Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Koncert rozpocznie się w najbliższy piątek (2 października) na placu przed białostockim Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki o 18.

To będzie manifestacja solidarności

Organizatorami przedsięwzięcia są: Białoruskie Zrzeszenie Studentów (przez lata organizator Festiwalu Muzyki Młodej Białorusi „Basowiszcza”), Fundacja Tutaka (działająca na rzecz promocji kultury białoruskiej i podtrzymanie kontaktów polsko-białoruskich, nawiązująca do dziedzictwa Wielkiego Księstw Litewskiego) przy współpracy z Białoruskim Domem w Warszawie oraz Fundacją Białoruś 2020 (założoną przez przedstawicieli diaspory białoruskiej Białegostoku).

Organizatorzy wydarzenia: Paweł Stankiewicz, Radosław Puśko i Piotr Stankiewicz z Fundacji Tutaka zapowiadają:

– Koncert będzie manifestacją solidarności z Białorusią i narodem białoruskim, który obecnie walczy o swoją wolność, o możliwość życia w demokratycznym i wolnym kraju. Naszym działaniem chcemy ich wesprzeć w tej walce, na ile to możliwe podtrzymać na duchu i przede wszystkim pokazać, że na Podlasiu, po sąsiedzku przy granicy białoruskiej, los ludzi walczących o wolność jest nam szczególnie bliski.

Zaznaczają: – Uważamy, że my obywatele Białegostoku i Podlasia mamy szczególny moralny obowiązek pokazać naszą solidarność w sposób jak najbardziej słyszalny i widzialny. Chcemy być razem z Białorusinami, chcemy wesprzeć ich słuszne pragnienia. Zróbmy to tak, jak przed laty w Polsce w czasach „Solidarności” – pokojowo, z serca, przez muzykę. Bądźmy solidarni!

 

Organek, Lavon Volski i inni

W koncercie mają wystąpić m.in. Lavon Volski oraz Organek, który podczas sobotniego (26 września) koncertu „Solidarni z Białorusią” na stadionie PGE Narodowym wykonał w nowej, poruszającej aranżacji „Mury” Jacka Kaczmarskiego – piosenkę, jaka w wersji białoruskojęzycznej stała się hymnem protestów na Białorusi po sfałszowanych w tym kraju sierpniowych wyborach prezydenckich.

Lavon Volski to legendarny były wokalista i gitarzysta kultowych zespołów N.R.M. czy Krambambula, a także autor kilku tomików wierszy. Jego piosenkę „Trzy żółwie” (z czwartego albumy zespołu N.R.M. wydanego w 2000 r.) słychać często na protestach także pod białoruskim konsulatem, w których licznie biorą udział mieszkający w Białymstoku przedstawiciele i przedstawicielki diaspory białoruskiej. Najnowsza piosenka Volskiego „Wrogowie narodu” to swoisty komentarz do obecnej sytuacji na Białorusi.

Na koncercie wystąpią także zespoły Naviband oraz Ilo&Friends.

Organizatorzy wydarzenia w poniedziałek (28 września) poinformowali:

– Trwają także rozmowy z zespołami z Białorusi, o których będziemy informować nawet w ostatniej chwili. Jest to związane z sytuacją w Białorusi. Zbyt wczesne ogłoszenie przyjazdu białoruskiego zespołu, mogłoby oznaczać, że artyści mogliby zostać zatrzymani na granicy przez białoruskich funkcjonariuszy. Chcemy tego uniknąć.

 

Zachęcają do zabrania ze sobą flag biało-czerwono-białych i biało-czerwonych. Wstęp na koncert będzie wolny. Stream dostępny będzie TUTAJ

Koncert „Sercem z Białorusią” możliwy jest dzięki dofinansowaniu ze środków miasta Białegostoku i samorządowego województwa podlaskiego. Patronami honorowymi są prezydent Białegostoku oraz marszałek podlaski, a „Wyborcza” jednym z patronów medialnych.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.