejskiego Centrum Edukacji Międzykulturowej

* 11:00 Alexandra Paz: Nowi chrześcijanie w północnej Portugalii

* 11:30 Prezentacja wolontariatu w Tuluzie

* 12:00 Nina Pietuchowska: Białystok w XIX i XX wieku w kontekście wielokulturowości

13:00 Złożenie kwiatów pod pomnikiem Ludwika Zamenhofa w Białymstoku, przejście pod nowy pomnik młodego Zamenhofa

14:00 Koncert Tima Gallego – nowej gwiazda esperanta. Kolumbijski esperantysta, muzyk i pisarz zaprezentuje utwory z płyty wydanej w 2020 w klimacie indie i alternatywnego popu. Transmisja na żywo z Berlina

Cykl wykładów cz. 2:

* 15:00 Ilona Koutny: Uniwersyteckie nauczanie esperanta i sympozjum interlingwistyczne

* 15:40 Jagoda Greger: Film o Perkunie. Esperanto na plaży w Sopocie

* 16:00 Szilva Szabolcs: Prezentacja podręcznika „Pri kio temas?” do nauki esperanta

* 16:30 Działalność esperantystów we Wrocławiu

* 17:00 Rafał Darasz: Historia ruchu esperanckiego w Chinach

* 17:30 Projekty Erasmus+ w ruchu esperanckim

18:00 Ines Kahin: Quiz o językach świata

 18:45 Paweł Fischer-Kotowski: Prezentacja Esperantysty Roku 2020

 19:00 Koncert: Kajto – Nanne Kalma i Ankie van der Meer. Ten znany zespół od lat 90. XX w. uświetnia występami wydarzenia esperanckie na całym świecie. Piosenka autorska o interesującym brzmieniu z ciekawym instrumentarium: gitara, mandolina, harmonijka, skrzypce, banjo. Mówi się o nich „esperancka ABBA”. Laureaci nagrody FAME za wkład w rozwój esperanckiej kultury muzycznej (Niemcy, 2004). Transmisja na żywo z Holandii

13 grudnia, niedziela

10:30 Wirtualna wycieczka do Supraśla

12:00 Szkolenie trenerów w ramach programu Erasmus+

Organizatorzy: Białostockie Towarzystwo Esperantystów, Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa, Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku/Esperanto Libraro

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem