Koronawirus. Najświeższe dane Ministerstwa Zdrowia mówią o liczbie 7705 nowych przypadków w Polsce, czyli ostatniej doby potwierdzono ich mniej niż w czwartek. Odnotowano największą liczbę zgonów. Zmarły 231 osoby, z czego 12 na COVID-19, a 120 z powodu wystąpienia chorób współistniejących.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Koronawirus. Wojewoda podlaski i Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informują o dwustu jeden kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. To:

74 osoby z Białegostoku – 52 w izolacji domowej, 10 hospitalizowanych, 10 w izolacji w DPS, 2 w izolacji w hospicjum,

36 osób z powiatu białostockiego – 12 w izolacji domowej, 8 hospitalizowanych, 16 w izolacji w DPS,

22 osoby z Suwałk – 19 w izolacji domowej, 3 hospitalizowane,

16 osób z Łomży – 14 w izolacji domowej, 2 hospitalizowane,

14 osób z powiatu bielskiego – 13 w izolacji domowej, 1 hospitalizowana,

8 osób z powiatu wysokomazowieckiego – 5 w izolacji domowej, 3 hospitalizowane,

8 osób z powiatu suwalskiego – 4 w izolacji domowej, 4 hospitalizowane,

6 osób z powiatu kolneńskiego – 4 w izolacji domowej, 2 hospitalizowane,

6 osób z powiatu sokólskiego, izolacja domowa

4 osoby z powiatu łomżyńskiego – 3 w izolacji domowej, 1 hospitalizowana,

3 osoby z powiatu grajewskiego, izolacja domowa,

2 osoby z powiatu zambrowskiego – 1 w izolacji domowej, 1 hospitalizowana,

2 osoby z powiatu sejneńskiego, izolacja domowa.

W sumie w województwie podlaskim odnotowano łącznie 3957 potwierdzonych przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Wyzdrowiało kolejnych 79 osób (w sumie 1671): 67 osób z powiatu białostockiego i 12 osób z Białegostoku.

Koronawirus. Siedem osób zmarło

Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje: został potwierdzony siedemdziesiąty drugi, siedemdziesiąty trzeci, siedemdziesiąty czwarty, siedemdziesiąty piąty, siedemdziesiąty szósty, siedemdziesiąty siódmy, siedemdziesiąty ósmy przypadek wystąpienia zgonu z powodu zachorowania na wirusa COVID-19 w województwie podlaskim.

Ofiary to: mężczyzna w wieku 77 lat, mieszkaniec Białegostoku, był hospitalizowany w Szpitalu w Białymstoku; kobieta w wieku 74 lat, mieszkanka powiatu białostockiego; kobieta w wieku 85 lat, mieszkanka powiatu białostockiego, była hospitalizowana; kobieta w wieku 88 lat, mieszkanka powiatu kolneńskiego, była hospitalizowana w Szpitalu w Kolnie; kobieta w wieku 86 lat, mieszkanka powiatu hajnowskiego, była hospitalizowana w Szpitalu w Hajnówce; mężczyzna w wieku 62 lat, mieszkaniec Suwałk, był hospitalizowany w Szpitalu w Suwałkach; mężczyzna w wieku 56 lat, mieszkaniec Białegostoku, był hospitalizowany w Szpitalu w Hajnówce. Wszystkie te osoby zmarłe miały choroby współistniejące.

Koronawirus. Brakuje łóżek, chaos w szpitalach

Placówki medyczne w całym kraju alarmują, że brakuje łóżek, sprzętu i personelu medycznego. Zajętych jest już 540 respiratorów. Dochodzi do przypadków odsyłania pacjentów spod szpitali – karetki pogotowia krążą w poszukiwaniu wolnych miejsc, w placówkach panuje chaos.

Mamy łóżka wolne, ale dotarcie do nich jest utrudnione -

mówił w TVN24 Stanisław Karczewski, senator PiS.

Służby podają, że w Podlaskiem pod tym względem sytuacja jest dobra, jest jeszcze dostępna połowa wolnych łóżek z tych przygotowanych dla pacjentów z COVID-19. Jednak zasoby te nie są rozłożone równomiernie. Np. białostocki szpital MSWiA dysponuje jeszcze około 160 wolnymi miejscami. Ale już w Szpitalu Zakaźnym przy ul. Żurawiej w czwartek (15.10) nastąpiła dramatyczna sytuacja, bo na 67 dostępnych łóżek tzw. covidowych okazało się, że jest aż 70 pacjentów. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku są jeszcze wolne i łóżka, i respiratory, ale może zabraknąć personelu medycznego, bo część jest w kwarantannie, a część na zwolnieniach lekarskich.

Tylko wczorajszej doby pozytywny wynik testu otrzymało w kraju 7705 osób, w sumie od początku pandemii zachorowało 157608. Zmarło natomiast 3440, najwięcej ostatniej doby – 132.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem