Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W sprawie sytuacji na Białorusi po sfałszowanych wyborach prezydenckich 9 sierpnia zabrało głos prezydium Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”. Jak dotąd nie odniosła się do wydarzeń w tym kraju centrala tego związku, a tymczasem do strajku na sąsiadującej z Polską Białorusi przystąpiły już dziesiątki zakładów i firm, a także m.in. pracownicy państwowych telewizji i rozgłośni radiowych.

 Solidarność. Zdecydowane napiętnowanie reżimu

Kierujący od 1993 r. przewodniczący podlaskiej „S”, w latach 1997-2001 podlaski poseł Akcji Wyborczej Solidarność Józef Mozolewski powiedział w rozmowie z „Wyborczą” we wtorek (18 sierpnia): - Od lat podlaskie struktury „S” współpracują z wolnymi związkami na Białorusi. W sytuacji, jaka ma tam teraz miejsce, nie wyobrażamy sobie, abyśmy nie zabrali głosu.

Mozolewski przypuszcza, że stanowiska Komisji Krajowej NSZZ „S” dotyczącego sytuacji na Białorusi można się spodziewać po jej posiedzeniu w środę (19 sierpnia).

W stanowisku prezydium Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „S” czytamy, że działacze i działaczki „negatywnie oceniają działania dyktatorskiego reżimu Aleksandra Łukaszenki wobec społeczeństwa białoruskiego”. Zaznaczono: „Brutalna przemoc używana wobec uczestników pokojowych manifestacji wyrażających dezaprobatę wobec sfałszowanych wyborów oraz łamania prawa i deptania podstawowych wolności obywateli jest niedopuszczalna i wymaga zdecydowanego napiętnowania. Stanowczo domagamy się zwolnienia wszystkich aresztowanych oraz zaprzestania represji i używania przemocy wobec obywateli Białorusi”.

Białoruś. Zachęta do odważnych protestów

Podlaska „S” stwierdza m.in.: „W 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych w Polsce i powstania NSZZ „Solidarność” kierujemy do obywateli Białorusi wyrazy naszego wsparcia i solidarności, zachęcając do odważnych wystąpień i protestów. Nie ustawajcie w dążeniu do wolności. Przykład Polski i Solidarności pokazuje, że jest to możliwe do osiągnięcia”.

Prezydium zarządu regionu zaapelowało do wszystkich polskich, europejskich i światowych organizacji społecznych, zawodowych i politycznych „o podejmowanie stanowisk zdecydowanie piętnujących zachowania białoruskich władz oraz kierowanie wyrazów otuchy i wsparcia dla obywateli Białorusi, które jest im dziś bardzo potrzebne”. Dodało: „Wierzymy, że silna, międzynarodowa presja doprowadzi do rozpoczęcia dialogu obecnych władz Białorusi ze społeczeństwem i pozwoli na wypracowanie satysfakcjonujących rozwiązań, co w konsekwencji pozwoli dołączyć Białorusi do rodziny demokratycznych państw”.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.