Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Komunikat Kurii Metropolitalnej Białostockiej pojawił się na jej stronie internetowej w piątek (16 października).

Stało się to w dzień po naszej publikacji, w której – po sygnałach, jakie dostaliśmy od czytelników – informowaliśmy o zakażeniu koronawirusem jednego z księży kościoła św. Rocha w Białymstoku. Ksiądz ten został odwieziony ostatnio do szpitala w czasie nabożeństwa, jakie tu sprawował.

Jednoznacznego potwierdzenia naszych informacji nie uzyskaliśmy od duchownych parafii św. Rocha ani od rzecznika archidiecezji białostockiej ks. Andrzeja Dębskiego, ani z sanepidu. Księża ewidentnie uciekali od odpowiedzi na pytania w tej sprawie. Tymczasem wierni nie kryli obaw, czy aby nie zostali zakażeni w czasie kontaktu z duchownymi tej parafii.

W piątkowym komunikacie białostockiej kurii czytamy: „W związku z potwierdzeniem zarażenia koronawirusem u księdza pracującego w parafii pw. św. Rocha w Białymstoku, zostały wdrożone procedury przewidziane przez służby sanitarne, a chory kapłan przebywa w szpitalu.

Otaczamy modlitwą księdza i wszystkich, od których przyjął zakażenie, a także potencjalnie zagrożonych oraz służbę zdrowia i służby sanitarne”.

Koronawirus. Białystok w czerwonej strefie. Będzie zdecydowanie więcej obostrzeń i zakazów

Jak stwierdził w czasie piątkowej rozmowy z „Wyborczą” ks. Dębski, inni księża parafii św. Rocha, w tym jej proboszcz ks. Tadeusz Żdanuk, są w stałym kontakcie z sanepidem i oczekują na zalecenia co do ich dalszej pracy duszpasterskiej. Wyjaśnił przy tym, że jak na razie przewidziane w najbliższym czasie nabożeństwa w kościele św. Rocha mają odbywać się zgodnie z wcześniejszym harmonogramem – przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa wynikających z faktu, że Białystok znajduje się w żółtej strefie, a od najbliższej soboty – w strefie czerwonej.

W czerwonej strefie podczas uroczystości religijnych na 7 m kw. maksymalnie może przebywać 1 osoba.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.