Masz rower, z którego nie korzystasz? Stoi zakurzony w piwnicy? Oddaj go fachowcom, oni go naprawią i podarują na święta potrzebującym dzieciom. Akcja "Oddaj rower" odbywa się już po raz czwarty, potrwa do 18 grudnia.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Akcję organizuje fundacja „Oddaj rower”, po raz pierwszy działanie ma charakter ogólnopolski.

Zasady akcji są proste: serwis rowerowy Sprint oraz partnerzy w ośmiu polskich miastach (to m.in. Warszawa, Gdańsk, Kraków, Łódź) zbierają używane rowery, naprawiają je i „dają drugie życie”, przekazując przed świętami potrzebującym dzieciom. Już wiadomo, że uda się zebrać rekordową liczbę rowerów dla dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych – zebrano już ich 250. Ale organizatorzy czekają na kolejne, a także liczą na wsparcie fundacji.

Akcji patronuje Politechnika Białostocka. W środę (9 grudnia) – jak informuje Aleksandra Toczydłowska, rzeczniczka Politechniki Białostockiej, w akcję włączył się także dr Mirosław Reczko, p.o. kanclerza Politechniki Białostockiej.

Akcja 'Oddaj rower'
Akcja 'Oddaj rower'  Fot. Materiały Politechniki Białostockiej

– To jest rower, który stał u nas pokryty grubą warstwą kurzu od kilku lat. Należał do żony, ale używali go wszyscy domownicy, głównie do zakupów. Bardzo się cieszę, że zamiast stać w kącie, będzie komuś służył – mówił dr Mirosław Reczko podczas spotkania z przedstawicielem Fundacji „Oddaj rower”.

Przez trzy pierwsze lata udało się podarować blisko 300 jednośladów; w tym roku, choć do zakończenia zbiórki jest jeszcze tydzień, organizatorzy mają już 250 rowerów.

– Kontaktujemy się z domami dziecka, domami pomocy społecznej, sprawdzamy zapotrzebowanie i dopasowujemy rowery tak, by każdy dostał odpowiedni dla swojego wieku czy wzrostu – mówi Kamil Bakoniuk, założyciel fundacji „Oddaj rower".

Jak podkreśla Kamil Bakoniuk, zainteresowanie akcją przerosło organizatorów. Proszą o wsparcie finansowe fundacji, bowiem średni koszt naprawy jednośladu to ok. 100 zł.

– Salony rowerowe, które są naszymi partnerami, inwestują pracę i czas mechaników, zapewniają dowóz. My zwracamy im pieniądze za wymienione elementy. Technicznie jesteśmy gotowi na przygotowanie do oddania większej liczby rowerów, ale mamy deficyt finansowy, dlatego niektórym darczyńcom musimy odmawiać – wyjaśnia Kamil Bakoniuk.

Wspierać akcję można przez stronę internetową oddajrower.pl.

Zbiórka rowerów trwa do 18 grudnia. Finał akcji ma ruszyć już w przyszłym tygodniu – by do Wigilii wszystkie zgłoszone placówki otrzymały obiecane jednoślady.

Akcja 'Oddaj rower'
Akcja 'Oddaj rower'  Fot. Materiały Politechniki Białostockiej

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem