Ten artyku czytasz w ramach bezp豉tnego limitu

- Szczególne wyrazy wsparcia chcieliśmy przekazać naszym koleżankom i kolegom z protestujących przeciwko wyborczym fałszerstwom białoruskich teatrów i instytucji kultury - zapowiada wydarzenie Paweł Żuk z Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

Aktorzy z czterech teatrów

W ramach tej solidarnościowej akcji w piątek (21 sierpnia) ma być transmitowane na żywo na facebookowym profilu białostockiego teatru dramatycznego czytanie dramatu jednego z najwybitniejszych współczesnych białoruskich dramaturgów Dzmitryja Bahasłauskiego: „13 podstawowych zasad koszykówki opracowanych przez Jamesa Naismitha” w tłumaczeniu Jakuba Adamowicza. Dramat ten został wydrukowany w tym roku w miesięczniku „Dialog” i opowiada o pozornie apolitycznym życiu i problemach młodych ludzi na współczesnej Białorusi.

W czytaniu udział wezmą aktorzy z Białostockiego Teatru Lalek, Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki, Teatru Wierszalin oraz Teatru Czrevo.

Paweł Żuk informuje: - Po czytaniu postaramy się porozmawiać online z autorem oraz przedstawicielami protestujących na Białorusi. Ponieważ całe wydarzenie ma charakter solidarnościowy, wszyscy biorący w nim udział czynią to nieodpłatnie.

Początek o godzinie 20.

Teatr. Bunt w narodowym

Tymczasem na Białorusi nie ustają akcje poparcia dla antyrządowych protestów po sfałszowanych wyborach prezydenckich, jakie odbyły się tam 9 sierpnia, i represjach, jakie w związku z nimi miały miejsce. Za ich poparcie zwolniony został dyrektor generalny głównej białoruskiej sceny - teatru narodowego w Mińsku Pawieł Łatuszka, były konsul generalny Republiki Białoruś w Białymstoku, były ambasador tego kraju w Polsce, w Paryżu i przy UNESCO i były minister kultury. W geście solidarności z protestującymi wypowiedzenia złożyła większość zespołu tego teatru. Łatuszka wszedł do rady koordynacyjnej ds. przekazania władzy na Białorusi Swiatłany Cichanouskiej (wciąż przebywa na Litwie).

Od wtorku (18 sierpnia) teatr im. Janki Kupały pozostaje zamknięty. Do środka nie mogą wejść jego pracownicy. Z jego budynku w środę (19 sierpnia) zdjęto biało-czerwono-białe flagi, symbole niezależnej Białorusi nieuznawane przez reżim Łukaszenki.

...I w grodzieńskim

Biało-czerwono-biała flaga 15 sierpnia zawisła też nad budynkiem Teatru Dramatycznego w Grodnie (z którym nieraz białostocki teatr dramatyczny współpracował) - w geście sprzeciwu ze strony aktorów i pracowników teatru wobec bezprawnych zatrzymań i aresztowań uczestników antyrządowych manifestacji. Sprzeciw wyrażono też w apelu do władz. Podpisała się pod nim zdecydowana większość z nich.

W Mińsku w ostatnim czasie w związku z sytuacją na Białorusi zastrajkowali m.in. muzycy i pracownicy Filharmonii Narodowej. Przed jej budynkiem śpiewali np. pieśń „Mahutny Boża”, która jest uważana przez wielu za nieoficjalny hymn Białorusi. Zaprotestowali także aktorzy i pracownicy teatru dramatycznego w Brześciu.

Czytaj ten tekst i setki innych dzi瘯i prenumeracie

Wybierz prenumerat, by czyta to, co Ci ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakuj帷e reporta瞠 i porady ekspert闚 w sprawach, kt鏎ymi 篡jemy na co dzie. Do tego magazyny o ksi捫kach, historii i teksty z medi闚 europejskich. Zrezygnowa mo瞠sz w ka盥ej chwili.