Ten artyku czytasz w ramach bezp豉tnego limitu

Ze wsparciem dla protestujących i represjonowanych na Białorusi po niedzielnyc, sfałszowanych wyborach prezydenckich dołączyli przedstawiciele państwowych instytucji kultury w tym kraju.

Nasta Niakrasava: Zawsze trzeba stać po stronie bitego. Rozmowa o represjach na Białorusi

Solidarność wyrazili m.in. aktorzy i inni pracownicy głównej sceny na Białorusi - Narodowego Teatru Akademickiego im. Janki Kupały, którego dyrektorem generalnym jest Paweł Łatuszka, były ambasador Białorusi w Polsce, a wcześniej konsul tego kraju w Białymstoku (funkcję kierownika artystycznego w teatrze im. Janki Kupały sprawuje od lat wybitny i legendarny już reżyser Nikołaj Pinigin).

Na tle budynku teatru i rzeszy jego pracowników z banerami: „Odchodź! [zwrot do Łukaszenki – red.], „Uczciwe wybory” czy „Kupałowcy przeciw gwałtowi” i biało-czerwono-białej flagi Łatuszka przemawiał:

- Wstydzę się, ale jestem dumny. Było mi wstyd, kiedy zobaczyłem relacje prostych ludzi, których bili i katowali także Białorusini. Powiedziałem mojej mamie, że mi wstyd, że jestem Białorusinem, jednak od razu pomyślałem, że jestem dumny z tych, którzy chcą mieć własne zdanie i chcą, żeby ich szanowano, słyszano i wreszcie wysłuchano. I dzisiaj jestem dumny, że jestem Białorusinem, należę do białoruskiego narodu. Jako były minister kultury, dyplomata, który wiele lat poświęcił służbie Białorusi, chcę wierzyć w to, że nasze społeczeństwo szczerych, uczciwych i odważnych ludzi, niezależnie od poglądów i opinii, zjednoczone jest jednym: wiarą w Białoruś.

Paweł Łatuszka był konsulem Republiki Białoruś w Białymstoku na początku lat 2000, a ambasadorem tego kraju w Polsce od końca 2002 r. do października 2008 r. W czerwcu 2009 r. został mianowany ministrem kultury, a w listopadzie 2012 r. ambasadorem we Francji i przy UNESCO. Odwołano go z tych stanowisk w styczniu 2019. Dyrektorem generalnym teatru im. Janki Kupały jest od marca ubiegłego roku.

Artyku otwarty w ramach bezp豉tnego limitu

Wypr鏏uj prenumerat cyfrow Wyborczej

Nieograniczony dost瘼 do serwis闚 informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazyn闚 Wyborczej.