W ramach solidarności z Białorusią na białostockim Ratuszu - siedzibie Muzeum Podlaskiego - w centrum miasta zawisły dwie biało-czerwono-białe flagi z Pogonią. Pojawiły się tu z inicjatywy diaspory białoruskiej, która mieszka w podlaskiej stolicy oraz w ramach akcji zainicjowanej przez polskie Ministerstwo Kultury, Instytut im. Adama Mickiewicz i Narodowe Centrum Kultury.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dwie flagi z nieuznawaną przez reżim Aleksandra Łukaszenki historyczną symboliką państwową Białorusi zawisły na ratuszowej wieży w piątek (11 września) po południu. Z dwóch innych stron wieży powiewają flagi biało-czerwone. Biało-czerwono-białe z Pogonią pojawiły się tu przed wydarzeniem, jakie białoruska diaspora pod Ratuszem zaplanowała na niedzielę (13 września). Organizuje w tym miejscu o godz. 16 akcję związaną ze 100-leciem Narodowego Teatru Akademickiego im. Janki Kupały.

Ma to być też manifestacja solidarności z dyrekcją i większością zespołu tego teatru, którzy po tym, jak stanęli po stronie protestujących przeciwko sfałszowanym wyborom i represjom, zostali zwolnieni z pracy (teatr jest nieczynny). Jednym ze zwolnionych był dyrektor generalny tego teatru Paweł Łatuszka, obecnie członek prezydium Rady Koordynacyjnej – powołanej przez Swiatłanę Cichanouską, liderkę opozycji i szerzej białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego, główną kontrkandydatkę Aleksandra Łukaszenki w prezydenckich wyborach 9 sierpnia.

Białorusini i Białorusinki zapowiadają: „Podczas spotkania zaśpiewamy bardzo znaną piosenkę „Kupalinka” oraz zorganizujemy symboliczny korowód. Mile widziane flagi, baloniki i wstążeczki – oczywiście w kolorach biało-czerwonych”.

Wywieszenie biało-czerwono-białych flag ma związek z akcją polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu im. Adama Mickiewicza i Narodowego Centrum Kultury. Instytucje te zachęcają do wywieszania historycznych białoruskich flag lub podświetlania elewacji budynków publicznych oraz instytucji kultury biało-czerwono-białymi barwami.

Tymczasem w sobotę (12 września) diaspora białoruska Białegostoku organizuje kolejną pikietę pod konsulatem białoruskim przy ul. Elektrycznej. I tym razem Białorusinki i Białorusini pracujący i uczący się w podlaskiej stolicy i jej okolicach mają protestować przeciwko sfałszowanym wyborom prezydenckim i represjom, jakie mają tam nieprzerwanie miejsce.

Historyczna flaga Białorusi od 1991 r. była flagą państwową Republiki Białoruś, a Pogoń herbem tego państwa. Przestały być symbolami państwowymi w 1995 r., w rok po dojściu Aleksandra Łukaszenki do władzy, w wyniku rozpisanego przez niego referendum.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem