Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Organizatorami przedsięwzięcia są Białoruskie Zrzeszenie Studentów – przez lata organizator Festiwalu Muzyki Młodej Białorusi „Basowiszcza” – i Fundacja Tutaka – działająca na rzecz promocji kultury białoruskiej i podtrzymania kontaktów polsko-białoruskich, nawiązująca do dziedzictwa Wielkiego Księstw Litewskiego.

Lavon Volski, Organek, Dzieciuki...

Koncert przygotowano przy współpracy z fundacją Białoruski Dom w Warszawie (to swego rodzaju „niezależna ambasada Białorusi w Polsce”, powstała po wydarzeniach z 19 grudnia 2010 roku, kiedy tysiące Białorusinów wyszły na ulice Mińska, aby zaprotestować przeciw ówczesnym fałszerstwom wyborczym w swoim kraju) oraz Fundacją Białoruś 2020 (założoną ostatnio przez przedstawicieli diaspory białoruskiej Białegostoku). Organizatorzy zaprosili do udziału w koncercie legendę białoruskiej sceny rockowej Lavona Volskiego (byłego wokalistę i gitarzystę kultowych zespołów N.R.M. czy Krambambula) oraz Organka, który ma wykonać w nowej, poruszającej aranżacji „Mury” Jacka Kaczmarskiego. Piosenka w wersji białoruskojęzycznej stała się hymnem protestów na Białorusi po sfałszowanych w tym kraju sierpniowych wyborach prezydenckich.

Stream koncertu: Białystok solidarny z Białorusią

Podczas koncertu zagra Navi Band z BiałorusiPodczas koncertu zagra Navi Band z Białorusi FOTO: Printscreen

Piątkowy koncert rozpoczął jeden z popularniejszych zespołów na Białorusi Naviband, założony przez Artema Łukjanienkę i Ksenię Żuk (w 2017 roku reprezentowali Białoruś w finale Eurovision Song Contest.

Zagrają także podlaski zespół Ilo & Friends, który nieraz pojawiał się na scenie Festiwalu Muzyki Młodej Białorusi „Basowiszcza”. Jego liderka Ilona Karpiuk (także animatorka kultury, koordynatorka projektów artystycznych w Operze i Filharmonii Podlaskiej) wraz z pochodzącym z Białorusi dziennikarzem (znanym z białoruskojęzycznej audycji w Radiu Białystok „Pad znakam Pahoni”) Źmicierem Kościnem prowadzi sobotni koncert przed teatrem.

Do ostatniej chwili nie wiadomo było, czy wystąpi słynny folkowo-punkowy zespół Dzieciuki z Grodna. Organizatorzy koncertu nawet nie zdradzali, że został on zaproszony do udziału w koncercie, bo obawiano się, że zostanie zatrzymany na granicy przez białoruskich funkcjonariuszy.

Zespół bowiem znajduje się na czarnej liście muzyków i ma utrudnioną możliwość koncertowania w swoim kraju (podobnie jak Lavon Volski). Muzycy grupy z charyzmatycznym Alesiem Dzianisauem śpiewają wyłącznie w języku białoruskim, a tematyką ich utworów jest historia Białorusi. W piątkowe (2 października) przedpołudnie Dzieciukom udało się jednak wjechać na terytorium Polski i dotrzeć do Białegostoku.

Koncert 'Solidarni z Białorusią' w BiałymstokuKoncert 'Solidarni z Białorusią' w Białymstoku FOTO: Grzegorz Dąbrowski

Muzyka przezwycięża pięść

Przed koncertem w specjalnym klipie opublikowanym na facebookowym profilu Fundacji Tutaka do udziału w koncercie zachęcał m.in. Paweł Łatuszka – były ambasador Białorusi w Polsce, Francji i przy UNESCO, były minister kultury tego kraju, wyrzucony w połowie sierpnia ze stanowiska dyrektora Narodowego Teatru Akademickiego im. Janki Kupały za opowiedzenie się po stronie protestujących przeciw reżimowi Aleksandra Łukaszenki. Łatuszka obecnie jest jednym z członków prezydium Rady Koordynacyjnej (utworzonej przez kandydatkę na prezydenta Swiatłanę Cichanouską, rzeczywistą zwyciężczynię wyborów prezydenckich 9 sierpnia), która dąży do pokojowego przekazania władzy na Białorusi siłom demokratycznym.

Łatuszka zwrócił się do Białorusinów i Polaków w przesłaniu jeszcze przed białostockim koncertem: –Solidarność jest dla nas bardzo ważna. Ważne jest także to, abyśmy zebrali się razem i wzajemnie się wspierali.

Do udziału w koncercie zachęcał prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski: – Bądźmy razem. Wspierajmy naród białoruski w ich walce o niezawisłość.

Natomiast Aleś Zarembiuk, prezes fundacji Białoruski Dom w Warszawie, mówił: – Jestem szczęśliwy, że kolejny raz muzyka przezwycięży pięść, przezwycięży gumową pałkę.

Oni także będą mieli swoją wolność

Chwilę przed wejściem muzyków na scenę, tuż przed koncertem, do Białorusinów zwrócili się ze słowami solidarności zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki i marszałek podlaski Artur Kosicki. Za obecną solidarność z narodem dziękowała Marina Leszczewska, prezeska Fundacji Białoruś 2020, współorganizatorka cyklicznie odbywających się protestów przeciw sfałszowanym wyborom i represjom na Białorusi przed konsulatem białoruskim w Białymstoku. Wiceprezydent Rudnicki, wspominając o deszczowej pogodzie towarzyszącej koncertowi, metaforycznie zaznaczył:

– Ta nasza obecność na tym koncercie jest bardzo ważna. To nieistotne, że teraz pada deszcz. Deszcz ma to do siebie, że przestaje padać. Potem wychodzi słońce. I tak samo to słońce wyjdzie dla Białorusinów, oni także będą mieli swoją wolność.

Koncert 'Solidarni z Białorusią' pod Teatrem Dramatycznym w BiałymstokuKoncert 'Solidarni z Białorusią' pod Teatrem Dramatycznym w Białymstoku FOTO: Grzegorz Dąbrowski

Już w trakcie koncertu na scenie pojawił Paweł Łatuszka. Podkreślał po białorusku: – Nas dzisiaj katują, aresztują, biją, zwalniają z pracy, ale nadal walczymy, bo walczymy o prawdę, przeciwko mrokowi, przeciwko złu. I ten, kto wierzy w dobro, zawsze zło zwycięży. Razem jesteśmy siłą, razem jesteśmy mocą. Ważne jest, że Litwini, Polacy nas podtrzymują. Oni znają swoją historię i wiedzą, co znaczy solidarność.

Łatuszka zapewniał, że wierzy w zwycięstwo sił demokratycznych na Białorusi, a zgromadzeni za nim skandowali znane hasło z białoruskich protestów „Wierzymy, możemy, zwyciężymy!”. 

***

Koncert „Sercem z Białorusią” możliwy jest dzięki dofinansowaniu ze środków miasta Białegostoku i samorządowego województwa podlaskiego. Patronami honorowymi są prezydent Białegostoku oraz marszałek podlaski, a „Wyborcza” jest jednym z patronów medialnych.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.