Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Osocze osób, które pokonały wirusa, zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Osocze można oddać w najbliższym Centrum Krwiodawstwa, ratując tym samym zdrowie i życie drugiemu człowiekowi. Trzeba tylko spełnić parę prostych warunków.

Koronawirus

Podzielić się osoczem mogą osoby, które:

- przechorowały COVID-19 bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami lub wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, czyli minęło co najmniej:

* 28 dni od zakończenia objawów;

* 18 dni od zakończenia izolacji w przypadku osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy;

- są w wieku 18-65 lat (dawcy pierwszorazowi w wieku 60-65 lat mogą oddać osocze tylko za zgodą lekarza),

- są w pełni zdrowe,

- nie mają i nie leczą się z powodu przewlekłych chorób,

- spełniają wymagania stawiane wszystkim potencjalnym dawcom krwi i osocza.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku apeluje: w związku z coraz większą liczbą osób zakażonych koronawirusem, jak i coraz większą liczbą pacjentów wymagających hospitalizacji potrzebne jest osocze krwi osób, które przechorowały COVID-19.Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku apeluje: w związku z coraz większą liczbą osób zakażonych koronawirusem, jak i coraz większą liczbą pacjentów wymagających hospitalizacji potrzebne jest osocze krwi osób, które przechorowały COVID-19. Fot. Materiały prasowe

Zabieg jest prosty i bezpieczny, a porcja osocza pobrana od jednego dawcy może uratować nawet trzech chorych. Gdy w szpitalach brakuje wszystkiego, także leków, leczenie osoczem ozdrowieńców to coraz częściej stosowana metoda leczenia COVID-19, a właściwie jedyna dostępna.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku apeluje: - Stosowana w szpitalach terapia osoczem pochodzącym od osób, które wygrały walkę z wirusem SARS-CoV-2, może pomóc setkom pacjentów. Jeśli są wśród Was osoby, które chorowały i wyzdrowiały lub przeszły zakażenie bezobjawowo, bardzo prosimy o pomoc. Umawiajcie się na wizyty w najbliższych CKiK i oddawajcie osocze potrzebującym.

Kontakt pod nr tel.: 857456301; 857456311; 663884663.

Kontakt e-mail: ozdrowieniec@rckik.bialystok.pl

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.