Muzeum Wojska obchodzi 52 lata. I z tej okazji w sobotę (5 września) w godz. 12-20 zaprasza na swoje urodziny. W programie m.in. kiermasz, wspólne śpiewanie, wystawy, stanowisko grupy rekonstrukcyjnej Ulvborg Hird pokazujące życie obozowe, rękodzieło oraz broń z okresu wczesnego średniowiecza.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O godz. 15 będzie można posłuchać wykładu Igora Dominika Górewicza „O wojownikach Słowian. Drużyny i bitwy na lądzie i morzu”.

Muzeum otwarte będzie od godz. 12 do 20. Ze względu na remont wejście do budynku jest dostępne od strony parkingu. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny. Obowiązują maseczki, dystans i dezynfekcja dłoni.

Muzeum Wojska w Białymstoku powstało w 1968 r. Jego pierwszą siedzibą był Pałacyk Gościnny Branickich, po kilku latach, w 1974 r., przeniesiono go na ul. Kilińskiego 7. Tu Muzeum Wojska funkcjonuje do dziś. W roku 1976 nadano mu status samodzielnej jednostki muzealnej o zasięgu makroregionalnym.

Długoletnim dyrektorem był płk dr Zygmunt Kosztyła, który korzystając z kontaktów nabytych podczas służby wojskowej, szybko zgromadził zbiór eksponatów. Stały się one podstawą kolekcji muzealnej, które cały czas cieszą się popularnością.

Program

* kiermasz muzealny (wydawnictwa i gadżety Muzeum w atrakcyjnych cenach);

* zwiedzanie ekspozycji stałych; najistotniejszą częścią oferty wystawienniczej Muzeum Wojska w Białymstoku są ekspozycje stałe, pokazujące pełen przekrój historii Polski północno-wschodniej w XX wieku, eksponując wątki wojskowe na tle wydarzeń społecznych, kulturalnych i obyczajowych tego okresu;

* stanowisko grupy rekonstrukcyjnej Ulvborg Hird pokazujące życie obozowe, rękodzieło oraz broń z okresu wczesnego średniowiecza;

* wspólne śpiewanie pieśni wojskowych (dla młodszych i starszych);

* o godz. 15 wykład Igora Dominika Górewicza „O wojownikach Słowian. Drużyny i bitwy na lądzie i morzu". Wszystkie wydarzenia odbędą się przed i w budynku Muzeum.

Ze względu na remont wejście do Muzeum dostępne jest od strony parkingu. Wstęp bezpłatny.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem