Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W Podlaskiem potwierdzono 615 nowych zakażeń, najwięcej w Białymstoku.

Wojewoda podlaski i podlaski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny informują o 615 kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. To:

 • 124 osoby z Białegostoku w izolacji domowej,
 • 93 osoby z pow. białostockiego – 89 w izolacji domowej, 4 hospitalizowane,
 • 65 osób z pow. sokólskiego w izolacji domowej,
 • 56 osób z Suwałk – 39 w izolacji domowej, 17 hospitalizowanych,
 • 39 osób z pow. hajnowskiego – 37 w izolacji domowej, 2 hospitalizowane,
 • 35 osób z Łomży – 34 w izolacji domowej, 1 hospitalizowana,
 • 34 osoby z pow. bielskiego – 30 w izolacji domowej, 4 hospitalizowane,
 • 33 osoby z pow. zambrowskiego – 32 w izolacji domowej, 1 hospitalizowana,
 • 26 osób z pow. monieckiego – 25 w izolacji domowej, 1 hospitalizowana,
 • 24 osoby z pow. siemiatyckiego – 22 w izolacji domowej, 2 hospitalizowane,
 • 21 osób z pow. sejneńskiego – 19 w izolacji domowej, 2 hospitalizowane,
 • 16 osób z pow. kolneńskiego w izolacji domowej,
 • 15 osób z pow. grajewskiego w izolacji domowej,
 • 14 osób z pow. augustowskiego w izolacji domowej,
 • 12 osób z pow. suwalskiego – 9 w izolacji domowej, 3 hospitalizowane,
 • 8 osób z pow. łomżyńskiego w izolacji domowej.

W sumie w województwie podlaskim odnotowano łącznie 12 950 potwierdzonych przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Wyzdrowiało kolejnych 115 osób (w sumie 3002): 70 z Białegostoku, 44 z pow. białostockiego, 1 z pow. sokólskiego.

Koronawirus. 10 osób zmarło

Podlaski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny poinformował o 10 kolejnych potwierdzonych przypadkach wystąpienia zgonu z powodu zachorowania na wirusa COVID-19 w województwie podlaskim, w sumie od początku pandemii 189 osób w Podlaskiem zmarło.

Ofiary ostatniej doby to: kobieta w wieku 99 lat, mieszkanka powiatu bielskiego, hospitalizowana w Szpitalu w Bielsku Podlaskim; mężczyzna w wieku 79 lat, mieszkaniec powiatu wysokomazowieckiego, hospitalizowany w Szpitalu w Bielsku Podlaskim; kobieta w wieku 69 lat, mieszkanka powiatu grajewskiego; mężczyzna w wieku 84 lat, mieszkaniec powiatu białostockiego; kobieta w wieku 63 lat, mieszkanka Białegostoku, hospitalizowana w Szpitalu w Białymstoku; mężczyzna w wieku 81 lat, mieszkaniec powiatu białostockiego; kobieta w wieku 78 lat, mieszkanka Kolna, hospitalizowana w Szpitalu w Łomży; kobieta w wieku 78 lat, mieszkanka Bielska Podlaskiego, hospitalizowana w Szpitalu w Bielsku Podlaskim; kobieta w wieku 75 lat, mieszkanka Bielska Podlaskiego; mężczyzna w wieku 80 lat, mieszkaniec Grajewa, hospitalizowany w Szpitalu w Grajewie. Wszystkie zmarłe osoby miały choroby współistniejące.

Nowe zakazy. Od dziś „hamulec”

Nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa wchodzą w życie w sobotę (7.11). Tymczasowo zamknięte zostają placówki kultury: teatry, kina, muzea, galerie. Rząd ogranicza też działalność w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 m kw. W mniejszych sklepach (do 100 m kw.) będzie mogła przebywać 1 osoba na 10 m kw., a w sklepach o pow. powyżej 100 m kw. pozostaje 1 osoba na 15 m kw. Zamknięte są wszystkie sklepy z ubraniami, odzieżą i butami. W centrach handlowych nie może być prowadzony handel i działalność usługowa na wyspach i stoiskach w alejkach. Zamknięte są również sklepy sprzedające sprzęt RTV i AGD.

Od dziś hotele czy pensjonaty dostępne są tylko dla osób podróżujących w celach służbowych. Dalej zamknięte pozostają też restauracje, kawiarnie i puby (poza działalnością na wynos i z dowozem). Od dziś obowiązuje zakaz organizowania spotkań i imprez, zgromadzenia publiczne ograniczone zostają do maksymalnie 5 osób.

Zawieszona zostaje działalność basenów, aquaparków i siłowni. Nadal otwarte zostają jednak kościoły – jedna osoba może przebywać na 15 m kw.

Od poniedziałku (9 listopada) klasy 1–3 przechodzą na naukę zdalną. Do 29 listopada przedłużony zostaje także okres pracy zdalnej dla uczniów powyżej 4. klasy (a także dla szkół ponadpodstawowych i uczelni).

Ograniczenia obowiązują co najmniej do 29 listopada.

Pełen lockdown ma być wprowadzony, gdy w Polsce będzie więcej niż 50 przypadków na 100 tys. obywateli. Jeśli liczba takich przypadków wzrośnie do 70-75 (na 100 tys.) Polskę czeka narodowa kwarantanna. Wtedy wprowadzone zostaną m.in. poważne ograniczenia w gospodarce oraz zakaz przemieszczania się.

Ostatnie dane z Ministerstwa Zdrowia to 27 875 nowych zakażeń, co daje łączną sumę 521 640 chorych od początku pandemii.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.