Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Koronawirus. Na stronie www.gov.pl zostały opublikowane zaktualizowane zasady bezpieczeństwa obowiązujące ze względu na epidemię koronawirusa.

Od 10 października Białystok znajdował się w strefie żółtej. Teraz to się zmieni. W związku z gwałtownym wzrostem zakażeń wirusem COVID-19 w ostatnich dniach Białystok od soboty (17 października) został objęty strefą czerwoną, najbardziej zagrożoną. W związku z tym dotychczasowe zasady postępowania zostają zaostrzone.

– Apeluję do mieszkańców Białegostoku – bądźcie rozważni, dbajcie o siebie i innych, stosujcie się do zaleceń. Sytuacja jest naprawdę poważna i musimy robić wszystko, co możliwe, aby uchronić się przed zakażeniem – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Koronawirus. Seniorzy powinni zostać w domach

Nowe obostrzenia rządowe oznaczają zasadniczą zmianę w funkcjonowaniu szkół ponadpodstawowych i uczelni wyższych – nauczanie zdalne, z wyjątkiem zajęć praktycznych.

Rząd zaapelował też do pracodawców, aby umożliwili swoim pracownikom pracę zdalną, jeśli tylko to jest możliwe.

Wszyscy, którzy nie muszą opuszczać swoich mieszkań, a zwłaszcza seniorzy, powinni zostać w domach.

Czerwona strefa. Limity w sklepach, kinach, imprezach

W placówkach handlowych będą obowiązywały ograniczenia klientów w zależności od wielkości sklepu (o powierzchni do 100 m2 – 5 osób na kasę, powyżej 100 m2 powierzchni – 1 osoba na 15 m2).

Organizowanie imprez sportowych z udziałem publiczności jest zakazane, od 19 października zakaz dotyczy też imprez okolicznościowych – na przykład wesel. Wydarzenia kulturalne mogą się odbywać przy zachowaniu limitu 25 proc. obłożenia obiektu. Takie samo ograniczenie obowiązuje w kinach.

Czerwona strefa. Jakie zmiany w Białymstoku

W związku z tym Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji, jak i Stadion Miejski, na terenie swoich obiektów nie zorganizują wydarzeń sportowych z udziałem publiczności. Między innymi na lodowisku BOSiR w dniach 16-18 października bez publiczności odbędą się Mistrzostwa Polski w short-tracku, a na stadionie w sobotę – mecz Jagiellonii z Lechem.

Lowlanders Białystok po raz pierwszy zagrają przy pustych trybunach. "Brak kibiców będzie odczuwalny"

Białostocki Ośrodek Kultury będzie realizował zaplanowane zadania w kinie Forum z zachowaniem wszelkich obowiązujących reżimów sanitarnych (m.in. festiwal „Ciekawi Świata”, „Filmowe Podlasie”).

Koronawirus. Białystok w czerwonej strefieKoronawirus. Białystok w czerwonej strefie Fot. Urząd Miejski w Białymstoku

Pozostałe miejskie placówki kultury zamierzają przenieść część wydarzeń do internetu (streaming, online). Wstrzymane będą działania edukacyjne (spacery, warsztaty) oraz wernisaże z udziałem publiczności, które zostaną zmienione na formy online. Białostocki Teatr Lalek również przejdzie na działalność online – wystawy, czytania będą udostępniane bezpłatnie. Spektakle oraz warsztaty teatralne online będą płatne.

Koronawirus. Restauracje tylko do 21

W restauracjach i ogródkach może być zajęty co drugi stolik i mogą być one czynne tylko do godz. 21. Później można zamawiać tylko jedzenie na wynos. Klienci muszą zakrywać nos i usta od momentu wejścia do lokalu do czasu zajęcia miejsca przy stoliku, obsługa – przez cały czas.

Trudniej będzie z aktywnością sportową, bo baseny, siłownie, aquaparki zostają zamknięte.

W zgromadzeniach publicznych może brać udział do 10 osób. Natomiast w kościołach – 1 osoba na 7 m2 powierzchni. W komunikacji miejskiej pasażerowie mogą zajmować do 30 proc. wszystkich miejsc – siedzących i stojących.

W przestrzeni publicznej obowiązuje oczywiście zasłanianie nosa i ust.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.